zmenene udaje na FS inou osobou

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Pozdravujem,

stala sa mi taka vec, ze je jedna pani mi pravdepodobne nevedomky (bez vedomia dopadu na iny rodokomen) zmenila udaje v mojom rodokmeni, ide o dve vetvy, na ktore sa asi chcela napojit, lebo jej ich FS ponukol, ponechala ID osob a zmenila im udaje z neviem akych dovodov. Mam v tychto dvoch vetvach tak pomotane informacie, ze mi pride najschodnejsie vymazat osoby a pridat ich nanovo :( co teda nie je zas casovo najlepsie riesenie

Zmeny tou pani boli robene 18.12.2022. Pravdepodobne ten chaos vznikol nespravnym zlucovanim osob, pretoze napr. jedna osoba ma priradene informacie inej osoby a to aj ob generaciu
Ma s tymto niekto skusenost? Viem napr. vratit zmeny pred datum 18.12.2022?
Prosim o radu

Dakujem
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Bavíme sa o "Family tree" na familysearch.org, kde sú odkazy približne takéto: https://www.familysearch.org/tree/perso ... g/L49Y-13L ?

Lebo v tomto prípade sa nedá hovoriť o "mojom" rodokmeni, ale u zomrelých osôb môže každý meniť údaje. Pokiaľ viem, tak sa nedá spraviť nejaké vrátenie údajov - musíte to ručne opraviť. Zmazať osoby tiež nemôžete, môžete len zlučovať osoby. Je možnosť zobraziť históriu zmien.

Každopádne Family Tree na familysearch.org by nikto nemal používať ako svoj primárny, a už vôbec nie ako jediný program, resp. úložište dát.

Skúste dať odkaz, môžeme podumať, ale na 99% to budete musieť opraviť ručne.

Samozrejme, ak sa bavíme o niečom inom, tak je to asi ináč. Ak ale niekto cudzí dokáže zmeniť "Vaše" údaje, tak to nesmie byť Váš primárny program.

Ladislav
julia.ceresnikova
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 18 Okt 2022, 00:19
Predkovia z oblasti: Brodzany (Sámela), Kolačno (Beliansky..), Návojovce (Struhár),Vieska (Kubinyi), Valaska Belá (Tupý, ..), Čermany (Čerešník...), Lužianky (Karas...), etc.....)
Bydlisko: pôvodom z Brodzian, teraz Veľké Uherce

No je to dosť blbé na tej stránke. Aj mňa to nahnevalo, že sa to napr. Nedá nastaviť v nastaveniach, aby Vami založená osoba sa nedala nikým upravovať.No Jedine podľa histórie úprav sa viete dopátrať, ako to bolo pôvodne, ak Vám to uľahčí robotu
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

julia.ceresnikova napísal: 27 Dec 2022, 10:12. Nedá nastaviť v nastaveniach, aby Vami založená osoba sa nedala nikým upravovať.
To je dané tým, že cieľom tých stránok je vytvoriť jeden obrovský rodokmeň, ktorý zahŕňa všetky osoby. Nie je určený na "hranie sa na vlastnom piesocku". O mnohom napovedá aj to, že sa nedajú záznamy stiahnuť do súboru a následne spracovavat v inom systéme.


Osobne tam upravujem iba úplne somariny a dopĺňam osoby a zdroje, čo mi pomáha pri mojom bádaní. Keďže pri vyhľadávaní neviem vylúčiť staré záznamy, tak keď sú pridané nové záznamy, tak podľa toho, či je priradeni osoba tak viem, že sa jedná o novú vec.

Laco
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Mne práca na FamilySearch celkom vyhovuje, zvykol som si na nu, a tym, ze su zdroje priamo v ramci systemu, je tato praca aj pohodlna. Ale asi by som mal fakt zvazit vyskusat iny program
Na margo mojho problemu, vsetky osoby, kde bola urobena zme, som z rodokmena odpojil
Aky program vyuzivate vy na spracovanie rodokmena?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rhostacny napísal: 28 Dec 2022, 03:33 ....
Aky program vyuzivate vy na spracovanie rodokmena?
Každému vyhovuje niečo iné. Ja som začínal s českým Ancestry, kde som najskôr robil slovenčinu do Ancestry2html, neskôr aj do nového Ancestry. Vývoj však ustal, nevedno kedy a či sa bude pokračovať. Grafický výstup je veľmi jednoduchý. V súčasnosti používam Family Tree Builder od MyHeritage. Síce na používanie musíte mať na MH registráciu a otravné sú hlášky pri spúšťaní, že to chce synchronizovať údaje s Vaším účtom na MH, ale to vždy odkliknem ako nesúhlas a pracujem.
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

na MyHeritage mam vytvoreny ucet a myslim, ze preklopenie rodokmena z FamylySearch je pomerne rychle. Nieco som uz preklapal. Co mi tam prekazalo je, ze sa mi nezobrazuju rodne priezviska zien, automaticky za vidata. Je to vec nejakeho nastavenia? Alebo to mozno bude aj "vada" toho preklapania, ked tak na to teraz na MyHeritage pozeram
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ako písal duros každému vyhovuje niečo iné.

Ja mam ako hlavný program webtrees. Je to webová aplikácia, ktorú si treba nainštalovať na webovom serveri, takže nie je celkom pre každého. Samozrejme nejaké veci mám na My Heritage - hlavne českú vetvu kvôli zhodam - ale je to dosť svojské, tlačí to do neporiadku v dátach a podporuje zbieranie kde-akých záznamov.

Sledujem aj geni.com - to je celkom zaujímavé, hlavne ak človek má šľachtických predkov. Tam sa snažím udržiavať poriadok aspoň u svojich predkov, lebo bolo tam hodne nezmyslov, prevzatých z hooodne starej maďarskej literatúry.

FamilySearch používam tiež, ale tam pridávam konkrétne zdroje ku správnym osobám, poprípade zlučujem duplicity.

Laco
Napísať odpoveď