Vojak na voľnej nohe

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Dobrý deň, pri hľadaní v matrike evanjelickej a.v. v Pozdišovciach som pri zápise sobáša našla, pre mňa, nevysvetliteľný zápis. Pri mene ženícha bolo uvedené " szabadsagos katona ", čo mi prekladač preložil ako vojak na voľnej nohe. Dnes som si zase prezerala záznamy sobášov v r. 1868 a zistila som, že tých vojakov na voľnej nohe sa ženilo niekoľko. Dokonca spomínali sa tam aj 13 husársky (?) alebo 66 (?) oddiel alebo pluk pri niekoľkých ženíchoch. Vedel by mi niekto povedať, prečo toľko vojakov sa ženilo, malo to nejakú historickú súvislosť? Ako ženu by ma ani nenapadlo, že sa s takým niečím stretnem v záznamoch, lebo prešla som stránku za stránkou hľadajúc svojich predkov, ale toto som si nevšímala. Väčšinou to boli gazdovia, želiari, kováči, mlynári....vojaci? Čo obnášalo byť vojakom na voľnej nohe? Ako som stará, tak ma to zaujalo. Za odpoveď ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To je vojak na dovolenke, nie na voľnej nohe.
Napísať odpoveď