VYRIEŠENÉ-Záznamy z cechov 1870

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Lerea
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 09 Feb 2023, 19:42
Predkovia z oblasti: Lazany, Prievidza

Dobrý deň

rada by som sa opýtala na záznamy zo zápisu do cechu r. 1870, nie je mi jasných pár vecí, predpokladám, podľa toho, čo sa mi podarilo naštudovať druhý je záznam o tom, že mal majster u seba učňa, ktorého prepustil po 5 rokoch služby, neviem či získal výučný list? mám ešte jeden záznam z jeho nahlásenia z roku 1874,
čo ma zaujíma je, že čo znamená honorarium, (nikde som to nenašla), ktoré je spomínané v zápise majstra do cechu (ak sa teda nemýlim a je to jeho zápis do cechu), je tam spomenutá platba pre cech 10florentov a na zástavu 3fl., celkovo platil 13fl. s poznámkou, že vyplatil aj honorarium...
druhá vec čo ma zaujíma je, prečo má uvedenú iba dve platby za rok 1870 a za rok 1871, ak iní majstri v cechovej knihe, mali takýchto platieb viac a ich zoznam sa končil ich úmrtím, viem, že remeslu sa venoval aj naďalej veď je tam aj ten záznam o učňovi a zomrel až v roku 1894.
Vie mi to niekto prosím objasniť?

ďakujem
Prílohy
20230308_113349.jpg
20230308_113242.jpg
Napísať odpoveď