zmena priezviska a nabozenstvo

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
carodejka008
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 08:30
Predkovia z oblasti: Gajdzik Sedliska

dobry vecer, poprosim vas o radu..niekolko dni sa uz zaoberam tymto problemom a je mozne ze mam uz skresleny pohlad..

pri mojom patrani som narazila na posledny zaznam o mojom predkovi - Michael Gaidzik (Gajdik, Gajzdik, Gajdzik)si vo veku 23r. zobral za zenu Helenu Diczko, sobas sa uskutocnil v roku 1827 v obci Szedliszke (Sedliska), nabozenstvo nie je zapisane ale sobas je zapisany v rk matrike
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

ich deti boli tiez zapisane v rk matrike napr. najstarsi Michael Gajdik z roku 1829, pri oboch rodicoch je jednotny zapis nabozenstva rk https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

nakolko v sobasnom zapise nie su uvedene mena rodicov jedine voditko pre mna je jeho vek pri sobasi a to, ze obaja maju zapisanu obec Szedliszke. Teda predpokladam ze sa tam narodil a to na zaklade toho, ze zaznamy v tom roku boli pisane jednou rukou, a pri inych sobasoch boli uvadzane aj ine dediny pokial snubenci nepochadzali z rovnakych.

A tu nastava moj problem, v rk matrike som hladala narodenie Michaela, ktory by sa podla sobasneho zapisu mal narodit okolo roku 1804. Prehlada som matriku aj viac rokov dozadu ci dopredu ale ziadneho Michaela som nenasla. Ani narodenie chlapca s inym krstnym menom a rovnakym priezviskom.

Myslela som, ze to naznacuje to, ze rodina Gaidzikovych sa do Sedlisk pristahovala, avsak prehladala som matriku narodenych v tomto obdobi a ako krstni rodicia sa v rk a gk matrike cca od r. 1796 objavuju priezviska Gajdik, Gaidik, Gajdzik..

Avsak v gk matrike je zapis z r. 1804 o narodeni chlapca menom Michael Gazda https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

A teda moja otazka znie: Je mozne aby sa priezvisko zmenilo z Gazda na Gaidik/Gaidzik a ine ekvivalenty? Aby si muz pokrsteny v gk viere zobral za zenu rk a ich deti boli dalej krstene v rk viere?

dakujem za kazdy nazor a napady ako pokracovat dalej :)
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Poznám z tochto obdobia, jeden evanjelik, druhý R:K, sobášený na MNV aj v R:K. kostole, podpísali, že deti budú vychovávať v R:K. viere. Iný prípad, kamarát Gr. K. išiel v nedeľu na omšu do R.K. kostola, lebo v tom meste nebol Gr. K. kostol. Tie dve viery sú príbuzné, uznávajú pápeža, len jazykom liturgie sa líšia.
Ako to brali pred 200 rokmi? Je veľmi veľká pravdepodobnosť, že je to ten Michal.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
z pohľadu človeka, ktorý detailnejšie pozná tak rímskokatolícku, ako aj gréckokatolícku cirkev na východnom Slovensku, Vám môžem potvrdiť slová pána Jána. Obe vierovyznania spadajú pod katolícku cirkev a aj napriek skutočnosti, že sa líšia obradom, k vzájomnému sobášu nepotrebujú žiadne dišpenzy (ako to býva pri sobáši rímskokatolíka s evanjelikom). Ak sa priezvisko Gaidík, resp. Gazdík vyskytuje vo farnosti aj v predpokladanom čase narodenia Vášho predka, dovolím si tvrdiť, že s vysokou pravdepodobnosťou ide o Vami hľadanú osobu. Skúste to porovnať s úmrtným záznamom, resp. súpisom obyvateľstva z r. 1857 (v ŠA v Prešove), resp. so súpisom obyvateľstva z r. 1869 (v ŠA v Prešove, resp. na FS).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Neviem či to môže byť tento prípad, ale ja mám nasledovnú skúsenosť.

Mám predkov z okresu Topoľčany, konkrétne Veľký Klíž (ex. Klížske Hradište a Klíž) a tam sa priezviská zapisovali s príponou typickou pre danú oblasť. Čiže napr. môj prapra predok muž mal priezvisko asi ako jediný Marko a jeho dcéra a synovia a ďalšie generácie po nich sa písali ako Marké, občas Markeje.
To isté Dobiaš (Dobiašeje), Kňaz (Kňazeje) a podobe. Tento spôsob bol typická modifikácia priezviska podľa nejakého privlastňovacieho spôsobu (alebo ako to nazvať), resp. podľa nárečia ako skloňovali priezvisko.

Dokonca v prvej polovici 18. storočia v tejto mojej matrike boli bežné zápisy ženský priezvisk s koncovkou -ka, teda Dobiašová sa písala ako Dobiaška, Belicová ako Belicka a podobne.

Chcem tým povedať že je možné že jedna matrika zapisovala priezviská ľudovo a druhá oficiálne.
Barbora
carodejka008
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 08:30
Predkovia z oblasti: Gajdzik Sedliska

27.8.1852 zomrel Michael Gaidzik vo veku 47 rokov co sedi. Jeho manzelkou bola Helena co tiez sedi. Nabozenstvo ma uvedene rk.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

takze Michael Gazda krsteny ako gk zomrel ako Michael Gaidzik rk?

ak by som vas este mohla poprosit o pomoc, pri zapise o jeho narodeni https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 je pri menach rodicov este nejaka poznamka ktoru neviem precitat a prelozit. Mozte mi s tym pomoct?

dakujem
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

ano, uz to tak bude.... rovnaky pripad a z rovnakeho obdobia som riesila vo svojom rodokmeni... skutocny dovod zmeny priezviska som nevypatrala, ale domnievam sa, ze dovodom bolo viac obyvatelov v obci s rovnakym priezviskom i krstnym menom a - nasledne i zmena konfesie (pricom v mojom pripade povodne priezvisko ostalo clenom s povodnou - evanjelickou - konfesiou)... pripona ik pri priezvisku oznacuje potomka - syna, cize vo Vasom pripade Gazdik je synom cloveka s priezviskom Gazda.... :roll:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
v kolónke s menami rodičov je podľa mňa uvedené Michael et Maria Gazda Horvatov, preto bude zrejme vhodné, ak si pri ďalšom dáte pozor aj na priezvisko Horvát. Mohlo ísť o tzv. alias, teda alternatívne priezvisko, ktoré rodina používala.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
carodejka008
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 08:30
Predkovia z oblasti: Gajdzik Sedliska

mam to stastie ze pri svojom hladani sa zatial pohybujem len v tejto jednej dedine takze priezviska uz mam v pamati..priezvisko horvat sa tu nevyskutuje..je mozne aby najskor bolo uvedene alternativne priezvisko a az tak povodne? teda aby alias bol prave Gazda? kazdopadne pri patrani v starsich zaznamoch si budem vsimat aj tuto skutocnost.

velmi pekne dakujem za pomoc a odpovede vsetkym, co to mi objasnili :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

To je predmetom častých genealogických diskusií. Za seba poviem, že som sa stretol s obomi možnosťami, teda nie je jednoznačne možné povedať, ktoré priezvisko je "pôvodné" a ktoré predstavuje tzv. alias.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď