Strana 1 z 1

Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 17:35
od používateľa iobagion
Čo robíte v prípade, že vám farár premenuje príbuzných. V roku 1822 je v sobášnej matrike uvedené meno ženícha Paulus, meno nevesty Julianna (moja príbuzná), všetko sedí OK. Majú spolu 3 deti, v matrike narodených je uvedený otec Paulus a matka Helena ???. Paulus zomrel a Helena (Julianna) sa vydala za Joannesa, zaťa otcovej sestry Heleny. Mali spolu 2 deti ale meno matky je uvedené Helena. Toto nie je prvý prípad keď meno príbuzného je takto zmenené. Začínam strácať prehľad...

Re: Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 17:38
od používateľa jurajpolak
Keď je to očividný preklep, tak si to poznačím, že je to pravdepodobne omyl kňaza. Napr. mám pár Ján a Mária, majú 8 detí, z toho niekde štvrté v poradí je Ján a Alžbeta. Krstní rodičia sedia, neprekrývajú sa dátumy a iný pár na danom čase a mieste podobný nie je, tak to je pravdepodobne chyba.

Re: Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 18:53
od používateľa Anina
Mám podobnú skúsenosť s menami Helena a Júlia. Neviem či majú pôvodný rovnaký význam, ale katolickí kňazi ich často zamieňali. Dokonca maďarskí ich zapísali ako Ilona.

Re: Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 19:07
od používateľa Vlado
Keby len mena, u mojich predkov farár, alebo ten kto zapisoval zmenil priezvisko, co mi je záhadou, pretože predošlé priezviská sa dajú s ľahkosťou prečítať. A ďalšia vec, podľa mňa ich pravdepodobne poznal, keď žili spolu na dedine. Dokonca zmena priezviska je hneď na jednej strane matriky. Povodne a o pár riadkov nižšie už zmenené a takto to pokračuje ďalej..a typ písma vyzerá rovnaký. Priezviská som si overoval podľa dátumov a mien, potomkov... všetko pasuje, okrem priezviska.

Vlado.

Re: Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 20:04
od používateľa laco
Anina napísal:
19 Jan 2018, 18:53
Dokonca maďarskí ich zapísali ako Ilona.
Ilona je maďarská forma mena Helena.

K tomu zlemu zapisu mena je mozne, ze dotycna v reale pouzivala bud ine krstne meno, alebo taku domacku formu, ze farar nemusel vediet ako sa naozaj vola.

Laco

Re: Omyl farára?

Napísané: 19 Jan 2018, 20:09
od používateľa jurajpolak
Ja mám tiež v rodokmeni takú situáciu, že matka je Juliana
Pri hľadaní svadby som našiel taký zápis, že bez mena manželky, len:
Dcéra Mikuláša Noskoviča.
Zistil som, že Mikuláš mal len dcéru Helenu. Zastal som na tom, ale ako sledujem, tak tá zámena Helena - Juliana je celkom možná.