Budapest

Pátrate v konkrétnej oblasti? Dajte vedieť ostatným, možno zistíte, že pátrate po tých istých predkoch.
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Dobry den,

ma prosim niekto skusenost s badanim v matrikach Budapesti? Na FS je velmi vela ponuk pre oblast "Hungary, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Budapest - Church records ( 55 )" do roku 1895 podla mna dost neprehladne. Po roku 1895 su uz matriky zoradene podla jednotlivych obvodov mesta. Viete mi prosim poradit, ako sa v matrikach do roku 1895 zorientovat? Napr. hladam matriku pre IV. obvod.

Takto mam nastavene vyhladavanie:

https://www.familysearch.org/search/cat ... =345994-50

Okrem toho viem, ze sa da vyhladavat aj cez https://macse.hu/. Tam je podla mna dost komplikovana registracia. Vyhladaval niekto cez tuto stranku?

Za akekolvek rady dakujem
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň, podľa mňa to máte nastavené dobre. IV. obvod by mal byť Újpest
Obvody/okresy/ Budapešti sú tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Obvod_(Bu ... %A1%C5%A5)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dangol napísal: 30 Jan 2020, 10:25 Dobrý deň, podľa mňa to máte nastavené dobre. IV. obvod by mal byť Újpest
Obvody/okresy/ Budapešti sú tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Obvod_(Bu ... %A1%C5%A5)
Označenie Újpest majú len matriky z konca 19. storočia. Zvyšné sú označené podľa farností, nie obvodov.
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Dakujem pekne. Uz tam vidim napisane tie obvody
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Macse je platená a tak sa mi zdá, že preberá údaje z rôznych prehliadačov. Neuvádzate, v akých cirkevných matrikách chcete hladať. Ak vyhladávate evanjelickú cirkev a.g., dajte mi link, tieto sú aj na webe, Budapest-Pest-Pilis-Solt je moja parketa, nasmerujem Vás.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Gustko napísal: 31 Jan 2020, 21:37 Macse je platená a tak sa mi zdá, že preberá údaje z rôznych prehliadačov. Neuvádzate, v akých cirkevných matrikách chcete hladať. Ak vyhladávate evanjelickú cirkev a.g., dajte mi link, tieto sú aj na webe, Budapest-Pest-Pilis-Solt je moja parketa, nasmerujem Vás.
Áno MACSE je platené. Presnejšie, poskytuje údaje svojim členom, ročné členské je 20 EUR. Toto členské oprávňuje na 365 vstupov do databázy za rok. Nepríjemné je, že po cca 20 minútach nečinnosti ste automaticky odhlásený. Ale zatiaľ som nemal problém, že by som tých 365 prihlásení vyčerpal. Ďalšia výhoda - dá sa cez nich získať zľavnený vstup do databázy adtplu.arcanum.hu - digatlizované noviny, knihy a pod. Ale podobné zľavy ponúka arcanum aj čas od času aj verejnosti.

Prebieha tam viacero projektov na prepis matrík. Začínali s budapeštianskymi civilnými, momentálne majú z civilných niečo okolo 4 a 3/4 milóna záznamov spracovaných. (https://macse.hu/databases/en/default.aspx) Nedávno začali prepis aj cirkevných matrík - tu majú zatiaľ len okolo 450.000 záznamov. Tieto záznami sú len pre členov. Nečlenovia môžu vyhľadať priezvisko a ukáže sa, že v ktorej obci/obvode je koľko záznamov. Voľne prístupné sú tzv. Gudenusove databázy - tieto sú dve - jedna obsahuje vyššiu šľachtu, druhá nižšiu a aj niektoré meštianske rody. Prehľadávanie je trochu komplikované, celkový dizajn je hodne starý, ale našiel som si tam veľa vecí.

Ináč v maďarsku aj niektoré cirkvi ponúkajú naskenované matriky - odlišné skenovanie ako familysearch - tieto sú poväčšinou platené. S týmito ale nemám žiadne skúsenosti.

Laco
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Gustko napísal: 31 Jan 2020, 21:37 Macse je platená a tak sa mi zdá, že preberá údaje z rôznych prehliadačov. Neuvádzate, v akých cirkevných matrikách chcete hladať. Ak vyhladávate evanjelickú cirkev a.g., dajte mi link, tieto sú aj na webe, Budapest-Pest-Pilis-Solt je moja parketa, nasmerujem Vás.
Dobry den, hladam sobas v rokoch 1874 az 1880. Ale s velkou pravdepodobnostou cirkev RK. Podla Macse po zadani priezviska tam nejake sobase su https://macse.hu/databases/hu/generalqu ... rch+Engine https://macse.hu/databases/hu/generalqu ... rch+Engine

Ale predpokladam, ze na FS su databazy tych istych sobasnych matrik a v tom istom rozsahu ako na Macse. Ci nie je to tak?
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Zdravím,
MACSE vám vyhľadalo zápisy z civilných matrík od roku 1895, sobáše z RK matrík do roku 1895 (ak vám ich nenájde FS vyhľadávač) si musíte vyhľadať sám .
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

obi napísal: 02 Feb 2020, 07:50 Zdravím,
MACSE vám vyhľadalo zápisy z civilných matrík od roku 1895, sobáše z RK matrík do roku 1895 (ak vám ich nenájde FS vyhľadávač) si musíte vyhľadať sám .
Dakujem za info
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

obi napísal: 02 Feb 2020, 07:50 Zdravím,
MACSE vám vyhľadalo zápisy z civilných matrík od roku 1895, sobáše z RK matrík do roku 1895 (ak vám ich nenájde FS vyhľadávač) si musíte vyhľadať sám .
Ako som písal vyššie, na MACSE začínajú s indexaciou aj cirkevných matrík. V tomto konkrétnom prípade sa toto priezvisko nenaslo.

Laco
Napísať odpoveď