Listina z 15. storočia (?)

Stretnutia, názory, odkazy...
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

Dobrý deň všetkým, vedel by mi niekto pomôcť s prečítaním jednej listiny, ktorú ako laik odhadujem na 15. storočie? Pridávam to do tejto zložky preto, lebo sa nejedná o genealógiu. Malo by sa jednať o písmo bastarda, no potvrdiť to neviem, som v paleografii ešte len začiatočník a preto prosím o pomoc tu. Nadpis (názov) je zrejme latinsky, samotný text je česky. Viem prečítať len úplný začiatok: "My Ludovik z Bozij milosti..."
Prílohy
I_Paleografie.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
čo-to sa mi podarilo prečítať. Dajte vedieť, či to je takto pre vás čitateľné.
Malo by ísť o odpoveď kráľa Ľudovíta na prosbu mešťanov z mesta Olomouc o uchovanie práva na výrobu a predaj vína.

„My Ludwik z Bozÿ milosti Uhorsky Czesky Dalmatsky Charwatsky kral markrabie Morawsky Luxemburske a Ploske knÿze a lužiczky Markhrabye oznamugem temto lystem wssem ze gsme psseny od purgmistra a Raddy mesta Olomucze wiernych nassych milych abychom gych z spuoluobywately gegimi przy obyczegy a starodawnym uziwanÿ domuow w kterych g(e)st wina ssenkugi tu w mieste nassem Olomuczy podle wysazeny miestoky? a Lozenbowych knyh na ty domi zachowati varzily poniewadz ony s tiech domuow starobylych a ssenkownych mimo gine wietssy danye a lozienk do komory nassy kralowske nam dawagi a dawati powinny gsu kgegižto prozbie znagicze zie ten rzad a wisazenÿ tiech winnych domuow od starowadna zachowany k dobrum a uziteczniemu tehoz miesta Olomucze g(es)t byl a pokudz gse tak zachowawati bude y k buduczym czasom mnoho wicze uziteczno a dobre temuž mestu Olomuczÿ swrchnosa?? przinese Neb kde gedinÿ drnhyti w ziwnosti a obchody gse wkladagÿ tu nelibosti a umoznicze y zahuba lidska.“
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Adam20
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 29 Máj 2020, 21:24
Predkovia z oblasti: Turzovka

Srdečná vďaka! Je to viac než postačujúco čitateľné ;)
Napísať odpoveď