Hľadám Štefana Bartóka - VYRIEŠENÉ

Stretnutia, názory, odkazy...
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý deň,
hľadám bližšie informácie o osobe
Štefan Bartók, ktorý bol mecenášom, cirkevným hodnostárom (Debraď, okr. Košice-vidiek — 19. 3. 1666 Trnava).
Údajne vizitoval aj moju dedinu, ale viac som sa o ňom nedozvedel.

Za akékoľvek bližšie info o tejto osobe vopred ďakujem.
Naposledy upravil/-a Vlado v 18 Máj 2021, 11:36, upravené celkom 1 krát.
S pozdravom ostáva Vlado
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý den,

Štefan Bártok, katolícky arcidiakon vo zvolenskej stolici, vykonal v roku 1657 kanonicke vizitacie aj v evanjelickych farnostiach.
Stretli ste sa niekde s jeho vizitaciami? Kde by sa mohli originali nachadzat? Castokrat ich spomina Slávik vo svojom diele Dejiny Zvolenského evanjelického a. v. bratstva a seniorátu. Ale kde Slavik nasiel protokoly, sa nikde nepise, z akeho archivu cerpa, nic...
S pozdravom ostáva Vlado
martin
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Feb 2014, 21:53
Predkovia z oblasti: Horehron, Liptov, Turiec

Nájsť Bartókovu vizitačnú zápisnicu zo zvolenskej stolice z r. 1657 bol vcelku problém. Okrem Slávika z nej cituje aj Rapoš (Dejiny cirkvi ev. breznianskej, 1938) a uvádza že bola vtedy uložená v Brezne na r.k. fare. Tu sa už nenachádza. Rovnako som ju nenašiel ani v BB diecéznom archíve, kam sa niektoré spisy z fary presunuli.

Odpis zápisnice mal byť aj v protokole Protocollum Superioris Zoliensis Districtus, ktorý sa mi však v archívoch nepodarilo nájsť.

Nakoniec som ju pred pár rokmi našiel v Budapešti v archíve piaristov (Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára). Je to iný exemplár ako mali Rapoš a Slávik, keďže piaristi sa so svojim archívom odsťahovali z Brezna už r. 1857. Celkovo má 50 strán, niektoré strany sú však dosť poškodené.

Ktorá dedina vás zaujíma? Niečo mám nafotené.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

martin napísal: 16 Máj 2021, 21:23 Nájsť Bartókovu vizitačnú zápisnicu zo zvolenskej stolice z r. 1657 bol vcelku problém. Okrem Slávika z nej cituje aj Rapoš (Dejiny cirkvi ev. breznianskej, 1938) a uvádza že bola vtedy uložená v Brezne na r.k. fare. Tu sa už nenachádza. Rovnako som ju nenašiel ani v BB diecéznom archíve, kam sa niektoré spisy z fary presunuli.

Odpis zápisnice mal byť aj v protokole Protocollum Superioris Zoliensis Districtus, ktorý sa mi však v archívoch nepodarilo nájsť.

Nakoniec som ju pred pár rokmi našiel v Budapešti v archíve piaristov (Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára). Je to iný exemplár ako mali Rapoš a Slávik, keďže piaristi sa so svojim archívom odsťahovali z Brezna už r. 1857. Celkovo má 50 strán, niektoré strany sú však dosť poškodené.

Ktorá dedina vás zaujíma? Niečo mám nafotené.
Dobrý deň,
ide mi o dedinu Sampor (Számpor, Szampor, Zampur, Zaym). Kedysi katolíci z tejto obce patrili pod Zvolenskú Slatinu (Nagyszalatnya) cca od roku 1710. Do roku 1710 pod Zolnú.
Teda v čase vizitacie Bartoka (1657) pravdepodobne Samporski katolíci patrili pod farnost Zolná.
S pozdravom ostáva Vlado
martin
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Feb 2014, 21:53
Predkovia z oblasti: Horehron, Liptov, Turiec

Dobrý deň,

nepoteším Vás, strana so Zolnou a Samporom je silne poškodená. Z toho, čo má Slávik na s. 77 (Slávik text skracuje na cca polovicu) je text dobre zachovaný zhruba po meno Jána Gersicza. Ďalšie riadky obsahujú len fragmenty slov a text pokračuje na ďalšej strane záverom správy o Sampore:

... sedecimam quam dat illi Camera Neosolien(sis). Campanae in turri tres. Tributarii Turcae. Incolae Lutherani. Animae circiter 75.
(... sedecimu [šestnástinu], ktorú mu dáva bystrická komora. Tri zvony vo veži. Poplatní Turkom. Obyvatelia sú luteráni. Duší asi 75.)

Martin
Napísať odpoveď