história obce - podklady

Stretnutia, názory, odkazy...
eagle
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Máj 2020, 22:14
Predkovia z oblasti: Orolín, Dodok, Topoľčianky, Hostie

Páni beriem na vedomie vaše stanoviská. Mojim zámerom bolo upozorniť na uvedené články nie ako analytický materiál ale ako zaujímavý zdroj. Ťažko sa asi ktokoľvek (no nemôžem tvrdiť, že nikdy nikto) dopracuje k jadru, keďže naše dejiny písali iní, nie zrovna priateľsky nášmu národu naklonený. No niečo o pôvode národa naznačujú exaktnejšie informácie z článku. Mám na mysli genetické mapy obyvateľstva, tie totiž o pôvode vedia povedať veľmi veľa. Tiež som počítal veľa všelijakých názorov a vysvetlení o pôvode najmä názvov sídiel, lokalít alebo mien a v skutku čím od našej krajiny vzdialenejší „expert“ sa vyjadroval, tým zvrátenejšie názory prezentoval, o Maďaroch ale aj Rusoch ani nehovoriac. U súčasných národov s imperiálnym myslením je to absolútne preukázateľné.
eagle
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Máj 2020, 22:14
Predkovia z oblasti: Orolín, Dodok, Topoľčianky, Hostie

martustus napísal: 25 Sep 2017, 13:42 Zdravím Vás všetkých.

Mám takú prosbu.
Pri obci Hostie v Belových notíciách sa uvádza :

Kereszt Úr je obec spadajúca pod Hrušov, od východu skrze juh je [obec] v doline položená, rieka Zsitwa cez ňu preteká priberajúc vodu z potôčikov, ktoré z kopcov stekajú. Obilné pole, mimoriadne neúrodné, na západe sa rozprestiera, na východe je lúka, bohatá a plodná na seno, pokiaľ ju nepoškodia pakomáre [z rodu Clunio,]. Pole je tu strážené od jedného vrchu po pevné koryto rieky, ktoré sa zužuje a jeho vody voľne tečú do jazierka. Posvätný chrám [je] pamiatke Sv. Kríža zasvätený, postavený uprostred obce, malej stavby, na vyvýšenine položený.

Ide mi o to spomínané jazierko/rybník . Na mape I. vojenského mapovania nič takéto nenachádzam. Okrem toho ani kostol nie je uprostred dediny. Neviete náhodou niekto o starších mapách, na ktorých by sa tieto skutočnosti dali overiť ?
Ďakujem
Zdravím, nasledovnú vetu považujem za pravdivú: "Posvätný chrám [je] pamiatke Sv. Kríža zasvätený, postavený uprostred obce, malej stavby, na vyvýšenine položený."
Pamätníci totiž hovorievali, že obec pokračovala za kostolom vľavo od kopanice vedľa potôčika Lazinky až do časti nazývanej Kostolné, dodnes sú vedľa potoka zbytky ovocných stromov a plánok, rovnako aj vyššie po okrajoch priľahlého lesa smerom od Bariniek. Je síce známe, že (teraz možno uvediem nepresné datovanie ale v obecnej kronike to je) Hosťania mali pôvodne asi v 18. storočí faru v Jedľových Kostoľanoch ale to nevylučuje, že kostolík v dedine stál od nepamäti, teda od čias o ktorých sa zmieňuješ a súčasný je postavený na jeho pôvodnom mieste. A tiež bol zasvätený pamiatke Sv. Kríža, veď je tak aj v súčasnosti.
Kereszt Úr môže znamenať Kríža/Krížové Panstvo a v kronike sa tiež spomínajú pre Hostie aj križne cesty. Veď podľa mňa cesta na sever cez Hlbokú dolinu smerom na Veľké Pole a tiež na Radobicu a Oslany je schodnejšia ako cez Skýcov alebo Jedľové Kostoľany a Malú Lehotu. Rovnako cez Hostie pravdepodobne viedla cesta popod Hrušov na Skýcov a ďalej na Topoľčany. Podporuje to aj zmienka v kronike o existencii krčmy a mýtnice na krížnych cestách. No a to jazierko mohlo byť na začiatku dnešnej obce pri družstve, cesta na družstvo môže byť pôvodná hrádza alebo a to je pravdepodobnejšie, hrádzu jazierka tvorila cesta do šampiňonárne nad dnešným závodiskom PP Topoľčianky. Túto verziu som počul dávnejšie ešte od učiteľ Pátroviča v škole. Ten rybník je myslím aj niekde v análoch popísaný.
eagle
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Máj 2020, 22:14
Predkovia z oblasti: Orolín, Dodok, Topoľčianky, Hostie

patricius95 napísal: 05 Máj 2020, 08:16
eagle napísal: 04 Máj 2020, 23:51 Dávam do pozornosti - zaujímave čítanie:

Slovensko na Ptolemaiovej mape
https://www.cez-okno.net/clanok/exkluzi ... iovej-mape

Slovensko na Ptolemaiovej mape II.
https://www.cez-okno.net/clanok/oknom-h ... ej-mape-ii
... " ... preberieme teóriu, či moravské knieža Mojmír, ktorý vyhnal nitrianského Pribinu, nebol v skutočnosti slovenské (zlato)moravianské knieža. Staroslovenské hradisko Bojná, ktoré bolo zničené práve v tomto období a ktoré zrejme patrilo pod Nitrianské kniežatstvo, bolo totiž napadnuté zo smeru od Zlatých Moraviec nie od českej Moravy." ...

Slovensko na Ptolemaiovej mape III.
https://www.cez-okno.net/clanok/oknom-h ... j-mape-iii

..." ...Za povšimnutie však stojí, že pomenovanie Svätoplukového kráľovstva AL SAKLABIA nemá žiaden etymologický základ pre súčasný zaužívaný názov Veľká Morava. A práve akceptovaním pojmu Veľkomoravská ríša sme stratili veľký kus našej histórie, pretože sa naše dejiny presunuli na českú Moravu. Byzantský cisár Konštantín VII. začiatkom 10. storočia síce spomína v súvislosti so Svätoplukom názov Megalé Morabia, no v kontexte sa pojem Morabia používa skôr v súvislosti so Svätoplukovým hlavným sídlom (hradiskom), nie ríšou. Ibn Rusta taktiež nazýva Svätoplukove hradisko Churvát, ktoré sa ale číta aj ako Murváb, Múráb (Morava). Aj s toho dôvodu sme v predchádzajúcej kapitole rozprávali o Zlatých Moravciach, pre ktoré sa v stredoveku používalo pomenovanie villa Morowa. Ak by sa Zlaté Moravce archeologickým výskumom potvrdili ako Svätoplukove sídlo, bola by to určite senzácia a mali by sme Veľkú ZlatoMoravianskú ríšu :o) ...

Slovensko na Ptolemaiovej mape IV. časť 1
https://www.cez-okno.net/clanok/slovens ... -iv-cast-1
Slovensko na Ptolemaiovej mape IV. časť 2
https://www.cez-okno.net/clanok/slovens ... -iv-cast-2
Neberte to nijako v zlom, ale autorom článku nie je historik. Mnoho tvrdení, ktoré sú v článku uvedené, je výsostne vymyslených. Za všetky ako hrdý obyvateľ Šariša dementujem tie, ktoré poukazujú na môj rodný kraj. Maďarský názov Šariša (Sáros) je odvodený zo slova sáros, teda blatistý, zablatený a nemá nič so žiadnymi Sarmatmi. Podobne označenie „koňare“ vzniklo až v devätnástom storočí, keď v Prešove fungovali slávne žrebčince. Neexistujú zmienky o tom, že by tak ktokoľvek Prešovčanov predtým nazýval.
Je pekné, ak sa ktokoľvek snaží popularizovať históriu. No je smutné, keď sa o to snaží takýmto vymýšľaním nerealistických a ničím nepodložených hypotéz. Tie ptolemaiovské texty skúmalo už predtým mnoho historikov s bohatými skúsenosťami. Ak tvrdia, že napr. Istula je Visla (ktorá sa dodnes po latinsky označuje termínom Vistula), som náchylný veriť viac im, než podobným autorom, ktorí publikujú na pochybných internetových stránkach.
Páni beriem na vedomie vaše stanoviská. Mojim zámerom bolo upozorniť na uvedené články nie ako analytický materiál ale ako zaujímavý zdroj. Ťažko sa asi ktokoľvek (no nemôžem tvrdiť, že nikdy nikto) dopracuje k jadru, keďže naše dejiny písali iní, nie zrovna priateľsky nášmu národu naklonený. No niečo o pôvode národa naznačujú exaktnejšie informácie z článku. Mám na mysli genetické mapy obyvateľstva, tie totiž o pôvode vedia povedať veľmi veľa. Tiež som počítal veľa všelijakých názorov a vysvetlení o pôvode najmä názvov sídiel, lokalít alebo mien a v skutku čím od našej krajiny vzdialenejší „expert“ sa vyjadroval, tým zvrátenejšie názory prezentoval, o vyjadreniach Maďarov ale aj Rusov ani nehovorím. U súčasných národov s imperiálnym myslením je to absolútne preukázateľné.
eagle
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Máj 2020, 22:14
Predkovia z oblasti: Orolín, Dodok, Topoľčianky, Hostie

martustus napísal: 25 Sep 2017, 13:42 Zdravím Vás všetkých.

Mám takú prosbu.
Pri obci Hostie v Belových notíciách sa uvádza :

Kereszt Úr je obec spadajúca pod Hrušov, od východu skrze juh je [obec] v doline položená, rieka Zsitwa cez ňu preteká priberajúc vodu z potôčikov, ktoré z kopcov stekajú. Obilné pole, mimoriadne neúrodné, na západe sa rozprestiera, na východe je lúka, bohatá a plodná na seno, pokiaľ ju nepoškodia pakomáre [z rodu Clunio,]. Pole je tu strážené od jedného vrchu po pevné koryto rieky, ktoré sa zužuje a jeho vody voľne tečú do jazierka. Posvätný chrám [je] pamiatke Sv. Kríža zasvätený, postavený uprostred obce, malej stavby, na vyvýšenine položený.

Ide mi o to spomínané jazierko/rybník . Na mape I. vojenského mapovania nič takéto nenachádzam. Okrem toho ani kostol nie je uprostred dediny. Neviete náhodou niekto o starších mapách, na ktorých by sa tieto skutočnosti dali overiť ?
Ďakujem
Poznámka:
"Kereszt Úr je obec spadajúca pod Hrušov"
Zrejme ide o "Kereszt Út" - obec spadajúca pod Hrušov v maďarčine znamená "krížne cesty"
"Ur" v maďarčine znamená "pán"
Pri písaní sa ľahko zamení písané "t" s písaným "r"
Napísať odpoveď