Mária Matejková

Na tomto fóre človek väčšinou hľadá svojich predkov. Vyskytnú sa však aj situácie, že v rámci pátraní v rodinnej histórii potrebuje získať kontakt na potomkov niektorej z rodinných vetiev. Na to slúži táto časť fóra.
Janko2010
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 10 Máj 2019, 10:24
Predkovia z oblasti: Matejka

Dobrý deň,
pátram po mojej pratete Márii Matejkovej. Narodila sa v roku 1901 v Žiari okr.Liptovský Mikuláš Poslednú zmienku som našiel z roku 1945 v Liptovskom Mikuláši na ulici Vrbická č. 115. V tom čase bola slobodná aj ked mala jedno dieta Jana Matejku. Udajne sa potom presťahovala za ním do Košíc. Viete mi prosím niekto poradiť ako dalej? Kde pátrať? Presný deň narodenia sa chystám ísť akurát zistiť na farský úrad. Dakujem velmi pekne za radu :D
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Prajem pekný deň.
Určite mala nejakých súrodencov, príbuzných, rodinu, známych. Spomínate dieťa. Ak sa syn dožil dospelosti a mal rodinu, potomkovia by mali niekde žiť...
Jedná sa o rok 1901. Vieme u Márie, akého bola vierovyznania? Rímskokatolícke alebo evanjelické? Pýtam sa, aby ste vedeli, na akú farský úrad zájsť. Od roku 1895 sú popri cirkevných vedené aj svetské matriky. V nich sú uvedené narodené deti všetkých konfesií. Obec Žiar spadá do matričného obvodu Liptovský Mikuláš. Hľadajte v príslušnom Štátnom archíve v Žiline so sídlom v Bytči, pracovisko Archív Liptovský Mikuláš. K matrikám sú niekedy spracované menné registre.
Už keď budete hľadať Máriu Matejkovú, skúste podľa rodičov pohľadať aj jej prípadných súrodencov a pátrať po nich. Určite niekde žijú ich potomkovia. Tam si niekto môže pamätať na životné osudy svojej príbuznej. Živí ľudia Vám často povedia viac, ako archívne záznamy, ktoré (ak sa zachovali) nemusia byť kompletné.
Napísať odpoveď