Sťahovanie "po rieke", pltníctvo

Podeľte sa s ostatnými o Vaše poznatky pri bádaní, ktoré nie sú bežne známe, alebo dostupné.
lenle
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Možno ste sa s tým niektorí už pri pátraní stretli, pre iných možno zaujímavý tip - pri mojom pátraní som natrafila na prípad, keď sa dvaja moji predkovia zrazu ocitli na celkom vzdialenom mieste. V druhej polovici 19. storočia prišli z Papradna až k Sencu. Boli to dvaja mladíci, ktorí sa sobášili už na novom mieste a v matrike našťastie nezabudli uviesť miesto ich pôvodu. Keďže ma to zaujalo, chcela som zistiť viac.

Podľa rodinnej historky ušli od rodičov a splavili sa na pltiach dole Váhom až do Serede a odtiaľ do neďalekej dediny, kde sa usadili. A naozaj, pltníctvo na Váhu bolo významnou dopravnou cestou. Plte slúžili na prepravu samotného dreva, ale aj množstva iného tovaru, ktorý vyrábali obyvatelia zalesnenejších severnejších oblastí, ale napríklad aj bryndze. Mohli sa plaviť až z Liptovského Hrádku, Ružomberka, po ceste sa pristavovalo na viacerých pravidelných miestach - Žilina, Piešťany, Madunice, Sereď, Šaľa, Komárno, odkiaľ sa niekedy pokračovalo aj do Budapešti. Zaujímavá je preprava bryndze a iných pastierskych výrobkov z Liptova do Viedne, kedy sa plavilo do Serede, kde sa náklad vyložil a pokračovalo sa ďalej na vozoch. Až do roku 1870, dokedy neexistovala vlaková preprava, sa pltníci vracali domov peši. Alebo aj nie...

Neviem, či moji predkovia boli pltníkmi, alebo sa na pltiach len prepravili. Ja som mala to šťastie, že som ich pôvod našla. Ak sa vám niekedy pretrhne niť pátrania a priezvisko sa zrazu z nejakého miesta stratí, alebo sa objaví na inom, zdanlivo nelogickom mieste, skúste zvážiť aj takúto možnosť presunu po prúde rieky :)

Informácie o pltníctve mám z publikácie:
https://www.stankovany.sk/e_download.ph ... 281%29.pdf
Napísať odpoveď