ako preskocit zive matriky

Podeľte sa s ostatnými o Vaše poznatky pri bádaní, ktoré nie sú bežne známe, alebo dostupné.
peter.fedor
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 19 Máj 2021, 10:23
Predkovia z oblasti: Fedor z Komarian , Parobok Dobra Niva, Soldan z Dubovej povod Morava Drahany, Simoncsics Nahac

Som v genealogii novacik , ale kedze som riesil prave novacikovske problemy , podelim sa z mojho pohladu o najfuncnejsie riesenie. Nehovorim ze je prenositelne ale v mojom pripade fungovalo.

Som generacia , ktorej stari rodicia sa narodili v rokoch 1920 - 1940 . To mi umoznilo plne vyuzit moznosti scitani 1930 + 1940.

Zaklad je vediet kde sa stari rodicia narodili ( idealne aj datum nar. ) ( u velkych miest sa nahladate ) , potom nie je problem na slovakiane najst zacierneny harok . Novinka je ze 1930 uz sa odciernuje.

Ja som si ich objednaval z nar. archivu , poslali mi scany. ( scan je drahe riesenie za stranku zaplatite 4EUR tj. 8 eur za jedno scitanie , kopia a posta je podstatne lacnejsia ) Pre scitanie 1940 sa pripravte ze potrebujete vediet aspon datum narodenia stareho rodica a musite dokazat ze ste potomok. Ja som zasielal scan rodneho listu.

Inak boli v archive ochotni , dokonca ked som si pomylil dom pani mi volala a sme to vyriesili.

Ked mate v rukach scitania tak sa relativne jednoducho dostanete pred rok 1895.

a) u mna 2 zo 4 rodov. V dome s vasimi starymi rodicmi zili aj ich stari rodicia z otcovej strany. V scitani je ich datum a miesto narodenia tj. lahko mozete pokracovat v uz verejnych matrikach

b) mate len datumy a miesto narodenia rodicov co casto nestaci takze budete musiet kontaktovat matriku/archiv. vyhoda scitania 1930 je ze je tam aj datum posledneho sobasa . Za mna bolo lepsie kontaktovat matriku ohladne sobasa , kedze som sa dozvedel mena vsetkych 4 starych rodicov naraz .

Skusenost s matrikami mam ze boli ochotni mi pomoct , kedze som vedel datum napr. sobasa tak sa moc nenahladli a odpovedali na mail.
Napísať odpoveď