Pochovania v evanj. kostole

Podeľte sa s ostatnými o Vaše poznatky pri bádaní, ktoré nie sú bežne známe, alebo dostupné.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Zdravím vás,
mam na vás takú možno triviálnu otázku.
Zvykli v stredoveku pochovávať evanjelici nebožtíkov (zemanov, kňazov, laikov..) priamo do svojho evanj. kostola (presbytéria) pod podlahu, tak ako sa to robievalo v katolíckych kostoloch? Alebo to bolo pre nich neprípustné?

Vďaka za odpoveď.
Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Rýchla odpoveď - neviem.

Terminologické upresnenie - na Slovensku (a v Uhorsku) sa za koniec stredoveku považuje rok 1526, (Bitka pri Moháči), čo je len 9 rokov po začiatku reformácie. Celoeurópsky sa za koniec stredoveku považuje o.i. aj objavenie Ameriky, dobytie Konstantinopolu Osmanmi, alebo aj začiatok reformácie.

Teraz špekulácie k vašej otázke. Myslím, že to nie je celkom vylúčené napr. hrobka Thököliho v Novom evanjelickom kostole v Kežmarku. Myslím ale, že vzhľadom k teologickým otázkam, ktoré viedli k reformácii, aspoň na začiatku mohlo pochovanie v kostole odporovať učeniu o odpustkoch a očistci. Ale snáď sa vyjadria lepší znalci pomerov u evanjelikov.

Neviem, či artikulárne kostoly mali aj krypty, vzhľadom k predpisom o materiáloch (drevo) považujem pochovávanie priamo do podlahy bez krypty za skoro vylúčené.

A vôbec, mám pocit, že v rannom novoveku sa už ani v katolíckych kostoloch nepochovávalo priamo do podlahy, ale skoro výlučne do krýpt.

Ak smiem vedieť, je vaša otázka čisto akademická, alebo sa zaujímate o niečo konkrétne?

Laco
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Vyzerá že áno.
http://slovakianguide.com/sk/hrobka-rodiny-ostroluckych
No povedzte mu nie, keď ten kostol zaplatil.
A navyše keď sám veľký zakladateľ je tak pochovaný:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelic ... %BD_kostel
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

Asi záleží podľa toho, kedy bol evanjelický kostol postavený. Napríklad v našom evanjelickom kostole, postavenom v rokoch 1652-54 sú pochovaní viacerí členovia zemianskej rodiny z obce, dokonca jeden v hrobke priamo pod oltárom. Ďalší člen zemianskej rodiny zo susednej obce má okrem hrobky v kostole aj náhrobok v stene kostola vysoký asi 2 metre a to zomrel v roku 1726.
ludmila53
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 31 Júl 2013, 20:48

Len by som rada upresnila informáciu od prispievateľa laca. V novom evanjelickom kostole v Kežmarku je naozaj pochovaný Imrich Thokoli, ale v pristavbe/mauzóleu. Táto pristavba bola postavená práve pre účel uloženia pozostatkov. Slávnostne prevezené a uložené v Kežmarku boli 30. 10.1906
Napísať odpoveď