Anna Beniková, Madunice

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
Lubo111
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič zo Šulekova, Karaba z Drahoviec, Blaško z Červeníka a Dubovan

Dobrý deň, tuto situáciu pozná snáď každý, kto aspoň chvíľu pátral po svojich predkoch v matrike - viac ľudí s rovnakým menom a priezviskom narodených vo veľmi podobnom období, či dokonca v jednom roku. Ako ďalej? Idem si trochu po radu.

Konkrétne tu v mojom prípade ide o osobu menom Anna Beniková.

Dostal som sa k nej nasledovne :
1. Vedel som cca, kedy sa narodil moj predok Štefan Karaba a vedel som aj, že mal brata Juraja a taktiež som poznal aj jeho rok narodenia. Všetko sedelo, rodičov mali naozaj spoločných a boli to: Štefan Karaba a Anna Beniková.
2. Po chvíli som našiel ich sobáš. Konal sa v Drahovciach. V poznámke však bolo, že nevesta pochádzala z Madunic. Miesto konania sobáša nebolo v mieste bydliska nevesty možno preto, lebo ženích bol zeman.

Teraz sa dostávame k ďalším údajom.
Sobáš sa konal 28.1.1799,
Štefan mal údajne 20 rokov, Anna 18 rokov.
Svedkovia boli Ján Vetrík - predpokladám Drahovčan a Michal Holobradý, predpokladám Muduničan.

Pozrel som teda krstné matriky v Madunicach okolo roku 1780, našiel som až 3 Anny Benikové.
Bohužiaľ, veku 18 rokov v roku 1799 neodpovedala ani jedna

Všetky 3 krsty:
1. 2.2.1778, otec Michal, matka Mariana...
Krstni rodičia - Ján kováč, Katarína Puterová,
2. 14.4.1778, otec Michal, matka Eva...
Krstni rodičia - Ján Balažovič, Anna Polačiková,
3. 6.4.1786, otec Ján, matka Judita Ješková,
Krstni rodičia - Michal Kollár, Anna Polačiková.

Prvým krokom, ako niektorú vylúčiť, bolo nájsť úmrtie. Našiel som - 28.5.1790 zomrela v Madunicach 4 ročná Anna Beniková - čiže možnosť č. 3 definitívne vypadáva.

Skúsil som teda pozrieť sobáše, našiel som.
Okrem teda jedného sobáša ktorý sa konal v Drahovciach, jeden som našiel aj v Madunicach.
Konal sa 26.6.1808, brali sa Michal Svitek a Anna Beniková (údajne 25 ročná - no keďže sa vtedy dosť mýlili, tak to pripúšťam, že sa narodila v 1778) Farár ale vtedy nepísal v Madunicach skoro nič, potreboval by som snáď mená oboch rodičov, aby som mohol niečo rozoznať.

Skúste mi nejako v tomto pomôcť, čo pozrieť, podľa čoho by som to mohol rozlúsknuť... Pravdaže chcem mať vo svojej práci mojich prekdov, nie cudzích ludi. Ďakujem vám za každú radu, ktora by ma mohla posunúť ďalej. :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2584
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Porovnajte svedkov pri oboch sobášoch s krstnými rodičmi pri narodení oboch detí. Často sa stávalo, že za krstných rodičov a svedkov pri sobáši šli najbližší susedia, takže ak budú súhlasiť priezviská, môže Vás to posunúť ďalej...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
Lubo111
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič zo Šulekova, Karaba z Drahoviec, Blaško z Červeníka a Dubovan

patricius95 napísal:
03 Máj 2021, 16:46
Porovnajte svedkov pri oboch sobášoch s krstnými rodičmi pri narodení oboch detí. Často sa stávalo, že za krstných rodičov a svedkov pri sobáši šli najbližší susedia, takže ak budú súhlasiť priezviská, môže Vás to posunúť ďalej...
Ďakujem za odpoveď, tie mená som opätovne porovnal, no žiaľ, ani jedno meno pri ani jednej, ani druhej Anne nesedí... NEVIEM AKO ĎALEJ

napadá mi - pozrieť súrodencov aj jednej aj druhej Anny, potom sa nejako dopracovať k ich sobášom a porovnať ich svedkov so svedkami na sobášoch jednej a druhej Anny? To už bude ale sakra pracne... Ďakujem za reakciu ;)
MartinaS
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dalsia moznost by mohla byt pozriet v umrtnych matrikach, kedy zomreli rodicia. V mojej rodine ak bol sobas slobodnych snubencov v dedine buduceho manzela, byvalo to vtedy, ak uz nezili rodicia nevesty...
Napísať odpoveď