Norocký - neznámy rodič

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
mbronis
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Máj 2020, 06:43
Predkovia z oblasti: Broniš, Horná nitra

Screenshot_20210720-102204_WhatsApp~(1).jpg
Zdravim, viete mi poradiť ako nájsť druhého rodiča, ktorý nie je uvedený ani len v rodnom liste?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte! Žiaľ, klasicky, v matričných záznamoch sa nedá. V prípade nemanželských detí sa otec nezapisoval, jedine sa dopisoval, ak bolo dieťa legitimizované následným (neskorším) sobášom rodičov, alebo v prípade, že sa priznal k otcovstvu.
V súčasnosti sa dá pri veľkom šťastí potvrdiť prostredníctvom genetickej genealógie, ale to by ste museli predpokladať konkrétneho človeka ako otca a od jeho predkov získať mužskú DNA a porovnať so svojou.
Petra1909
Člen
Člen
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý večer, jistotu (s výjimkou genetické shody) nezískáte, ale pokud by se Vám podařily najít informace kolem života matky a dítěte - např. ze sčítání lidu nebo policejních přihlášek, u koho matka sloužila, školní zápisy - kdo platil školné - různé poplatky ve škole .... Občas se stávalo, že pokrevní otec se k dítěti oficiálně nepřiznal/nemohl přiznat, ale matku a dítě podporoval.
P.Z.
mbronis
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 05 Máj 2020, 06:43
Predkovia z oblasti: Broniš, Horná nitra

ďakujem za odpoveď. Predpoklad rodiča je István Miklós Rózsa Walburga KEGLEVICH, čo bol manžel Kláry Zichy, ktorá v tej dobe žila v kaštieli vo Voderadoch. Práve tu v kaštieli robila slúžku Jozefína Norocká. napovedá tomu meno dieťaťa Štefan a že sa otec nepriznal :) Ale dopátrať by sa k tomu naozaj dalo asi len pomocou DNA
Napísať odpoveď