Bellyus v okoli Cermelska dolina/Kosice

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
VMW79
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 05 Jan 2022, 08:54
Predkovia z oblasti: Sedlar/Sedlyar/Szedlar v okolí Naršanoch

Dobré ráno,

ďalším predkom, ktorého pôvod neviem určiť, je Jakob Bellyus, mlynar (* asi 1812/15 v ?, + 1867 v Košiciach).

V rokoch 1847 - 1867 bol najomcom horného čermelskeho mlyna. Rodina uprednostňovala kostol v Kavečanoch - ale oni sami pravdepodobne bývali v mlyne. V čase sčítania ľudu v roku 1869 bol už, žiaľ, mŕtvy, ale jeho vdovu a deti sa mi nepodarilo nájsť v žiadnom zozname z Kavečian alebo okolia.

Našla som údaje o 1. manželstve (Erzsebet Martončsik, 1839, Kavečany), 2. manželstve (Borbala Štefan, 1850, Kavečany), ale nie o 3. manželstve (Friderika Axmanová, *1830 v Košickej Belej, sobáš asi 05 - 10/1851, moja praprababička). Z tohto manželstva pochádzalo 6 detí. Prví dvaja synovia sú pochovaní v sv. Rozálie: Stephanus Jacobus Bellyus (1852-1916) a Andreas Ferdinandus Bellyus (1854-1916).

Má niekto predstavu, v ktorých ďalších dokumentoch by sa mohli nachádzať informácie o pôvode? Našla som ho napríklad aj v cechových dokumentoch o predkladaní príspevkov ...

Bola by som veľmi vďačna za akékoľvek informácie.

S láskavým pozdravom
Viktoria
Hochzeit Jakob Bellyus Ersebet Martontsik 1839.jpg
Hochzeit Jakob Bellyus Borbala Stefan 1850.jpg
Tod Jacobus Belyus 1867.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4431
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mám technickú pripomienku. Už pri prvom príspevku mi to dvihlo tlak, ale nechal som to tak, no už mi to nedá. Áno, dajú sa sem vkladať obrázky, no uvedomte si, prosím, že priestor nie je nekonečný a ak sem každý dá k svojmu príspevku niekoľko snímkov celých dvojstrán matrík, o chvíľu budeme opäť nútení navyšovať webpriestor. Bolo by fajn, ak je to možné (a vo Vašom prípade to možné je), dávať sem radšej linky, ako robí väčšina užívateľov.
Ďakujem za pochopenie!
Napísať odpoveď