Ján Tomčani, Szentes, Maďarsko

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Gabka
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 25 Jan 2023, 21:52

Takýchto legiend je ako maku :) Zabudnite však na to, že nájdete, kto bol jeho otcom, ak bol nemanželský. To sa totiž do matriky nezapisovalo (aj v prípade, že sa vedelo, kto je otec). Jedine vtedy, ak sa otec sám priznal, resp. ak bolo dieťa legitimizované následným sobášom.
Jasné, že to beriem s rezervou. :-)

Takéto veci sú väčšinou jasné. Môj manžel má napríklad zaujímavé korene. Jeho prababka bola Mária Terézia Trstenska a jej mama bola z rodiny
Abaffy, a to sú dve významne zemianske rodiny.. tam som sa dostala veru velmi ďaleko, už len tým, že som urobila rodostrom na my herritage, tak mi našlo duplicity.. :-D

. Dobrý deň,
sobáš uzatvorili v roku 1926. Skúste kontaktovať Matričný úrad Hnúšťa https://mesto.hnusta.sk/kontakty/telefo ... m-e-maily/ alebo Matričný úrad Klenovec https://www.klenovec.sk/kontakt/informa ... icny-urad/ , či sa v knihe sobášených nachádza zápis o uzatvorení ich manželstva. Ak áno, žiadajte si vyslovene informáciu, kde a kedy sa narodil ženích, kto boli jeho rodičia/matka. Počítajte s tým, že budete musieť, doložiť listiny o príbuzenskom pomere.
Skúsim to preveriť, myslíte že sa dá aj emailom? Či teba osobne? Do Hnúšte občas chodím na cintorín, ale to by som si musela nejak vyhradiť čas.

Mám rodný list starého otca, z roku 1911, kde je Tomčani zapísaný ako otec, ale ešte neboli zobrati. Mama, že bola vdova a on dieta za svoje uznal. Tiež bol teda nemanželsky, až potom sa zobrali v roku 1926, aj to je teda pre mňa celkom novinka, lebo mám zase doma ďalší dokument, tzv. Rodinný výkaz z roku 1935, kde sa uvádza že žije sama so synom a s rodičmi .. divné to je celé.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4735
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Gabka napísal:
31 Jan 2023, 17:34
.... jej mama bola z rodiny
Abaffy, a to sú dve významne zemianske rodiny.. tam som sa dostala veru velmi ďaleko, už len tým, že som urobila rodostrom na my herritage, tak mi našlo duplicity.. :-D
Ježiškove husle! Najhoršie, čo môže byť! Nikdy, opakujem nikdy (!) sa nespoliehajte na údaje od niekoho na MyHeritage!!! Pokiaľ nevidím na vlastné oči a nemám dokumenty, ani ťuk!
Gabka napísal:
31 Jan 2023, 17:34
...

Skúsim to preveriť, myslíte že sa dá aj emailom? Či teba osobne? Do Hnúšte občas chodím na cintorín, ale to by som si musela nejak vyhradiť čas.

...
Odporúčam najskôr obtelefonovať. Na emaily bez predchádzajúceho dohovoru sa niektorí úradní ľúbia vykašľať!
Napísať odpoveď