Juraj a Františka Frličkovi (otec a dcera) - Slovany (Turiec)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Hřib
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 01:30
Predkovia z oblasti: Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Martin

Dobrý den,
potřeboval bych pomoci s pátráním po svých předcích, kteří žili v oblasti Turca a to konkrétně v obci Slovany. Jedná se o otce Juraja (Georgius) a jeho dceru Františku, oba katolíky. Já jsem je tedy nalezl, ale nemůžu najít ani pro jednoho svatbu.
Zde uvádím odkaz na narození nejstarší dcery Františky, na Máriu Apolóniu, narozenou 18.4.1880
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
+ odkaz na její narození 7.5.1857 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 . Ona se svým dvojčetem, je taky nejstarší dítě daného páru. Křestní knihy jsem procházel ještě zhruba 10 let před každé narození, abych si byl jistý, že se opravdu jedná o nejstaršího potomka a měla by mu tedy předcházet svatba.
Na stránkách "familysearch" jsem prošel dostupné všechny matriční knihy pro oblast Turca co jsou uvedené na Familysearch a nic nikde nic. A pro jistotu i ty svatby jsem hledal cca 10let dozadu. Vzhledem k tomu, že se jedná o otce a dceru, zřejmě měla rodina nějaké "oblíbené" místo kam se chodili ženit anebo vdávat. Určitě se nejedná o nějaké stěhování. Bohužel jsem nikde nenašel nějaký přehled jednotlivých farností (to je myšleno pro Slovensko obecně), kde bych mohl zkusit dál pátrat, byť třeba přímo v archivu. Určitě existuje například matrika pro Martin. Potěšil by mě nějaký odkaz na existující seznam jednotlivých farností, kde je vidět, která vesnice kam spadala, případně v jakém časovém období.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Dobrý deň,

Františka so svojim dvojčaťom nie sú najstaršími deťmi Juraja Frličku a Márie Nemcovej. V decembri roku 1840 sa im narodil syn Štefan Ján (https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443).
Juraj a Mária mali svadbu v januári 1838 (https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=657081).

Sobáš Františky Frličkovej a Jána Frličku som v záznamoch zo Svätého Ďura nenasla. Za pokus by ale možno stálo prehľadať sobášne záznamy zo Socoviec. Nakoľko Františkin otec pochádzal odtiaľ, možno bol Františkin manžel Ján nejaká otcova vzdialená rodina. Tieto záznamy bohužiaľ nie sú dostupné online.

Ak budete potrebovať s ešte niečím pomôcť, pokojne sa ozvite. 8-)
Hřib
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 01:30
Predkovia z oblasti: Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Martin

Dobrý den,
už jsem ani nečekal, že mi někdo odpoví, protože ten email byl už hodně "vousatý". Děkuji moc, protože to je pro mě opravdu nová informace.
Napísať odpoveď