Brauner Carolus a Barbara Slik - vyriešené

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

Dobrý deň,zistila som informáciu, že našich predkov menom Brauner Karol a Scholz Julianna priviedol na Slovensko z Nemecka gróf Forgáč Karol II začiatkom roka 1800 (pôsobil v banskobystrickom kraji Haličský zámok a nitrianskom kraji Gýmešský zámok), aby sa mu starali o lesy, čo mal potvrdiť aj gróf Forgáč osvedčovacou listinou v roku 1853 (informáciu dal archív mojej babke, listinu nemám k dispozícii, iba list z archívu spracovaný Š. Otrubom v roku 1988). Boli totiž lesníci (Jagär). Viete mi prosím poradiť ako hľadať ich rodičov? Neviem kedy sa narodili, ale zistila som, že v roku 1830 sa im narodil syn Anton Ferdinand Brauner v Čermaniciach. Vraj zomreli mladí na choleru, ale ani záznam o úmrtí som nenašla v Čermanoch. V podstate neviem nájsť ani lokalitu v ktorej žili, žiadna zmienka nikde v Čermanoch čo som prezrela. Ani na Gýmeši pri sčítaní obyvateľstva. Za akúkoľvek informáciu a nasmerovanie vopred ďakujem.
Naposledy upravil/-a bibka4477 v 12 Nov 2019, 21:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak neviem, ako je to s tým príchodom z Nemecka. Pokiaľ viem, Čermany boli kolonizované v dvoch vlnách grófom Forgáčom, ale v r. 1858-1859 (zdroj Karpattenblatt 10, oktober 2009).
Podľa mňa sú ďalšími deťmi tieto:
https://www.familysearch.org/search/rec ... id=1554443
Pri najstaršom dieťati narodenom v r. 1820 v Starej Lehote je uvedené, že otec je "venator", teda poľovník, pôvodom z Čiech:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1JY-K6M
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

Ďakujem, no v tomto prípade mi vychádza, že otec Antona Ferdinanda nar. 1830 sa narodil v roku 1820, a to by mal 10 rokov pri jeho narodení. Narodenie Antona v roku 1830 mám potvrdené krstným listom a našla som aj záznam o jeho narodení Carolovi Braunerovi a Barbare Slik v cirkevných záznamoch.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

bibka4477 napísal: 31 Okt 2019, 22:27 ...Narodenie Antona v roku 1830 mám potvrdené krstným listom a našla som aj záznam o jeho narodení Carolovi Braunerovi a Barbare Slik v cirkevných záznamoch.
Chcem Vás v dobrom upozorniť, že na FS ste našli záznam o krste Antona Ferdinanda Braunera https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVNW-GP5G , nie o jeho narodení. Všimnite si, že v tej matrike nie je kolónka pre dátum narodenia.
bibka4477 napísal: 31 Okt 2019, 15:01 ...ale zistila som, že v roku 1830 sa im narodil syn Anton Ferdinand Brauner v Čermaniciach...
Anton F. Brauner sa narodil vo Výčapkoch ("K. Vicap" = Kis-vicsap), nie v Čermanoch, tam ho priniesli len na krst.
bibka4477 napísal: 31 Okt 2019, 22:27 ...no v tomto prípade mi vychádza, že otec Antona Ferdinanda nar. 1830 sa narodil v roku 1820, a to by mal 10 rokov pri jeho narodení...
Nepochopili ste správne ten záznam. Pokrstené bolo dieťa menom Karol Jozef Hubert, syn Karola Jozefa Jána Braunera. https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1JY-K6M
Inými slovami - Karol J. H. *1820 a Anton F. *1830 boli bratia.
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

ja som vďačná za akúkoľvek informáciu a nasmerovanie, venujem sa tomu krátko (cca 2 mesiace intenzívnejšie) a momentálne som sa zasekla, keďže nemám presnejšie informácie. Ani z rodiny nikto nevie nič. Alternatíva, že Anton a Karol boli bratia je v celku reálna, avšak v tom prípade mal ich otec Karol v roku 1820 legitímne dieťa so ženou Pikert, v roku 1830 legitímne dieťa so ženou Slik, v roku 1836 zas legitímne dieťa so ženou Pukert. Neviem, či je to možné. Vzhľadom k tomu, že je tiež venator, predpokladám, že určite ide o rodinu, no neviem, či ide o tú istú osobu. Máte pravdu, že sa Anton Ferdinand narodil vo Vyčapkoch a krstený bol v Čermanoch. Záznamy o narodení vo Vyčapkoch z roku 1830 som však v cirkevných záznamoch nenašla. Neviem sem vložiť dokument z archívu, tak si dovoľujem sem prepísať text, avšak bez prehlasovaných o a u, lebo mi to nejde:

Nagyszulok: Brauner Károly és szul. Katrusin Ilona
Dédezszulok: Brauner Antal-Ferdinand szul. 1830 május 28-án, Csermanc, Nitra
Scholz Klára szul:1841 szeptemer 26-án, Csárad, Nitra
Dédazulok házaasságkotésének ideje: 1860 november nó 27-án Hronský Beňadik
Ukszulok: Brauner Karoly és szul. Slick Borbála
Scholz Antal és szul. Docskalík Julianna

Ukszulok, Brauner Károly családját gróf Forgách családja 1800 évek elején Nemetorazából hozta az itteni birtokaira mint erdéaszt /Jäger/. Mivelsezek (zle čitateľné slovo) kolerajárvány kovetkeztében korán elhunytak, gyermekuket Braun Antalt, gróf Forgách család maguknál tartotta, s kásobb mint erészt /Jáger/ alkalmazta. Igazolés: gróf Forgáč Károly által 1853 január 6-án kiállított német nyelvu bizonylat. Az ukszulok mintkét ágról németországból behozott német származású erdésze voltak. Ukszulok és dedszulok egymás kozott nemetul társalogtak.

Neviem, či táto informácia pomôže.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

bibka4477 napísal: 01 Nov 2019, 08:21 ....Alternatíva, že Anton a Karol boli bratia je v celku reálna, avšak v tom prípade mal ich otec Karol v roku 1820 legitímne dieťa so ženou Pikert, v roku 1830 legitímne dieťa so ženou Slik, v roku 1836 zas legitímne dieťa so ženou Pukert. Neviem, či je to možné. Vzhľadom k tomu, že je tiež venator, predpokladám, že určite ide o rodinu, no neviem, či ide o tú istú osobu.
Ak vychádzam z nájdených záznamov, stále je manželka Karola Braunera zapisovaná ako Barbora Piketin/Pikert/Pükert, jedine v roku 1830 je zapísaná ako Slik. Nikdy predtým, ani potom nie. Ja som na 90% presvedčený, že ide o ten istý pár a preto ste nenašli ich úmrtie počas cholerovej epidémie v r. 1831. Ide o venatora/poľovníka takmer všade, no nikde sa dlhšie neudržal, ergo nechával sa zrejme najímať.
bibka4477 napísal: 01 Nov 2019, 08:21 Máte pravdu, že sa Anton Ferdinand narodil vo Vyčapkoch a krstený bol v Čermanoch. Záznamy o narodení vo Vyčapkoch z roku 1830 som však v cirkevných záznamoch nenašla.
Ale veď ten je medzi tými, ktorých som Vám poslal:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVNW-GP5G
bibka4477 napísal: 01 Nov 2019, 08:21 Neviem sem vložiť dokument z archívu, tak si dovoľujem sem prepísať text, avšak bez prehlasovaných o a u, lebo mi to nejde:
Neviem, čo je toto za dokument (kým a kedy spísaný/vydaný), takže sa k nemu ťažko vyjadrovať.
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

ten maďarský prepis je zo dňa 23. 06. 1988 a vybavoval ho Š. Otruba, ktorý pracoval v štátnom oblastnom archíve v Banskej Bystrici, Sládkovičova 77. Podľa historika Kremnice, pána Lukáča, za ktorým som bola cca pred 3-4 týždňami, pán Otruba bol veľmi spoľahlivý.No záznamy neviem nikde nájsť. V zahraničí je priezvisko Slik (Germany a Prussia). Ešte rozmýšľam, že by to mohol byť potomok brata jeho otca, mená v rodine kolujú u ďalších - Karol, Anton, Ján a pod.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Najlepšie by bolo, keby sa ozval niekto, kto vie perfektne maďarsky a keby tu bol snímok toho opisu. Ak ho neviete nahrať (je tu možnosť pridať prílohu, ale je myslím obmedzenie na dátovú veľkosť), tak ho nahrajte na nejaký imagehostingový server a sem vložte url odkaz naň.
Bez ohľadu na tom som presvedčený o správnosti svojich tvrdení, minimálne pokiaľ ide o zhodu páru.
bibka4477
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 22:14

prepáčte, neviem ešte robiť s touto stránkou, už som našla ako vložiť obrázok, vkladám, ale súbor je neplatný a neviem ako to sem dať inak. mám to nahraté na stránke https://www.familysearch.org/photos/gallery no neviem, či je to prístupné
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

bibka4477 napísal: 01 Nov 2019, 17:59 prepáčte, neviem ešte robiť s touto stránkou, už som našla ako vložiť obrázok, vkladám, ale súbor je neplatný a neviem ako to sem dať inak. mám to nahraté na stránke https://www.familysearch.org/photos/gallery no neviem, či je to prístupné
Nie, to je prístupné iba Vám. Súbor je neplatný preto, lebo buď zadávate neplatný typ súboru (ale to asi nie), alebo jeho veľkosť presahuje stanovenú veľkosť (dátovo, v kB), ako som písal už vyššie. Cesta je, ako som spomenul, použitie iného imagehostingu, napr. tu: https://sk.imgbb.com/. Po nahratí skopírujte url adresu a vložte ju sem.
Napísať odpoveď