Mária Stopjak a Viktor Kurek (Lipnica - Slanica)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

Dobrý deň,
Dostala som sa do slepej uličky pri pátraní po Márii Stopjakovej a Viktorovi Kurekovi. Máriu mám zdokladovanú v sčítaniach z roku 1930 a 1940 zo Slanice, kam prišli v roku 1904, úmrtným listom a náhrobkom v Hlohovci. Podľa sčítaní aj úmrtného listu sa narodila v obci Lipnica v okrese Trstená - dnešné Poľsko (*1864 podla umrtneho, *1866 podla scitani a nahrobku). Kontaktovala som archív v Tarnówe, ale odpísali mi, že sa v Lipnici Wielkej žiadna taká osoba nenarodila v rozpati rokov 1864-1868 a nechceli tým pádom hladať sobáš s Viktorom Kurekom, o ktorom nemám žiadne info. Tak isto sa tam vraj nenarodili ani staršie deti tohto páru, resp. nikto s tým priezviskom - zo sčítaní mám syna Ignáca Kureka, Lipnica *1895. Priamy predok v mojom rodokmeni je ich ďalší syn Anton Kurek, ale ten sa narodil už v Slanici a záznam o jeho narodení mi našli v Námestove na fare. V Antonovom zázname o narodení je pri rodičoch opätovne uvedená Veľká Lipnica. Ako by ste postupovali prosím v tomto prípade, keď neviem nájsť predkov v dedine, na ktorú ma odkazujú viaceré zdroje? Na FS dediny poľskej Oravy nie sú voľne dostupné, a keďže skenovali tie, ktoré sú v Tarnówe, aj v centre FS bude to isté, neviem či má význam ísť do Viedne trebars. Ďakujem za akýkoľvek návrh, čo by som mohla ešte prehľadať.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Obe Lipnice, v bývalom okrese Trstená, sa nachádzajú na Orave. Tam platili rovnaké predpisy v 19.storočí ako v Uhorsku, kedže išlo o uhorské územie. Teda, štátne matriky sa začali písať až na konci roku 1895, ak sa nemýlim.

Preto potrebujete cirkevné matriky pre 1864/66.

Narodenie 1864/1866 tak treba hľadať u farára, a tí nie sú vždy ochotní ... najmä voči Slovákom. No treba to skúsiť. Pokiaľ viem, tak poľskí farári majú stále na fare všetky matriky, na Slovensku sú už tieto staré cirkevné matriky v archívoch (a tak mohli byt naskenovane na FS). Preto ani poľské obce, najmä oravské, nie sú na FS.

Co sa tyka Ignaca Kureka (1895). Podľa tohto co pisete, sa narodili v Lipnici Wielkej - matricny statny urad najdete v tejto obci. Pani je ochotna pomoct. Len neviem, ci tieto najstarsie veci ma este u seba (bol som tam cca 2 roky dozadu). Ak by sa Váš Ignac narodili v Lipnici Dolnej, tak ich matricny urad sa nachadza v Jablonke (tzv. gmina Jablonka)


gmina Jablonka - matrika/Urząd Stanu Cywilnego
https://www.jablonka.pl/index.php/struk ... -cywilnego

gmina Lipnica Wielka - matrika/Urząd Stanu Cywilnego Ewidencja Ludności
http://www.lipnicawielka.pl/index.php/urzad/urzad-gminy

Pani v Lipnci Wielkej mozete napisat email aj po slovensky. No odpíse Vam po polsky...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ďalšou možnosťou by bolo štúdium druhopisov tamojších matrík, ktoré by sa mali nachádzať v archíve Spišskej diecézy. Knihy sú viazané po jednotlivých rokoch, takže v tomto prípade by Vás tiež čakalo pomerne dosť práce.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

vorky napísal: 18 Mar 2020, 07:29 Obe Lipnice, v bývalom okrese Trstená, sa nachádzajú na Orave. Tam platili rovnaké predpisy v 19.storočí ako v Uhorsku, kedže išlo o uhorské územie. Teda, štátne matriky sa začali písať až na konci roku 1895, ak sa nemýlim.

Preto potrebujete cirkevné matriky pre 1864/66.

Narodenie 1864/1866 tak treba hľadať u farára, a tí nie sú vždy ochotní ... najmä voči Slovákom. No treba to skúsiť. Pokiaľ viem, tak poľskí farári majú stále na fare všetky matriky, na Slovensku sú už tieto staré cirkevné matriky v archívoch (a tak mohli byt naskenovane na FS). Preto ani poľské obce, najmä oravské, nie sú na FS.

Co sa tyka Ignaca Kureka (1895). Podľa tohto co pisete, sa narodili v Lipnici Wielkej - matricny statny urad najdete v tejto obci. Pani je ochotna pomoct. Len neviem, ci tieto najstarsie veci ma este u seba (bol som tam cca 2 roky dozadu). Ak by sa Váš Ignac narodili v Lipnici Dolnej, tak ich matricny urad sa nachadza v Jablonke (tzv. gmina Jablonka)


gmina Jablonka - matrika/Urząd Stanu Cywilnego
https://www.jablonka.pl/index.php/struk ... -cywilnego

gmina Lipnica Wielka - matrika/Urząd Stanu Cywilnego Ewidencja Ludności
http://www.lipnicawielka.pl/index.php/urzad/urzad-gminy

Pani v Lipnci Wielkej mozete napisat email aj po slovensky. No odpíse Vam po polsky...
dakujem pekne za odpoved. Na faru v Lipnici Wielkej mi volal znamy, Poliak, a vraj uz nemaju ziadne stare matriky u seba, vsetko presunuli do spominaneho Tarnowa. Ako ste pisali, tie statne matriky v tom case, v rokoch 1864-1866 neexistovali, cize by mala byt vtedy len cirkevna a tam mi tvrdia ze nic nie je. Za pokus by mozno stalo vyskusat tu Jablonku, pre pripad, ze by boli predsa len z Lipnice Malej, aj ked podla priezvisk zo scitania z roku 1828, su tie, ktore hladam iba vo Wielkej (Alsó). Neskorsie scitanie pre Oravu bohuzial nie je, pokial viem, tak uz dalsi presun neviem overit :( Vyskusam teda napisat tej pani na matriku do Lipnice Wielkej. Dakujem.
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

patricius95 napísal: 18 Mar 2020, 08:26 Ďalšou možnosťou by bolo štúdium druhopisov tamojších matrík, ktoré by sa mali nachádzať v archíve Spišskej diecézy. Knihy sú viazané po jednotlivých rokoch, takže v tomto prípade by Vás tiež čakalo pomerne dosť práce.
Dakujem :) pisala som email do archivu v Spišskej Kapitule a potvrdili mi, že ich tam maju v rokoch 1788-1920 a 1939-1945.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lucianemethova napísal: 18 Mar 2020, 10:44
patricius95 napísal: 18 Mar 2020, 08:26 Ďalšou možnosťou by bolo štúdium druhopisov tamojších matrík, ktoré by sa mali nachádzať v archíve Spišskej diecézy. Knihy sú viazané po jednotlivých rokoch, takže v tomto prípade by Vás tiež čakalo pomerne dosť práce.
Dakujem :) pisala som email do archivu v Spišskej Kapitule a potvrdili mi, že ich tam maju v rokoch 1788-1920 a 1939-1945.
Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, dovolím si zdôrazniť a rozviesť na drobné to, čo napísal Patrik, a teda že sú knihy viazané po jednotlivých rokoch. Totiž v každej knihe sú všetky farnosti celej diecézy za jeden rok!!! Tú farnosť si budete musieť nalistovať. Dobrou správou je, že väčšina matrík pokrstených má indexy obcí (nie osôb), takže tú obec nájdete pomerne ľahko. Takže odporúčam vyšpecifikovať jednotlivé roky, aby ste museli prezerať čo najmenej kníh. Toto odporúčanie je o to dôležitejšie, že knihy sú v úplne inej budove, ako je bádateľňa a budú Vám ich nosiť (zrejme po jednej, alebo dvoch). Sú veľmi ťažké, je to formát A3, každá kniha hrubá najmenej 10, niekedy aj 15 cm. Takže treba sa obrniť aj trpezlivosťou.
A na záver praktická rada - tie knihy sú zaprášené, obal sa drolí, takže neodporúčam vyobliekať sa ako do kostola.
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

duros napísal: 18 Mar 2020, 12:02
lucianemethova napísal: 18 Mar 2020, 10:44
patricius95 napísal: 18 Mar 2020, 08:26 Ďalšou možnosťou by bolo štúdium druhopisov tamojších matrík, ktoré by sa mali nachádzať v archíve Spišskej diecézy. Knihy sú viazané po jednotlivých rokoch, takže v tomto prípade by Vás tiež čakalo pomerne dosť práce.
Dakujem :) pisala som email do archivu v Spišskej Kapitule a potvrdili mi, že ich tam maju v rokoch 1788-1920 a 1939-1945.
Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, dovolím si zdôrazniť a rozviesť na drobné to, čo napísal Patrik, a teda že sú knihy viazané po jednotlivých rokoch. Totiž v každej knihe sú všetky farnosti celej diecézy za jeden rok!!! Tú farnosť si budete musieť nalistovať. Dobrou správou je, že väčšina matrík pokrstených má indexy obcí (nie osôb), takže tú obec nájdete pomerne ľahko. Takže odporúčam vyšpecifikovať jednotlivé roky, aby ste museli prezerať čo najmenej kníh. Toto odporúčanie je o to dôležitejšie, že knihy sú v úplne inej budove, ako je bádateľňa a budú Vám ich nosiť (zrejme po jednej, alebo dvoch). Sú veľmi ťažké, je to formát A3, každá kniha hrubá najmenej 10, niekedy aj 15 cm. Takže treba sa obrniť aj trpezlivosťou.
A na záver praktická rada - tie knihy sú zaprášené, obal sa drolí, takže neodporúčam vyobliekať sa ako do kostola.
fu, dobre, ze ste napisali tieto podrobnosti :D aspon viem lepsie, do coho idem, lebo to mi naozaj nenapadlo, ze je to myslene hentak. dakujem :) kazdopadne to bude ale asi najschodnejsia moznost, vzhladom na to, ze po polsky nehovorim a tuto su aspon obe obce teda v kope a Lipnicu Malu by som ani vo FS centre nemala k dispozicii, iba Wielku.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

lucianemethova napísal: 18 Mar 2020, 13:51
duros napísal: 18 Mar 2020, 12:02
lucianemethova napísal: 18 Mar 2020, 10:44

Dakujem :) pisala som email do archivu v Spišskej Kapitule a potvrdili mi, že ich tam maju v rokoch 1788-1920 a 1939-1945.
Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, dovolím si zdôrazniť a rozviesť na drobné to, čo napísal Patrik, a teda že sú knihy viazané po jednotlivých rokoch. Totiž v každej knihe sú všetky farnosti celej diecézy za jeden rok!!! Tú farnosť si budete musieť nalistovať. Dobrou správou je, že väčšina matrík pokrstených má indexy obcí (nie osôb), takže tú obec nájdete pomerne ľahko. Takže odporúčam vyšpecifikovať jednotlivé roky, aby ste museli prezerať čo najmenej kníh. Toto odporúčanie je o to dôležitejšie, že knihy sú v úplne inej budove, ako je bádateľňa a budú Vám ich nosiť (zrejme po jednej, alebo dvoch). Sú veľmi ťažké, je to formát A3, každá kniha hrubá najmenej 10, niekedy aj 15 cm. Takže treba sa obrniť aj trpezlivosťou.
A na záver praktická rada - tie knihy sú zaprášené, obal sa drolí, takže neodporúčam vyobliekať sa ako do kostola.
fu, dobre, ze ste napisali tieto podrobnosti :D aspon viem lepsie, do coho idem, lebo to mi naozaj nenapadlo, ze je to myslene hentak. dakujem :) kazdopadne to bude ale asi najschodnejsia moznost, vzhladom na to, ze po polsky nehovorim a tuto su aspon obe obce teda v kope a Lipnicu Malu by som ani vo FS centre nemala k dispozicii, iba Wielku.
Len pripomeniem, ze v FS centre by ste nemali ani Lipnicu Wielku. Ano, na FS je v ponuke takato obec, ale tato Lipnica Wielka sa nachadza pri meste Nowy Sącz, Galicia. Nejde o Lipnicu z Oravy. Chapem to tak, ze vy hladate Lipnicu na Orave...

tu je link na spominanu Lipnicu v Galicii
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Pokial viem, tak FS neponuka ziadnu oravsku obec, ktora je dnes v Polsku.
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

vorky napísal: 18 Mar 2020, 14:10
lucianemethova napísal: 18 Mar 2020, 13:51
duros napísal: 18 Mar 2020, 12:02
Ak sa rozhodnete ísť týmto smerom, dovolím si zdôrazniť a rozviesť na drobné to, čo napísal Patrik, a teda že sú knihy viazané po jednotlivých rokoch. Totiž v každej knihe sú všetky farnosti celej diecézy za jeden rok!!! Tú farnosť si budete musieť nalistovať. Dobrou správou je, že väčšina matrík pokrstených má indexy obcí (nie osôb), takže tú obec nájdete pomerne ľahko. Takže odporúčam vyšpecifikovať jednotlivé roky, aby ste museli prezerať čo najmenej kníh. Toto odporúčanie je o to dôležitejšie, že knihy sú v úplne inej budove, ako je bádateľňa a budú Vám ich nosiť (zrejme po jednej, alebo dvoch). Sú veľmi ťažké, je to formát A3, každá kniha hrubá najmenej 10, niekedy aj 15 cm. Takže treba sa obrniť aj trpezlivosťou.
A na záver praktická rada - tie knihy sú zaprášené, obal sa drolí, takže neodporúčam vyobliekať sa ako do kostola.
fu, dobre, ze ste napisali tieto podrobnosti :D aspon viem lepsie, do coho idem, lebo to mi naozaj nenapadlo, ze je to myslene hentak. dakujem :) kazdopadne to bude ale asi najschodnejsia moznost, vzhladom na to, ze po polsky nehovorim a tuto su aspon obe obce teda v kope a Lipnicu Malu by som ani vo FS centre nemala k dispozicii, iba Wielku.
Len pripomeniem, ze v FS centre by ste nemali ani Lipnicu Wielku. Ano, na FS je v ponuke takato obec, ale tato Lipnica Wielka sa nachadza pri meste Nowy Sącz, Galicia. Nejde o Lipnicu z Oravy. Chapem to tak, ze vy hladate Lipnicu na Orave...

tu je link na spominanu Lipnicu v Galicii
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Pokial viem, tak FS neponuka ziadnu oravsku obec, ktora je dnes v Polsku.
kde som mala oci... usetrili ste mi zbytocnu cestu do Viedne :D dakujem... takze naozaj ostava ta Kapitula alebo teda vylet do Polska.. ale vsetko teda az ked to vobec bude mozne :)
lucianemethova
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 30 Okt 2019, 08:08
Predkovia z oblasti: Lédeczy - učitelia (Bučany, Nové Sady, Vaďovce), Kalapos - Kecskemét, Raustein - Trnava, Miksovics - Pobedim, Podolie, Wisandt - Stupava, Toman - Nové Zámky, Győr, Michalič - Kapišová, Németh - Bojničky

asi som aj prišla na to, prečo to v tom Tarnówe nenašli:

http://archiwum.diecezja.tarnow.pl/zasob-1.html

podľa abecedy je tam Lipnica Wielka, ale v tých skorších je tam pridružená aj obec Bukowiec a Jasienna a tým pádom pôjde o tú Lipnicu Wielku, ktorá je aj uzamknutá na FS a teda nie tá oravská Lipnica, ktorú hľadám :(
nerozumiem akurát tomu, že prečo, keď môj známy volal na tú faru v Lipnici Wielkej, tak mu povedali, že je to v Tarnówe a podľa tých zväzkov, to sedí presne na to, čo je na stránke archívu...
Napísať odpoveď