Lihosit - obec Nižná Lipnica

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
markoski_21
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Dec 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Lihosit - Nižná Lipnica

Dobrý deň, som tu nový a snažím sa vypátrať mojich predkov mužskej línie. Je to hlavne zo zvedavosti a tiež kvôli trošku netypickému môjmu priezvisku. Na začiatok by stačil môj pra-starý otec. Bohužiaľ nemám veľa záchytných informácii a situáciu komplikuje fakt, že moje korene siahajú do Poľska. Taktiež sa už bohužiaľ nemám v rodine koho opýtať na predkov. Jediné dokumenty, ktoré fyzicky mám, sú rodný list môjho otca a zápis o krste môjho starého otca.

Môj starý otec - Ján Lihosit sa narodil 25.5.1928 v Nižnej Lipnici v Poľsku (na zákl. rodného listu môjho otca Františka). Následne dokážem doložiť len to, že zo zápisu o krste môjho starého otca je jasné, že jeho rodičia boli Karol a Mária a žili tiež v Nižnej Lipnici. A práve Karol Lihosit, t.j. môj pra-starý otec ma zaujíma.
Rád by som sa dozvedel kde a kedy sa narodil, zomrel, prípadne kde je pochovaný.

Kontaktoval som farnosť v Nižnej Lipnici a poprosil o informácie o starom otcovi Jánovi, aj pra-starom otcovi Karolovi. Bohužiaľ som dostal odpoveď, že farnosť vznikla až v roku 1919 (čo som si správne overil) a mám kontaktovať farnosť vo Vyšnej Lipnici. Odtiaľ som však nedostal žiadnu odpoveď.
Čo ma ale prekvapilo bol fakt, že vo farnosti Nižnej Lipnice nemajú žiadny záznam ani o mojom starom otcovi Jánovi, narodenom v roku 1928, pričom z rodného listu môjho otca je jasné, že sa tam narodil. Taktiež som kontaktoval obecný úrad Nižnej Lipnice, taktiež bez výsledku..

Vedeli by ste mi prípadne pomôcť? Okrem farnosti a obecného úradu, kde by som sa mohol dozvedieť údaje o mojom pra-starom otcovi? Rodný list starého otca by veľmi pomohol. V indexoch a poľských archívoch sa bohužiaľ ešte nedokážem orientovať, preto budem rád za každú radu a dopredu sa ospravedlňujem za môj obsiahly email.

Ďakujem
Marek Lihosit
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Pár možností by tu bolo...
skúste najprv pozrieť na stránke https://www.slovakiana.sk/ sčítacie hárky z Nižnej a Vyšnej Lipnice z r. 1930-1940. Či tam náhodou nenájdete Vami hľadané osoby. Ak áno kontaktoval by som SNA BA a vyžiadal by som si údaje.
Ďalšia možnosť osloviť archív v Spišskej kapitule z akého obdobia sa tam nachádzajú druhopisy matrík z týchto lokalít. (tieto dediny kedysi patrili pod Oravu.)

....a mám kontaktovať farnosť vo Vyšnej Lipnici. Odtiaľ som však nedostal žiadnu odpoveď..... k tomuto, nie všetky farnosti fungujú na mailoch, skúste tam napísať obyčajný list. Ak ste písali anglicky asi neporozumeli, skúste po poľsky ale opatrne s prekladačom...ak niečo pomôžeme Vám to tu preložiť.
Nejaké materiály sa nachádzajú aj v archíve v Dolnom Kubíne...ale je toho veľmi málo (matriky tam nie sú).
Ďalšia možnosť je návšteva farnosti keď otvoria hranice.
V prvom rade by som skúsil tú stránku slovakiana pozrel by som aj dediny Piekelnik, Jablonka, Chyžne
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý deň. Aj ja patrím k tým, čo hľadajú matriky Lipnice. Pňaček pravdepodobne prišiel cez Or. Polhoru do Veselého.
V archíve v Dol. Kubíne majú matriku z Chyžného, a to od r. 1895 . Nepamätám si už či to bolo do r. 1905 alebo 1915. Bolo to pred 2 rokmi a niektoré matriky už boli do r. 1915. Skúste aj školský fond. Ja som hľadala učiteľov, ale vždy tam boli aj rôzne zoznamy žiakov a ich rodičov.
V archíve Bytča mali matriku Jablonky. Je to originál kniha, staršie obdobie.

anina
markoski_21
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Dec 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Lihosit - Nižná Lipnica

Ďakujem za Vaše odpovede. Stránku slovakiana.sk som teda veru skúsil, aj za zaregistroval, ale nič mi bohužiaľ nenašlo, takže tou cestou asi cesta nevedie :( jedine, že by som robil niečo zle, keďže tá stránka mi príde strašne neprehľadná..
Skúsim teda ešte ten archív v Spišskej kapitule, a potom to vidím na osobnú návštevu Nižnej, prípadne Vyšnej Lipnice. Teda obecný úrad, farnosť, cintorín..
Alebo by ste poradili ešte niečo? Najhoršie, že som stále len na začiatku a neviem sa pohnúť ďalej. Keby som sa aspoň dopátral k dátumu narodenia pra-starkého Karola, prípadne kde je pochovaný a kedy zomrel.. Viem len to, že žil v Nižnej Lipnici, ale netuším kde a kedy zomrel.. a tam v N.Lipnici sa narodil aj jeho syn Ján (môj starký) v roku 1928..

Ďakujem
Marek Lihosit
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

markoski_21 napísal: 24 Dec 2020, 14:24 .. Viem len to, že žil v Nižnej Lipnici, ale netuším kde a kedy zomrel.. a tam v N.Lipnici sa narodil aj jeho syn Ján (môj starký) v roku 1928..
Pár otázok:
1) Ján (*1928) sa ženil na Slovensku?
2) Ako sa sem dostal?
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

markoski_21 napísal: 24 Dec 2020, 14:24 .... Stránku slovakiana.sk som teda veru skúsil, aj za zaregistroval, ale nič mi bohužiaľ nenašlo, takže tou cestou asi cesta nevedie :( jedine, že by som robil niečo zle, keďže tá stránka mi príde strašne neprehľadná....
ale vedie ;)
druhé bolo správne "...tá stránka mi príde strašne neprehľadná..." :D
Nižná Lipnica
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... ly=disable

Vyšná Lipnica
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... ly=disable

Jablonka
https://www.slovakiana.sk/vyhladavanie? ... ly=disable
markoski_21
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22 Dec 2020, 18:33
Predkovia z oblasti: Lihosit - Nižná Lipnica

Znovu dakujem za odpovede a pomoc, skusim sa veru preluskat stit.harkami.

K otazke - Jan *1928 by sa mal asi ozenit na Slovensku. Z nejakeho dovodu odisiel zit z Polska na vychod SR, do Strazskeho. Zaroven este viem, ze bol z 8-ich surodencov, ale netusim kto su to a ci mi to pomoze.. A ozenil sa vlastne s mojou starkou Irenou. Viem, ze sa narodila v r. 1932 a vydavala sa vraj velmi mlada-16 rocna. Ale netusim, kde sa brali a kedy a z akeho dovodu vlastne odisiel starky Jan z Polska na SR. Skusil som aspon napisat na obecny urad do obce, kde sa starka narodila. Ci sa teda nebrali tam a nemaju o tom zaznam. Matematicky vychadza ich sobas na rok 1948.

Nahodou sa mi podarilo zistit cez google, ze v Niznej Lipnici zije dost ludi s menom Lichosyt, asi to nebude nahoda. Taktiez v okoli Jablonky a Vysnej Lipnice. Pravdepodobne sa potom toto meno ‘poslovenstilo’ na Lihosit. Ale su to len moje domnienky, tazko povedat. Kazdopadne vsetko smeruje asi na to Polsko resp polsku Orawu.
Len sa potrebujem odpichnut dalej..

Dakujem este raz vsetkym, vazim si to!
Marek Lihosit
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

markoski_21 napísal: 26 Dec 2020, 21:38 .... Z nejakeho dovodu odisiel zit z Polska na vychod SR, do Strazskeho. ...
Je možné, že to bolo v rámci tohto: http://www.kultura-fb.sk/new/old/stare/poliaci-8.htm
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

[/quote]
Pár otázok:
1) Ján (*1928) sa ženil na Slovensku?
2) Ako sa sem dostal?
[/quote]

Osobne postupoval by som následne takto:
1) Ján (*1928) sa ženil na Slovensku?
manželka Irena - poznám rok narodenia 1932, vydávala sa vraj "16 ročná" - hľadal by som rodný list Ireny aj cirkevný aj civilný (mal by byť na farnosti a úrade kde sa narodila), dôvod - mal by som potvrdený záznam a v poznámke sa nájde možno pre pátranie dôležitá informácia, v tej istej lokalite by som hľadal sobášny list (cirkevný a civilný), dôvod - mal by som potvrdený záznam a v poznámke sa nájde možno pre pátranie dôležitá informácia. A mohlo by tam byť uvedené či rodičia ženícha a nevesty ešte žili (to by rozšírilo alebo zúžilo okruh pátrania)
edit: rozšíril by som pátranie po sobáši 1947-po narodenie prvého dieťaťa
Doplnil by som to o úmrtné listy.
Potom by som skúsil či sa v príslušnom archíve nezachovalo dedičské konanie ), dôvod - mali by tam byť vypísaný pozostalý (možno tam budú aj mená súrodencov)
V ŠA v Bytči by som skúsil:
Zbierka cirkevných matrík, 1628 - 1955, 64,24 bm, I. - nie sú uložené matriky z Nižnej a Vyšnej Lipnice keď nie z obdobia 1928 tak predchádzajúce roky (pre ďalšie pátranie)
2) Ako sa sem dostal? - pravdepodobne sem prišiel po r. 1945 keď Slováci utekali z Poľska kôli situácii čo vyššie poslal duros
Skúsil by som následne fond v ŠA v Bytči - Komitét utečencov v Trstenej, 1945 – 1948, 1,50 bm, I., podľa rozprávaní ľudí čo utekali z Poľska sústreďovali v zberných táboroch a následne rozdeĺovali po Slovensku
Ďalej by som pozrel nejaký fond miestnej žandárskej stanice z toho obdobia.

V sčítaní obyvateľstva Nižnej lipnice sa vaši Lihositovci nachádzajú - vyžiadajte si údaje z príslušného archívu.

Návšteva Poľska by som obišiel miestny cintorín v Nižnej Lipnici, prípadne vo Vyšnej Lipnici a potom navštívil miestnu faru, a obecný úrad. Ovšem netuším či poliaci nebudú chcieť dokladovať pôvod.

Je tu ešte možnosť osloviť Lihositovcov na FB, možno natrafíte na potomkov.
PS: Pozrite aj knihu od Andreja Kavuljaka - Historický miestopis oravy, Bratislava 1955; kde sa uvádza že priezvisko Lihosyt bolo v Dolnej Lipnici už v r. 1640

takže možností je... :D
Veľa úspechov
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Všade tam, kde kolega vyššie napísal rodný list, sobášny list, úmrtný list, si dosaďte záznam (matričný) priamo z matriky. Totiž do listu Vám úrad nedá to, čo je v poznámke matriky.
Napísať odpoveď