Mária Brniak, dátum a miesto narodenia

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň,

potreboval by som poradiť, respektíve pomôcť odpichnúť sa s nájdením osoby menom Mária Brniak (Brnjak, Brnak, Brnyak). Zdá sa že som dľa mojich možností a schopností došiel do slepého bodu.

Podľa výpisu z matričnej knihy (obrázok nižšie) sa Márií Brniak a Štefanovi Plachému narodila v Zemianskych Kostolanoch (okres Prievidza) vo februári 1901 dcéra Katarína. V zázname je uvedené, že Mária mala v tomto čase 37 rokov. Predpokladaný dátum narodenia by bol tak okolo roku 1864. Taktiež sa v zázname uvádza ako miesto narodenia Nagy Ugrócz, teda neďaleké Veľké Uherce.

https://drive.google.com/file/d/1ui3o5v ... sp=sharing

Mária sa vydala za Štefana 6. novembra 1882 (obrázok nižšie). Záznam pochádza zo sobášnej matriky vtedajšieho Horného Kamenca, dnešný Kamenec pod Vtáčnikom (okres Prievidza). Tu je uvedené, že v dobe sobáša mala Mária 21 rokov. Predpokladaný dátum narodenia by teda bol okolo roku 1861. Vzhľadom na to, že Štefanovi záznam uvádza 26 rokov a naozaj sa narodil v júli 1857, predpokladám že aj Máriin vek je tu presnejší. Výpis taktiež uvádza mená Máriiných rodičov: Adam Brniak a Judita Bida(o)s ?

https://drive.google.com/file/d/1rtU1Nl ... sp=sharing

Prešiel som matriku narodených Veľkých Uheriec (FS ju z nejakého dôvodu nenájde v indexoch, nutné dohľadať cez katalóg) medzi rokmi 1855 až 1870. Jediná Mária Brniak, ktorá sa v nej nachádza je nemanželská dcéra Veroniky Brniak, ktorá naviac umrela v r. 1868 ako 5 ročná (nachádza sa aj v matrike zosnulých). Rovnako nenachádzam žiadny záznam ani o rodičoch Márie, Adamovi a Judite. V rodnej matrike Veľkých Uheriec sa v r. 1868 nachádza istý Adam Brniak so ženou menom Anna Druga. Našiel som však aj ich svadbu a Adam je v nej uvedený ako mladoženích, nie ako vdovec, hoci má 35 r, takže aj to je možné vylúčiť.

Mária ani jej rodičia mi neukazujú žiadnu zhodu ani pri vyhľadávaní v rámci celého Slovenska. Priezvisko Brniak alebo jeho fonetické formy sú naviac rozšírené po celom území Slovenska.

Vedel by niekto poradiť čo ďalej?

Martin Cirbus
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Očividne som jednu vec prehliadol. V matrike narodených vo Veľkých Uherciach je záznam z 12.12.1859, kde sa Judite Bidos narodila nemanželská dcéra Mária (obrázok nižšie). Otec je bohužiaľ patre ignoto.

https://drive.google.com/file/d/1FfCTxF ... sp=sharing

Je možné, že by sa z nejakého dôvodu neskôr v živote začala ku svojmu otcovi hlásiť...prípadne by sa hlásil on k nej? Alebo bolo bežné uviesť otca v zmysle "asi tento", kvôli spoločenskému tlaku? Doposiaľ som sa s nemanželským dieťaťom nikdy nestretol.

Aká je reálna šanca stotožniť tieto 2 osoby?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

igrijan napísal: 04 Mar 2021, 02:39 Očividne som jednu vec prehliadol. V matrike narodených vo Veľkých Uherciach je záznam z 12.12.1859, kde sa Judite Bidos narodila nemanželská dcéra Mária (obrázok nižšie). Otec je bohužiaľ patre ignoto.

https://drive.google.com/file/d/1FfCTxF ... sp=sharing

Je možné, že by sa z nejakého dôvodu neskôr v živote začala ku svojmu otcovi hlásiť...prípadne by sa hlásil on k nej? Alebo bolo bežné uviesť otca v zmysle "asi tento", kvôli spoločenskému tlaku? Doposiaľ som sa s nemanželským dieťaťom nikdy nestretol.

Aká je reálna šanca stotožniť tieto 2 osoby?
Skúste prehľadať sobášnu matriku, či sa po roku 1859 nevydala táto Judita Bidošová za Adama Brniaka...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Zdravím, nie nevydala. Písal som to už v texte vyššie. Adam Brniak sa relatívne krátko na to oženil s Annou Drugou. Nemyslím, že je možné to povedať na 100 %, ale malo by ísť o toho istého Adama. Sedel by minimálne vekom.

Úplnou náhodou sa mi v noci ešte podarilo v matrike zosnulých z Horného Kamenca (Kamenec pod Vtáčnikom) zistiť, že Adam Brniak sa s Annou Drugou dokonca okolo r. 1870 presťahovali z Veľkých Uheriec do Zemianskych Kostolian. Čo by eventuálne mohlo značiť že chcel odísť kvôli spoločenskému tlaku?
jan
Člen
Člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Mar 2014, 15:59

igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem ! Podarilo sa mi to nájsť už deň vzad, len som nemal čas odpísať. Pôvodne ma nenapadlo, že by sa mohli v sčítaní nachádzať a ani som k tomu nemal ešte dostatok informácií, aby mi to trklo.

Pre zhrnutie:

- Mária Brniák sa vydala 6. novembra 1882 vo veku 21 rokov
- ako rodičov uviedla Adama Brniaka a Juditu Bidoš

- žiadny rodičovský pár s týmito menami ale neexistoval

- Judite Bidoš sa 12. decembra 1859 narodila nemanželská dcéra Mária vo Veľkých Uherciach

- Adam Brniak sa 19. novembra 1866 vo veku 35 rokov oženil s 27 ročnou Annou Drugou vo Veľkých Uherciach

- Judita Bidoš, matka Márie Bidoš, umiera 1. októbra 1866 na choleru vo Veľkých Uherciach

- v sčítaní ľudu z roku 1869 - 70 uvádza ako rodina Adam Brniak s manželkou Annou Drugou, a dcérou Máriou Brniak narodenou v r. 1859

- medzi rokmi 1870 - 1872 sa Adam s rodinou presťahoval do Zemianskych Kostolian



Ďakujem všetkým za rady a pomoc :) Bol to pre mňa zatiaľ najzložitejší prípad na rekonštrukciu.
Napísať odpoveď