Matthias Norulak (1712) - Bahon

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
norulakp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 06 Mar 2021, 18:30

Ahoj, zacal som pred par tyzdnami vyhladavat svojich predkov. Dopracoval som sa k Matthiasovi Norulakovi. Pokrsteny bol v obci Bahon v roku 1712. Otec Bol Joanni Norulak a matka Catharina (bez priezviska). Len dalej uz neviem nic najst. Da sa este nejako pokracovat? Kde hladat? Dakujem za hocijaku radu.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
staršie matriky pre obec Báhoň neexistujú, to znamená, že ďalej do minulosti sa zrejme nedostanete. Môžete skúsiť ešte preveriť dostupné urbáre na portáli: https://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/ - tu sa teoreticky mohlo niečo k obci Báhoň zachovať. Ďalšie písomnosti môžu byť uložené v príslušnom štátnom archíve, často však ide o pátranie na dlhé týždne bez záruky akéhokoľvek úspechu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
norulakp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 06 Mar 2021, 18:30

Dakujem Vam za odpoved. A este by som sa teda opytal, lebo neviem si s tymto dat rady. Zasekol som sa pri Joannes (Janos) Norulak a manzelka Katalin Klacsan. Na FamilySearch je aj pod priezviskom NOMLAK z Voderad. Deti sa im narodili v rozpati 1840-1850. Ale o spomenutom Janosovi a Katalin neviem nic viac najst a kvoli tomu sa neviem dalej pohnut (najma kto bol otec Joannes Norulaka). Starsich Norulakovcov som potom bez problemov nasiel. Len k tymto dvom nic. Mozno som len zle hladal, nevyznam sa este az tak do toho. Keby niekto pomohol, bol by som velmi vdacny.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

norulakp napísal: 11 Mar 2021, 20:14 Dakujem Vam za odpoved. A este by som sa teda opytal, lebo neviem si s tymto dat rady. Zasekol som sa pri Joannes (Janos) Norulak a manzelka Katalin Klacsan. Na FamilySearch je aj pod priezviskom NOMLAK z Voderad. Deti sa im narodili v rozpati 1840-1850. Ale o spomenutom Janosovi a Katalin neviem nic viac najst a kvoli tomu sa neviem dalej pohnut (najma kto bol otec Joannes Norulaka). Starsich Norulakovcov som potom bez problemov nasiel. Len k tymto dvom nic. Mozno som len zle hladal, nevyznam sa este az tak do toho. Keby niekto pomohol, bol by som velmi vdacny.
Mne bolo hneď divné, že ste sa za pár týždňov bádania hneď dostali na začiatok 18. storočia. Ja tam tie deti vidím aj po roku 1850 (minimálne tri). Sobáš ste našli? Úmrtia Jána a Kataríny ste našli? Hľadajte tieto údaje. Sobáš tam určite je, ale skúste hľadať sám. Úmrtia som neprehľadával.
norulakp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 06 Mar 2021, 18:30

Zaklad som mal od otca. On zacal patrat pred par rokmi, vypisoval po roznych archivoch a stryco ich osobne obehal. Nasledne ja som skusil pohladat nieco na familysearch. Takmer vsetko sedelo s tym co zistil otec a stryco. Nasledne som dal vyhladat do Familysearch ludi podla priezviska. Kedze mam relativne netradicne priezvisko, tak skoro kazdeho koho vyplulo je nejaky pribuzny. Vsetci su z okolia Trnavy, co sedi. Mal som tusim zaskrtnute, ze chcem vyhladavat vsetko - krsty, sobase, umrtia (mozno som to nehladal spravne, lebo mi naslo len krsty a nic ine). Dostal som sa po rok 1712. Len problem je, ze pri tych starych udajoch matky nemaju priezvisko. Takisto niekde su preklepy v meanch, ked ich prepisovali a niekde je meno po slovensky, niekde po madarsky, niekde latinsky. Takze pri niektorych neviem, ci sa jedna o dvoch rozlicnych ci rovnakych ludi. Ale dobre, to mozno casom zistim. Len ako som pisal, momentalne ako laik sa neviem prelusknut cez tie dve spomenute osoby. A deti vidim ja aj 7, ale rodicov neviem najst.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
musíte tie matriky otvoriť a preštudovať. Matriky sobášených a zosnulých (až na pár výnimiek) nie sú prepísané, takže treba čítať matriky stranu po strane. Pri sobášoch nájdete aj dievčenské priezviská matiek.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
norulakp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 06 Mar 2021, 18:30

Vdaka za vysvetlenie.
fajolo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2020, 05:04
Predkovia z oblasti: Haršány;Tóth velký grob,igram,čataj,kaplna

zdravím,ak by vám to pomohlo Cífer má matriky od roku 1666 a Voderady od roku 1703.Moji predkovia žili v Gocnogu pri Cíferi a predtým aj niekedy potom ako sa začali písať báhonské matriky chodili na faru do cífera.Musíte však hladať famyli search catalog a obec Cífer alebo Voderady pri Pieštanoch,neviem prečo je to tam takto.Ako vám už napísal Patrik treba si otvoriť matriku a prejsť si stranu po strane,niekedy objavíte nečakané súvislosti,nespoliehať sa na indexy.
norulakp
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 06 Mar 2021, 18:30

fajolo napísal: 21 Mar 2021, 10:50 zdravím,ak by vám to pomohlo Cífer má matriky od roku 1666 a Voderady od roku 1703.Moji predkovia žili v Gocnogu pri Cíferi a predtým aj niekedy potom ako sa začali písať báhonské matriky chodili na faru do cífera.Musíte však hladať famyli search catalog a obec Cífer alebo Voderady pri Pieštanoch,neviem prečo je to tam takto.Ako vám už napísal Patrik treba si otvoriť matriku a prejsť si stranu po strane,niekedy objavíte nečakané súvislosti,nespoliehať sa na indexy.
Vdaka za tip. Ano, uz som pochopil vdaka tymto radam, ze ako mam hladat dalej. Nevedel som, ze nie vsetko nie je naindexovane. Az teraz som zacal prezerat sobasne a umrtne dokumenty stranu po strane a naozaj tam nachadzam udaje a suvislosti, ktore mi predtym unikali.
Napísať odpoveď