Stanga/Stangova(Csacskova)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
satakieli
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Mar 2021, 13:47
Predkovia z oblasti: Turiec, Novaky

Pozdravujem. Vramci svojho vyskumu som sa dostal do slepej ulicky. Moj prastary otec Michal Stanga sa narodil v r. 1912 v Nitr.Rudne rodicom Jozefovi a Marii Csacskovej (mam kopiu matricneho zaznamu). Ale neviem sa dalej dopatrat k rodicom. O otcovi Jozefovi viem len, ze zomrel pred r. 1930 a v case narodenia prastareho otca mal mat 35rokov (co nemusi byt spravny udaj). Matka sa narodila v Hornych Lelovciach (dnes Novaky). Podla spominaneho udaju v r. 1883 (na familysearch som prelustroval zaznamy, nezodpoveda ani jeden, pozeral som +-2 roky). Podla censusu 1940 (obec Sucany) sa ale mala narodit v r.1893. Preveroval som v obci matriku zosnulych, v Sucanoch nema zaznam. Pozeral som online cintorin Novaky, tak isto nic. Situaciu navyse komplikuje to, ze podla rodinnej legendy Maria mala byt nemanzelske dieta, jej matka mala prist do H. Leloviec uz tehotna z Turca. Vedel by mi niekto poradit ako dalej, ako sa dopatrat k rodicom Michala Stangu? Predpokladm, ze v r. 1920 boli este v Nitrianskom Rudne, avsak census je nedostupny (podla mojich info). Velmi pekne dakujem.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

satakieli napísal: 12 Mar 2021, 13:48 ...Moj prastary otec Michal Stanga sa narodil v r. 1912 v Nitr.Rudne rodicom Jozefovi a Marii Csacskovej (mam kopiu matricneho zaznamu). Ale neviem sa dalej dopatrat k rodicom...Matka sa narodila v Hornych Lelovciach (dnes Novaky). Podla spominaneho udaju v r. 1883 (na familysearch som prelustroval zaznamy, nezodpoveda ani jeden, pozeral som +-2 roky). Podla censusu 1940 (obec Sucany) sa ale mala narodit v r.1893...
Dobrý deň,
vhodnú kandidátku na Michalovu matku máte tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVN8-6FYG , 16. záznam.
satakieli
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Mar 2021, 13:47
Predkovia z oblasti: Turiec, Novaky

Ďakujem. Samozrejme, o tomto zázname viem, ale nemám ho ako verifikovať.... :-(, keďže mám dva údaje o Márii Csacskovej ale tomuto záznamu nepasuje ani jeden....
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň,
satakieli napísal: 12 Mar 2021, 13:48 ...Matka sa narodila v Hornych Lelovciach (dnes Novaky). Podla spominaneho udaju v r. 1883 (na familysearch som prelustroval zaznamy, nezodpoveda ani jeden, pozeral som +-2 roky). Podla censusu 1940 (obec Sucany) sa ale mala narodit v r.1893...
Neviem, aký údaj máte na mysli "r. 1883" pri matke Márii. Predpokladám, že je to vek matky pri narodení syna Michala (*1912). Na základe sčítacieho hárku z r. 1940, ste získali údaj, že Michalova matka sa narodila v r. 1893. Sám musíte uznať, že rozpätie desať rokov na začiatku a v prvej polovici 20. stor. je skôr nemožné.
V každom prípade teraz potrebujete získať údaje zo sobášneho záznamu (Jozef oo Mária) z príslušného matričného úradu. Na začiatok by som oslovila Matričný úrad Nováky a Nitrianske Rudno.

Samozrejme, môžem sa mýliť, ale môj tip na možnú kandidátku ostáva. ;)
satakieli
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 12 Mar 2021, 13:47
Predkovia z oblasti: Turiec, Novaky

milestone napísal: 15 Mar 2021, 23:57 Dobrý deň,
satakieli napísal: 12 Mar 2021, 13:48 ...Matka sa narodila v Hornych Lelovciach (dnes Novaky). Podla spominaneho udaju v r. 1883 (na familysearch som prelustroval zaznamy, nezodpoveda ani jeden, pozeral som +-2 roky). Podla censusu 1940 (obec Sucany) sa ale mala narodit v r.1893...
Neviem, aký údaj máte na mysli "r. 1883" pri matke Márii. Predpokladám, že je to vek matky pri narodení syna Michala (*1912). Na základe sčítacieho hárku z r. 1940, ste získali údaj, že Michalova matka sa narodila v r. 1893. Sám musíte uznať, že rozpätie desať rokov na začiatku a v prvej polovici 20. stor. je skôr nemožné.
V každom prípade teraz potrebujete získať údaje zo sobášneho záznamu (Jozef oo Mária) z príslušného matričného úradu. Na začiatok by som oslovila Matričný úrad Nováky a Nitrianske Rudno.

Samozrejme, môžem sa mýliť, ale môj tip na možnú kandidátku ostáva. ;)
Uvidíme. Hľadám spôsoby ako to verifikovať. Zrejme skúsim dohľadať sobáš, resp. učňovský záznam Michala Štangu (učňovstvo, obuvník, zrejme oblasť Nováky/Prievidza)
Napísať odpoveď