Hladám Máriu Štastnú

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
MončaM
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 19:48
Predkovia z oblasti: Muller - Tekovské Nemce, Nová Baňa, Stastný - Knažice, Kováč - Čaradice

Ahojte...obraciam sa na vas s prosbou....prapradedko Jozef Štastný 1883 Knažice má v matike pri krste uvedenú slobodnú matku Máriu Štastnú z Velkých Uheriec povodom z Radobice (otec je vraj nejaký Béla - to je bez šance kedze nebol v matrike ale nasla som ho v inych záznamoch bez priezviska a manželia neboli)....neviem jej rok narodenia takze som prešla všetky dostupne matriky na familysearch - Radobica patrila pod farnost Horná Ves, v tejto matrike som nasla dve Márie Štastné (1845 a 1844) ale obe zomreli ako malé deti....V nedalekych oslanoch je ich niekolko ale ani jedna nebola z Radobice takže v tomto som narazila na slepú ulicu.......Jej úmrtie som v Knažiciach taktiez nenašla takze predpokladam že v r. 1895 ešte žila. (dalšie matriky nie su alebo teda su ale k tym sa teraz osobne nedostanem)
Máriu Štastnú som nasla v sčítani ludu 1869 vo Velkých Uherciach povodom z Radobbice ako služku kde uvadaju rok narodenia 1852 avsak už predtym som sa stretla s tým že tieto roky vobec nesedia....
Nasla som aj dalsie deti ktore maju za matku slobodnu Máriu Štastnu povodom z Radobice - Jozef Štastný narodeny 1876 v Uherciach....Johana 1892 a Ernest Štastný narodený v Knažiciach každý v inom dome (obe deti zomreli )....bud to bola žena nejakých lahších mravov alebo sa ako slúžka presúvala z domu do domu....moja otázka znie, či mi viete poradit kde mám ešte hladat....nechcem od nikoho aby to hladal za mna, len chcem nejaký tip čo by mi ešte mohlo pomoct....v archivoch sa nachádzaju spisy zo služkovských úradov...je tam niečo možné menovite nájst alebo su to len všeobecné štatistiky?
Rodokmenu sa venujem iba dva mesiace takže som v tom nová.
Dik za každú radu.
Prílohy
jozefštastnyuhercebrat.jpeg
stastnyernestbratumrtie.png
štastnyjozef.jpg
stastna uherce45.jpg
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Bohuzial, sluzka to nebola... Podla mojho latinskeho slovnika sa jedna o "potulnu verejnu zenu" - v tom prvom dokumente.
Ale kedze mam tiez predkov v tejto oblasti, skusim ju vecer este pohladat. Matriky ste prelistovali stranku po stranke po strankach, alebo je to iba podla indexov? Lebo v Oslanoch aj Hornej Vsi je velmi vela chybnych indexov...
Zdravim, Martina
MončaM
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 19:48
Predkovia z oblasti: Muller - Tekovské Nemce, Nová Baňa, Stastný - Knažice, Kováč - Čaradice

MartinaS napísal: 02 Apr 2021, 17:48 Bohuzial, sluzka to nebola... Podla mojho latinskeho slovnika sa jedna o "potulnu verejnu zenu" - v tom prvom dokumente.
Ale kedze mam tiez predkov v tejto oblasti, skusim ju vecer este pohladat. Matriky ste prelistovali stranku po stranke po strankach, alebo je to iba podla indexov? Lebo v Oslanoch aj Hornej Vsi je velmi vela chybnych indexov...
Zdravim, Martina

Dobrý večer,
ano v prvej prílohe je písane "vagabundus" ale v poslednej prílohe kde je sčítanie ludu z uheriec je zas označená za "szolgáló"....preto som myslela ze by som ju mohla nájst možno ako služku na urade...pretože Knažice od Uheriec nie su uplne najbližšie preto mi nejde do hlavy prečo by sem šla ak nie koli práci...v 69tom bola služka v židovskej rodine...76tom porodila dieta v uherciach (koli tomu ju mohli prepustit) a 83 mojho prapradeda v Kňažiciach kde bývala u početnej rodiny....ale zhodujem sa s vami že asi nebola uplne počestná žena, to je jasné....Podla indexov nehladam, listujem matriky....v Oslanoch som nasla asi 4...vypísala som si aj roky narodenia a snažila sa prist na to ktorá to može byt ale ani jedna mi do toho nesedela pretože mali rodinu....
Ďakujem za snahu
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

MončaM napísal: 02 Apr 2021, 13:24 ..., len chcem nejaký tip čo by mi ešte mohlo pomoct....v archivoch sa nachádzaju spisy zo služkovských úradov...je tam niečo možné menovite nájst alebo su to len všeobecné štatistiky?
Rodokmenu sa venujem iba dva mesiace takže som v tom nová.
Dik za každú radu.
Upozorňujem, že to nie sú služkovské úrady, ale slúžnovské úrady, ktoré boli úradmi administratívnej jednotky: https://sk.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%BA% ... 3%BD_okres, teda niečo ako okresný úrad. So sluhami nemali nič spoločné.
Odporúčanie do budúcna: nevkladajte obrázkové prílohy, ak to nie je nutné, radšej url odkazy. Šetrí sa tým webpriestor. Vďaka!
MončaM
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 19:48
Predkovia z oblasti: Muller - Tekovské Nemce, Nová Baňa, Stastný - Knažice, Kováč - Čaradice

duros napísal: 02 Apr 2021, 20:08
MončaM napísal: 02 Apr 2021, 13:24 ..., len chcem nejaký tip čo by mi ešte mohlo pomoct....v archivoch sa nachádzaju spisy zo služkovských úradov...je tam niečo možné menovite nájst alebo su to len všeobecné štatistiky?
Rodokmenu sa venujem iba dva mesiace takže som v tom nová.
Dik za každú radu.
Upozorňujem, že to nie sú služkovské úrady, ale slúžnovské úrady, ktoré boli úradmi administratívnej jednotky: https://sk.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%BA% ... 3%BD_okres, teda niečo ako okresný úrad. So sluhami nemali nič spoločné.
Odporúčanie do budúcna: nevkladajte obrázkové prílohy, ak to nie je nutné, radšej url odkazy. Šetrí sa tým webpriestor. Vďaka!
A fakt... ja som blbá... tak tam ju nenájdem ... dik za upozornenie
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Pokial ju ozaj chcete najst, asi vam nezostane nic ine, ako vypisat si vsetky manzelske pary Stastnych co najdete v Oslanoch a Hornej Vsi, ktore by mohli mat deti vo vhodnom obdobi, a potom ich preverit cez FS ci nenajdete ci sa im nenarodili deti aj niekde inde. V mojom rodostrome mam aj take pripady (ako miesto povodu bola obec kde neskor rodicia zili, pritom to dieta sa narodilo inde. Asi si to uz ani nepamatali... ). No a este je aj moznost, kedze to bola prostitutka, ktovie ci aj jej matka ju nemala za slobodna, niekde inde, a potom odlozila ku svojim pribuznym do Radobice...To by mohlo vysvetlit, preco sa nevydala. Mate smolu, ze je to take bezne meno.
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Čisto náhodou, nemáte spravený atDNA test? Pradedko mojej manželky bol Šťastný z Oslian.

Je to malá šanca, ale možno, ak by sa teda našla DNA zhoda, tak by to bolo práve cez Šťastných a možno by sa z toho dalo niečo určiť :)
MončaM
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 19:48
Predkovia z oblasti: Muller - Tekovské Nemce, Nová Baňa, Stastný - Knažice, Kováč - Čaradice

MartinaS napísal: 03 Apr 2021, 11:40 Pokial ju ozaj chcete najst, asi vam nezostane nic ine, ako vypisat si vsetky manzelske pary Stastnych co najdete v Oslanoch a Hornej Vsi, ktore by mohli mat deti vo vhodnom obdobi, a potom ich preverit cez FS ci nenajdete ci sa im nenarodili deti aj niekde inde. V mojom rodostrome mam aj take pripady (ako miesto povodu bola obec kde neskor rodicia zili, pritom to dieta sa narodilo inde. Asi si to uz ani nepamatali... ). No a este je aj moznost, kedze to bola prostitutka, ktovie ci aj jej matka ju nemala za slobodna, niekde inde, a potom odlozila ku svojim pribuznym do Radobice...To by mohlo vysvetlit, preco sa nevydala. Mate smolu, ze je to take bezne meno.
Ano asi sa budem musiet na to pozriet ešte raz a preklepnut kazdeho Štastného ktorého nájdem...Ďakujem
MončaM
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 01 Apr 2021, 19:48
Predkovia z oblasti: Muller - Tekovské Nemce, Nová Baňa, Stastný - Knažice, Kováč - Čaradice

mitoxy napísal: 03 Apr 2021, 14:26 Čisto náhodou, nemáte spravený atDNA test? Pradedko mojej manželky bol Šťastný z Oslian.

Je to malá šanca, ale možno, ak by sa teda našla DNA zhoda, tak by to bolo práve cez Šťastných a možno by sa z toho dalo niečo určiť :)
Nemám :/ .... ked by sa mi vsak podarila najst nejaka zhoda so Stastnymi z Oslian tak vas možno budem kontaktovat :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

MončaM napísal: 02 Apr 2021, 13:24 ...prapradedko Jozef Štastný 1883 Knažice má v matike pri krste uvedenú slobodnú matku Máriu Štastnú z Velkých Uheriec povodom z Radobice (otec je vraj nejaký Béla - to je bez šance kedze nebol v matrike ale nasla som ho v inych záznamoch bez priezviska a manželia neboli)...
Dobrý deň,
mohli by ste, prosím, priložiť odkaz, resp. obrázok na "iné záznamy", kde je uvedený aj "nejaký Béla"? Som len zvedavá, či je tam nejaká šanca. ;)

Neviem, či ste medzičasom našli aj dokumenty o tom, že Váš prapradedko Jozef Šťastný *1883 bol vojakom legionárom. Pre istotu prikladám odkaz, rolujte nadol, obrázky si rozkliknite http://legie100.com/krev-legionare/132105/
Napísať odpoveď