Hľadám dátum šobáša Jána Majera a Zuzany Mur(n)kovej (farnosť Horné Jaseno)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
SyncMaster
Člen
Člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07
Predkovia z oblasti: Brieštie, Hadviga, Slovenské Pravno, Sklabiňa, Turčianske Jaseno

Dobrý večer. Chcel by som vás poprosiť o pomoc pri nájdení sobášu Jána Majera a Zuzany Murkovej/Munkovej. Viem o nich, že mali dve deti Máriu (*1893) a Jána (*1891). Obe boli manželské. Pokúšal som sa nájsť aj ďalšie deti, ale bezvýsledne. Obe deti pochádzajú z Horného Jasena. Keď si teda nalistujem sobášnu matriku, ich mená sa mi tam pred rokom 1891 nedarí nájsť. Našiel som sobáš Jána Majera a Zuzany Majerovej z roku 1874. Lenže ten sa mi zdá nereálny + priezvisko matky nesedí. Ďakujem za každú pomoc.

Deti:
Ján https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKSR1-STT
Mária https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKSR8-G34
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
podľa zápisu o krste detí bol otec evanjelik a matka katolíčka. Sobáše sa obvykle konali v „nevestinom kostole“ - preto ho hľadajte v katolíckej matrike Dražkoviec.
Všimnite si, že aj dve narodené deti sú zaevidované v rozličných matrikách - chlapec v evanjelickej matrike z Horného Jasena, dievča v katolíckej matrike Dražkoviec. Ďalšie deti sa im mohli narodiť po r. 1895, kedy končia zverejnené úseky cirkevných matrík. Môžete sa tak vydať do Štátneho archívu v Martine, vyžiadať si tam civilnú matriku z Horného Jasena a nájdete tam ďalšie deti tohto manželského páru.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
SyncMaster
Člen
Člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07
Predkovia z oblasti: Brieštie, Hadviga, Slovenské Pravno, Sklabiňa, Turčianske Jaseno

patricius95 napísal: 18 Jún 2021, 06:26 Dobrý deň,
podľa zápisu o krste detí bol otec evanjelik a matka katolíčka. Sobáše sa obvykle konali v „nevestinom kostole“ - preto ho hľadajte v katolíckej matrike Dražkoviec.
Všimnite si, že aj dve narodené deti sú zaevidované v rozličných matrikách - chlapec v evanjelickej matrike z Horného Jasena, dievča v katolíckej matrike Dražkoviec. Ďalšie deti sa im mohli narodiť po r. 1895, kedy končia zverejnené úseky cirkevných matrík. Môžete sa tak vydať do Štátneho archívu v Martine, vyžiadať si tam civilnú matriku z Horného Jasena a nájdete tam ďalšie deti tohto manželského páru.
Ďakujem pekne. A ešte by som sa chcel spýtať, prečo je pri narodení dcéry miesto bydliska Horné Jaseno 0? Viem, že jej rodičia boli želiari, ale prečo nemajú žiadne číslo?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Je kľudne možné, že ten, kto krst ohlásil u p. farára v Dražkovciach jednoducho nepoznal číslo ich domu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď