Slivečka (Slivočka) Zemplín

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
samuelo12
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:06
Predkovia z oblasti: Slivečkovci; Palenčárovci (Valaliky); Némethovci (Vysoká nad Uhom); Kuchárovci (Spišské Podhradie)

Zdravím, vzhľadom na okolnosť, že informácie o mojom predkovi sa nachádzajú v dnes už neexistujúcej matrike, tak sa snažím zistiť niečo z Tereziánskeho urbáru.

Viem, že môj predok, Joannes Slivocska (Junior) žil v Trstennom pri Hornáde, kde mal aj roku 1785 svadbu a tam napísané, že pochádza zo Zemplína, konk. zo Zemplínskej Teplice. Jeho údaje o narodení a rodičoch som však tam nájsť nevedel, keďže chýbajú záznamy z rokov 1743-1772. Predpokladám však, že jeho otcom by MOHOL byť Joannes Slivocska (Senior), ktorý sa uvádza v Tereziánskom urbáre danej obce. Ďalej som sa však pohnúť veľmi nevedel, zistil som iba, že v okolí (v oblasti Trebišova a Sečoviec) žili v tomto období i potom mnoho Slive/-očkovcov, s tým, že v Milhostove sa v úplne posledných tabuľkách spomína aj práve Joannes Slivocska (popri predtým spomínanom Basilovi S.)...Mohlo by ísť o rovnakú osobu?
A iba pomimo otázka, mohli by krstné mená poukazovať čiastočne aj na pôvod ich nositeľov, napr. som našiel Alexandra, ale aj Basiliusa Slivočkovcov, ktorých mená znejú rusínsky, ukrajinsky a pod. (a napr. v Trebišove sa spomína veľa narodených "Ruthénov")...To je iba úvaha, neviem, aké boli časté tieto mená v našom priestore v danej dobe.

Link na Milhostov: https://archives.hungaricana.hu/hu/urbe ... 6216%2C-62
Link na Z. Teplicu: https://archives.hungaricana.hu/hu/urbe ... 7326%2C286

Ďakujem vopred za pomoc.
Napísať odpoveď