Vitus Jeřábek

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem Vás poprosiť o radu, ako zistiť, odiaľ pochádzal Vitus Jeřábek.
Objavil sa v Pezinku, kde je zápis o jeho sobáši 14.9.1764 (uvedený staročeštinou ako Gesshabek, teda Jeřábek) s Barbarou Mracz
(link:Slovakia Church and Synagogue Books, 1592-1935 Roman Catholic (Rímsko-katolícká cirkev) Pezinok Pezinok Marriages (Manželstvá) 1754-1797 (Inv. č. 1714) ).
Zomrel 21.8.1806 v Pezinku (bol krajčír a kurátor rehole), jeho manželka zomrela 12.2.1805.
Ich syn Andreas /neskôr vedený už ako Jerabek) sa potom z nejakého dôvodu presťahoval do Vrakúne (okres Dunajská Streda) kde si založil rodinu a potomkovia aj po mužskej línii tam žijú dodnes.

Vo Family Search.sk som sa pokúšala nájsť jeho narodenie ako Vít, Vitus Witus, Faith Jeřábek/Jerabek, Jerabik, Jarabik, ale bez úspechu. Asi bol z Českej Republiky, ale nikde mi také meno nenabehlo.
Viete mi prosím poradiť, ako to nájsť? Aj priezvisko Barbary mi nie je jasné, uvádza sa v sobášnom zázname divným písmom (Viď príloha), ako dcéra Joannesa Mracz. Mrecza, Mrecz? alebo Mráč? Viete mi prosím aj v tomto poradiť, aké priezvisko to v skutočnosti mala a kde ju hľadať (v Pezinku sa také meno nenachádzalo).

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Prílohy
Vitus Jerabek a Barbara Mracz.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Len si dovolím opraviť, že to nie je Gesshabek, ale Ressabek.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem za reagovanie na môj podnet.
Len chcem podotknúť, že jeho deti v Pezinku a nasledujúci potomkovia vo Vrakuni sa už uvádzali pod menom Jerabek alebo Jarabek.
Pri jeho úmrtí je uvedený ako Gyerabek:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-YX7G-T

jeho manželka pri úmrtí ako Barbara Viti Jerabek:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939F-YXWB-4


Tak by ma zaujímalo jeho skutočné priezvisko.Viem, že kedysi sa J písalo ako G a ss znamenalo š.
Mohlo by to ss znamenať ř ?

Vedeli by ste mi s tým prosím poradiť?
Napísať odpoveď