Roman Beňo, Argentína - San Antonio Oeste

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň prajem,

potrebujem zistiť ďalšie informácie o predkovi: Romanovi Beňovi, narodeného v Brezne, 21. 10. 1897.

Údajne emigroval do Argentíny a mal by byť bezdetný. Mal ženu, či boli zobratí, to neviem. Národnosť jeho ženy by mala byť španielska.

Zatiaľ sa nám podarilo získať z matriky jeho rodný list:

Obrázok

Na familysearch.org ho z nejakého dôvodu neviem nájsť, dokonca ani neviem nájsť jeho narodenie alebo krst.

Skúšal som zadávať jeho priezvisko vo viacerých formátoch: Beno, Benyo, Beňo, ale nič sa mi nedarí.

Pátral som aj v argentínskych záznamoch, hlavne po dátume jeho úmrtia, ale nepodarilo sa mi nič nájsť.

Tiež som hľadal cez rôzne digitalizované stránky cintorínov a zoznamy úmrtí, ale žiadna zhoda.

Ešte som sa dostal k informácii, že by mal prísť do Argentíny 19. 6. 1923, a toto sú údaje, ktoré som dostal z cemla.com:

Apellido: BENO
Nombre: ROMAN
Edad: 25
Estado Civil: S
Nacionalidad: CHECOSLOVACA/C.S.R.
Lugar de Nacimiento: ---
Profesión: MECANICO
Fecha de Arribo: 1923/06/19
Barco: SIERRA NEVADA
Puerto: BREMEN

Rozumiem tomu dobre, že Barco je názov lode a Puerto je prístav, z ktorého vyplával?

Jeho vek sedí, pretože 26 rokov by dovŕšil až v októbri roku 1923.

Otázka teda znie: viete ma nasmerovať, kde mám pátrať ďalej? Mama sa dostala k informácii, že sa dá nejakým spôsobom pátrať cez Červený Kríž. Máte s tým niekto skúsenosti?

Budem rád, ak ma niekto viete nasmerovať, akou cestou sa vydať. To bude pre mňa veľmi užitočné.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Viliam
Naposledy upravil/-a viliam v 24 Okt 2022, 20:11, upravené celkom 1 krát.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Podarilo sa mi vypátrať slovenské spolky v Argentíne, tak ich vyskúšam kontaktovať.

Ak by to niekoho zaujímalo: http://www.slovacivosvete.sk/39/juzna-amerika.php

Je možné, že v blízkej dobe budem mať k dispozícii ďalšie informácie do skladačky, a keď sa tak stane, doplním ich sem.
jan
Člen
Člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Mar 2014, 15:59

Tu je odchod z Brém.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Ďakujem veľmi pekne! :)

Vidím, že sa mám ešte veľa čo učiť.

Podarilo sa vám to nájsť cez Google alebo máte zoznam podobných zaujímavých stránok?
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Blegna = Brezno, pretože tam sa aj narodil. A nič ako Blegna neexistuje. Našlo mi to akurát Bolognu, ale odtiaľ on nebol. Tak isto ostatní pasažieri, čo majú napísanú Blegnu, tak boli Brezňania.

A musí to byť preklep, teda nie jeden, tak možno mal zapisovateľ škrabopis :D lebo aj Kežmarok je tam vedený ako Kermarok.

Vyskúšam kontaktovať slovenské spolky v Argentíne, možno budú niečo vedieť.

Dodnes je v Argentíne 2000 ľudí, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti.

Ak niečo vypátram, tak dám vedieť aj sem, niekomu to možno pomôže.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Je možné osloviť slovenskú matriku, aby vypátrala dátum úmrtia Romana Beňa?

Alebo sa to robí cez Červený Kríž? Prípadne máte niekto skúsenosť s oslovením slovenských spolkov v Argentíne?

Ak vám napadá iný spôsob, ako sa dopátrať k dátumu úmrtia, budem iba rád. Pretože tu ide aj o nevysporiadané dedičstvo, a mrzelo by ma, keby to prepadlo.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

viliam napísal: 07 Mar 2022, 11:39 Je možné osloviť slovenskú matriku, aby vypátrala dátum úmrtia Romana Beňa?

Alebo sa to robí cez Červený Kríž? Prípadne máte niekto skúsenosť s oslovením slovenských spolkov v Argentíne?

Ak vám napadá iný spôsob, ako sa dopátrať k dátumu úmrtia, budem iba rád. Pretože tu ide aj o nevysporiadané dedičstvo, a mrzelo by ma, keby to prepadlo.
Slovenská matrika určite nie, Červený kríž možno, na Facebooku je skupina potomkov Slovákov v Argentíne: https://www.facebook.com/groups/291373347591982/, skúste ich osloviť, ale nespoliehajte sa na rýchlosť výsledku (ak vôbec dajaký). Argentínčania si dávajú riadne načas...
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

duros napísal: 07 Mar 2022, 12:05
viliam napísal: 07 Mar 2022, 11:39 Je možné osloviť slovenskú matriku, aby vypátrala dátum úmrtia Romana Beňa?

Alebo sa to robí cez Červený Kríž? Prípadne máte niekto skúsenosť s oslovením slovenských spolkov v Argentíne?

Ak vám napadá iný spôsob, ako sa dopátrať k dátumu úmrtia, budem iba rád. Pretože tu ide aj o nevysporiadané dedičstvo, a mrzelo by ma, keby to prepadlo.
Slovenská matrika určite nie, Červený kríž možno, na Facebooku je skupina potomkov Slovákov v Argentíne: https://www.facebook.com/groups/291373347591982/, skúste ich osloviť, ale nespoliehajte sa na rýchlosť výsledku (ak vôbec dajaký). Argentínčania si dávajú riadne načas...
Vďaka za link na skupinu. Pridal som sa tam.

Áno, je to tak ako hovoríte. Oslovil som cemla a odpovedali mi asi tak po 40 dňoch. Také klasické mañaaaana :D

Keď dačo vypátram dám vedieť, možno to pomôže aj iným pátračom.

Ako posledná možnosť sa tu naskytá výlet do Argentíny. Ale to budem riešiť až vtedy, keď sa upokojí spoločenská situácia vo svete, ak sa to niekedy vôbec stane :D Ale mne ide teda hlavne o to, aby som mohol v pohode cestovať a nič nemusel riešiť.

Trošku off topic, ale v medzivojnovom období patrila Argentína medzi najbohatšie krajiny sveta.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dobrý večer, neviem čo máte,ale tu som našiel jeho súrodencov. Boli evanjelici a ťažko sa hľadajú...
https://www.familysearch.org/search/rec ... rname=B%2A
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Tommy napísal: 09 Mar 2022, 23:59 Dobrý večer, neviem čo máte,ale tu som našiel jeho súrodencov. Boli evanjelici a ťažko sa hľadajú...
https://www.familysearch.org/search/rec ... rname=B%2A
Dobrý deň prajem

ďakujem vám za pomoc. Súrodencov už zmapovala moja mama. Hľadala ich priamo v archíve.

Dokonca sa jej podarilo vypátrať aj žijúcich predkov, ktorí vraj majú korešpodenciu, ktorú im posielal Roman Beňo z Argentíny. Takže tam by som mohol pokračovať v pátraní.

Bolo ich 6 súrodencov. Evanjelikov. Tak, ako ste vypátrali.
Napísať odpoveď