Roman Beňo, Argentína - San Antonio Oeste

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dnes nás bola navštíviť rodina a na základe korešpondencie, ktorú nám ukázali, som zistil, že náš spoločný predok žil v San Antonio Oeste.

Máte tam niekto predkov alebo rodinu?

Každopádne je toto veľmi cenná informácia, s ktorou môžeme ďalej pracovať. Ešte síce stále neviem kedy Roman Beňo zomrel, ale vravím, aj tak sme o krôčik ďalej v našom výskume.

A na základe dnešnej návštevy som aj pochopil, prečo mám také túlavé topánky. Môj praprastrýko bol veru poriadny cestovateľ, a aj športovec. Takže tie športové gény idú asi z maminej strany :D

Pekný deň Vám prajem ;)
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Znovu som o kus pokročil.

Pomohli mi dobrí ľudia a kontaktoval som priamo slovenskú ambasádu v Argentíne. Keďže už viem, kde presne žil môj predok, tak môžem kontaktovať priamo tamojšie úrady, alebo ambasádu vo Viedni.

Ešte čakám na presné inštrukcie, keďze aj tak budem komunikovať cez prekladač :D ale chcem vedieť, či stačia rodné listy predkov na vydokladovanie príbuzenského vzťahu.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň,

z viedenskej ambasády som obdržal email, že bohužiaľ nemajú kapacity na to, aby vyžiadali od argentínskych úradov úmrtný list môjho predka.

Nevadí, pretože mi poslali odkaz na stránku, ktorá sa týmto zaoberá. Avšak, chcú odo mňa údaje, ktoré mi nie sú známe. Hlavne ma zaujíma - neviete čo je DNI? Mám pocit, že je to niečo, čo majú len argentínsky občania.

Každopádne mi nevedia vyčísliť, koľko to bude stáť, a to sa mi už v zárodku nepáči. Keby si aspoň povedali hodinovú taxu…

Ešte skúsim kontaktovať priamo tamojšie úrady v San Antonie Oeste a uvidím. Ak sa mi neozvú do nejakých 7 pracovných dní, tak to budem riešiť s danou organizáciou, volá sa: https://gestionargentina.com/

A toto mi odpísali na email:
Para obtener un detalle, debe enviar por este medio una copia del acta o completar con los datos que dispone.

Defunción:

Nombre y apellido:
Número DNI / pasaporte argentino:
Lugar de deceso (partido o delegación):
Fecha de deceso:
Nombre del padre:
Nombre de la madre:
El tiempo y costo de la partida depende del lugar en Argentina, los datos que disponga para la búsqueda, donde la presentará por el tipo de legalización y donde desea recibirla.

Cualquier otra consulta quedamos a disposición.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

viliam napísal: 21 Jan 2023, 12:32 ...Hlavne ma zaujíma - neviete čo je DNI? Mám pocit, že je to niečo, čo majú len argentínsky občania...
Dobrý deň,
Národný doklad totožnosti (DNI - Documento Nacional de Identidad) je jedinečný identifikačný doklad, ktorý majú Argentínčania (v krajine alebo v zahraničí) a cudzinci s trvalým pobytom v Argentíne.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

milestone napísal: 21 Jan 2023, 14:54
viliam napísal: 21 Jan 2023, 12:32 ...Hlavne ma zaujíma - neviete čo je DNI? Mám pocit, že je to niečo, čo majú len argentínsky občania...
Dobrý deň,
Národný doklad totožnosti (DNI - Documento Nacional de Identidad) je jedinečný identifikačný doklad, ktorý majú Argentínčania (v krajine alebo v zahraničí) a cudzinci s trvalým pobytom v Argentíne.
Dobrý deň,

ďakujem za pomoc. Nabudúce by som mohol otvoriť Google a pošprtať sa… bol to hneď prvý výsledok.

Neviete či je možné aj bez DNI získat úmrtný list? Prípadne je možné požiadať naše úrady, aby vyhlásili nášho predka za mŕtveho? Narodil sa v roku 1897, takže s istotou môžeme povedať, že už je na onom svete.

Máte s týmto niekto skúsenosť? Ide o otvorenie dedičského konania, keďže náš predok pokúpil v okolí môjho mesta veľa pôdy a bola by škoda, keby to “prepadlo”.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

viliam napísal: 22 Jan 2023, 12:03
milestone napísal: 21 Jan 2023, 14:54
viliam napísal: 21 Jan 2023, 12:32 ...Hlavne ma zaujíma - neviete čo je DNI? Mám pocit, že je to niečo, čo majú len argentínsky občania...
Dobrý deň,
Národný doklad totožnosti (DNI - Documento Nacional de Identidad) je jedinečný identifikačný doklad, ktorý majú Argentínčania (v krajine alebo v zahraničí) a cudzinci s trvalým pobytom v Argentíne.
Dobrý deň,

ďakujem za pomoc. Nabudúce by som mohol otvoriť Google a pošprtať sa… bol to hneď prvý výsledok.

Neviete či je možné aj bez DNI získat úmrtný list? Prípadne je možné požiadať naše úrady, aby vyhlásili nášho predka za mŕtveho? Narodil sa v roku 1897, takže s istotou môžeme povedať, že už je na onom svete.

Máte s týmto niekto skúsenosť? Ide o otvorenie dedičského konania, keďže náš predok pokúpil v okolí môjho mesta veľa pôdy a bola by škoda, keby to “prepadlo”.
Vyhlásiť osobu za mŕtvu môže súd, v konaní by ste mali preukázať, že nie je možné zistiť jeho úmrtie (a priamych potomkov/píšete o bezdetnosti), keďže pobýval v zahraničí. Taktiež musíte doložiť Váš vzťah k nemu, prípadne aj údaje, čo ste o ňom zistili v Argentíne resp. súd dožiada argentínske úrady. Potom ako bude vyhlásený za mŕtveho, tak môžete urobiť dedičské konanie po ňom, budete potrebovať zoznam všetkých žijúcich dedičov, ktorí sú Vám známi.

Druhá možnosť je odkúpiť pozemky od SPF, čo zrejme nechcete. V tomto prípade musíte doplniť jeho osobné údaje (narodenie-rodný list, nemožnosť zistiť úmrtie) na príslušnom katastri. Tento krok je nevyhnutný aj v prípade opisovanom vyššie. Následne urobiť dedičské konanie, znova s predložením všetkých dedičov. Na Vašom mieste by som sa obrátil na advokáta, ktorý má prax v tejto oblasti.

Mierne odlišná situácia by bola, ak ešte nie je ukončené konanie ROEP vo vašej obci, tj. ešte nie je zapísaný nový právny stav na príslušnom katastri. V tomto prípade by komisia ROEP urobila všetky "papiere", podklady jej musíte doložiť. Teda, nemuseli by ste ho súdne vyhlasovať za mŕtveho, zapisovať osobné údaje na katastri, dedičské konanie, to by urobila komisia ROEP.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Ďakujem pekne, v piatok sa má rodina stretnúť s právnikom. Uvidíme, čo sa dozvieme.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Takže v centre právnej pomoci sme sa veľa
nového nedozvedeli.

Azda to, že existuje pozemková kniha, kde by sme sa mohli dostať k cenným informáciám.

Ale aj tak mi niečo hovorí, že to bude najlepšie riešiť priamo s argentínskymi úradmi. A keby mám viac peňazí a času, tak už som tam dávno naklusaný.

Pekný deň prajem
Viliam
Ľuba
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 18 Jan 2021, 12:58
Predkovia z oblasti: Horehronie, Brezno

Roman Beňo sa narodil v Brezne, bol to starší brat môjho starého otca. Práve pozerám jeho fotku z Argentíny, na stole v rámiku má svadobnú fotku mojich starých rodičov.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Pani Ľuba, poslal som Vám správu.
Napísať odpoveď