Greger-Wäldl - Veľké Pole (Radobica?)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Dobrý deň, moje meno je Vladmimír Weldl (predkovia Wäldl, Bäldl, Väldl, Greger-Wäldl - pôvod Veľké Pole)

záznamy z Radobice1761-1770 by zaujímali VEĽMIIIII aj mňa :-)

presný Rodokmeň sa mi podarilo vyskladať po 8 rokoch až do Roku 1761-1779. Mám sobáš na Veľkom Poli z roku 1779 medzi Paul Greger-Wäldl a Apolonia Cziger, kde ale v týchto rokoch pan Farár neuvádzal mená rodičov(pred tým aj potom áno). Uviedol iba vek 18 rokov, tj. že ženích je narodený asi v roku 1761. Našiel som viacerých asi súrodencov, ich deti a sobáše ale na V.Poli ALE ani 1 narodenie a pri sobášoch ani 1 rodič. Rodina bývala zo začiatku na V.Poli v štály Honig až pri pomyselnej hranici s Radobicou, preto predpokladám že navštevovali kostol v Radobici alebo Hornej Vsy, pretože bol bližšie a všetky narodenia sú pravdepodobne tam. Prípadne sa tesne pred tým prisťahovali odniekiaľ? . Našiel som komoleniny tohto mena aj pri Banskej Štiavnici aj v roku 1724 v Prenčíne, ale predpokladám, že rodina pochádza z Baden-Würtembergu ca.z rokov 1600-1650, na tom mám ale iné zdroje.

Vedeli by ste mi poradiť, kde sa naozaj dopátram k záznamom z RADOBICE 1760-1770 ?
Hľadám rodičov týchto súrodencov alebo bratrancov a sesterníc GREGER-WÄLDL alebo GREGER-BÄLDL prípadne len WELDL, Väldl a pod:
Paul nar.1761, Mária 1764, Martinus 1765, Mathias 1766, Joanes 1770, Stephanus 1771, Susanne 1771, Mária 1772 a pravdepodobne asi aj Peter 1769.

veľmi pekne vopred Ďakujem za akúkoľvek radu či stopu.

+421 903 171 811
VW
Naposledy upravil/-a duros v 09 Feb 2022, 10:50, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oddelené od pôvodnej témy "Horna Ves a Radobica, umrtne matriky od r.1869" v subfóre Matriky a preradené do správneho subfóra.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

wlado wäldl napísal: 08 Feb 2022, 13:38 ...

Vedeli by ste mi poradiť, kde sa naozaj dopátram k záznamom z RADOBICE 1760-1770 ?
...
Vitajte, vlákno nie je celkom o tom, čo chcete Vy. Zrejme ste ho neprešli celé, pretože odpoveď k matrikám z 18. stor. máte v tomto vlákne tu: viewtopic.php?p=36305#p36305
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

wlado wäldl napísal: 08 Feb 2022, 13:38
presný Rodokmeň sa mi podarilo vyskladať po 8 rokoch až do Roku 1761-1779. Mám sobáš na Veľkom Poli z roku 1779 medzi Paul Greger-Wäldl a Apolonia Cziger, kde ale v týchto rokoch pan Farár neuvádzal mená rodičov(pred tým aj potom áno). Uviedol iba vek 18 rokov, tj. že ženích je narodený asi v roku 1761.
Dobrý deň

ja len zo zvedavosti, priezvisko Waldl sa cca v ktorom roku písalo pri mene Vašich predkoch?

Pozrel som si ten sobáš (druhý od spodu v pravo, že?)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Uvádza sa iba priezvisko Greger. Nemali Vaši predkovia pred rokom 1779 práve priezvisko Greger?

Tieto mená sú z ktorých matrík?
Paul nar.1761, Mária 1764, Martinus 1765, Mathias 1766, Joanes 1770, Stephanus 1771, Susanne 1771, Mária 1772 a pravdepodobne asi aj Peter 1769.

Zaujíma ma to aj preto, lebo ja som sa zasekol na predkovi Joachymovi Gregorovi, nar. cca 1800 Horná ves / Radobica (rodičia Georgius a Maria) a pohrávam sa s myšlienkou, či nemám hľadať ďalej veľkopolské priezvisko Greger.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Rhostacny napísal: 09 Feb 2022, 10:33 ....
Uvádza sa iba priezvisko Greger. Nemali Vaši predkovia pred rokom 1779 práve priezvisko Greger?

Tieto mená sú z ktorých matrík?
Paul nar.1761, Mária 1764, Martinus 1765, Mathias 1766, Joanes 1770, Stephanus 1771, Susanne 1771, Mária 1772 a pravdepodobne asi aj Peter 1769.
S najväčšou pravdepodobnosťou áno: https://www.familysearch.org/search/rec ... g%2Aege%2A
Rhostacny napísal: 09 Feb 2022, 10:33 Zaujíma ma to aj preto, lebo ja som sa zasekol na predkovi Joachymovi Gregorovi, nar. cca 1800 Horná ves / Radobica (rodičia Georgius a Maria) a pohrávam sa s myšlienkou, či nemám hľadať ďalej veľkopolské priezvisko Greger.
Urobil by som to.
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Zdravím.

Určite hladajte na Veľkom Poli, rodina Greger je odtiaľ. Mali svoj vlastný štál. Historiu Veľkého Pola mam naštudovánu za tie roky. Časť obyvateľov VP chodila do kostola a škôl práve v Radobici alebo Hornej Vsy. Veľké Pole ma spracovanú históriu aj na vlasnej webovej stránke, kde su dokonca 3D vizualízacie domov z odkazmi na sčítanie obyvateľov, staré fotky. Mám veľa podkladov.

Ale späť ku Greger. Pravidlá boli nastavené tak, že keď si zobral chlapec dievča z “Hofu” museli 3 generácie nosiť kombináciu oboch priezvisk. V tomto prípade sa Wäldl priženil ku Greger (pretože Wäldl tam pred tým nebýval ani nie je) sem tam farár dokonca písal iba názov Hofu odkial pár pochádzal. Takže pri niektorých narodeniach či sobášoch stojí iba Greger, niekde Greger-Wäldl a niekde aj Greger-Bäldl, pretože pôvodné bavorské obyvateľstvo (približne z Baden-Würtembergu) vyslovuje W ako B. Všetky tieto naredenia mám z kních VP a domu č.174.
Čiže na VP je rodina Greger a potom druhá polovica Greger-Wäldl a od štvrtej generácie už iba Wäldl.
Neskôr sa prestahovala vetva Greger-Wäldl pri Hof Greger priamo nad Veľkým Polom, takže zbytok už mám komplet spracovaný.

Ak by niekto potreboval poradiť ohľadom Velkeho Pola tak veľmi rád pomôžem.

Tento odkaz je napísaný iba Greger ale pri väčšine detí Paula a Apolonie stojí Greger-Wäldl.
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

wlado wäldl napísal: 09 Feb 2022, 11:07 Zdravím.

Určite hladajte na Veľkom Poli, rodina Greger je odtiaľ. Mali svoj vlastný štál. Historiu Veľkého Pola mam naštudovánu za tie roky. Časť obyvateľov VP chodila do kostola a škôl práve v Radobici alebo Hornej Vsy. Veľké Pole ma spracovanú históriu aj na vlasnej webovej stránke, kde su dokonca 3D vizualízacie domov z odkazmi na sčítanie obyvateľov, staré fotky. Mám veľa podkladov.

Ale späť ku Greger. Pravidlá boli nastavené tak, že keď si zobral chlapec dievča z “Hofu” museli 3 generácie nosiť kombináciu oboch priezvisk. V tomto prípade sa Wäldl priženil ku Greger (pretože Wäldl tam pred tým nebýval ani nie je) sem tam farár dokonca písal iba názov Hofu odkial pár pochádzal. Takže pri niektorých narodeniach či sobášoch stojí iba Greger, niekde Greger-Wäldl a niekde aj Greger-Bäldl, pretože pôvodné bavorské obyvateľstvo (približne z Baden-Würtembergu) vyslovuje W ako B. Všetky tieto naredenia mám z kních VP a domu č.174.
Čiže na VP je rodina Greger a potom druhá polovica Greger-Wäldl a od štvrtej generácie už iba Wäldl.
Neskôr sa prestahovala vetva Greger-Wäldl pri Hof Greger priamo nad Veľkým Polom, takže zbytok už mám komplet spracovaný.

Ak by niekto potreboval poradiť ohľadom Velkeho Pola tak veľmi rád pomôžem.

Tento odkaz je napísaný iba Greger ale pri väčšine detí Paula a Apolonie stojí Greger-Wäldl.


Pozdravujem

ja som sa k podrobnejšiemi bádaniu v matrikách pre Veľké Pole ešte nedostal. Mám tam viacero vetiev. Dokonca po oboch starých rodičoch z maminej strany. Čo to som si o histórii naštudoval, popozeral staré mapy s lokalizáciou rodín. Tejto oblasti sa dosť venujú potomkovia vysťahovaných rodín v Nemecku. Moja stará mama doteraz býva na Veľkom Poli, štále Muller. Určite by som sa Vám ozval, nakoľko predpokladám komplikované poprepájanie jednotlivých rodín a možno aj problémy s priezviskami :)
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Kľudne, rád pomôžem. Müllerov štál je tiež poblíž Radobice. Po 1945 museli na základe benešových dekrétov odísť všetci nemci, ktorí nemali sobáš zo Slovákom. Na základe rodokmeňa a týchto strànok som našiel 2 rodiny v Nemecku, s ktorými som od vtedy v kontakte…

Zistil som neuveriteľné veci o pôvode rodiny…
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Orientačná mapa stredu Veľkého Pola s priezviskami …
Prílohy
D5D60451-D1FA-48AF-BE43-3A66F9052E44.jpeg
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Túto stránku pozáte? Je spracovaná 3D mapa z roku 1860 tejto oblasti

https://www.imm.hs-karlsruhe.de/slowake ... ne1860.php

Ako dieťa som robil "archeologické vykopávky" v zrúcaninách (rozobratých domoch po vysťahovaných) a v oblasti Muller je ich pomerne veľa.

Dom mojej starkej sa zachoval, nezbúrali ho, v tom čase v ňom býval štátny úradník.

Časť mojich predkov pochádza tiež z Honig štálu
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

wlado wäldl napísal: 09 Feb 2022, 11:07

Ale späť ku Greger. Pravidlá boli nastavené tak, že keď si zobral chlapec dievča z “Hofu” museli 3 generácie nosiť kombináciu oboch priezvisk. V tomto prípade sa Wäldl priženil ku Greger (pretože Wäldl tam pred tým nebýval ani nie je) sem tam farár dokonca písal iba názov Hofu odkial pár pochádzal. Takže pri niektorých narodeniach či sobášoch stojí iba Greger, niekde Greger-Wäldl a niekde aj Greger-Bäldl, pretože pôvodné bavorské obyvateľstvo (približne z Baden-Würtembergu) vyslovuje W ako B. Všetky tieto naredenia mám z kních VP a domu č.174.

A podľa mapy z roku 1860 som dom starej mamy identifikoval pod číslom 175, vy ste spomínali 174, ten je pár metrov povyše a už nestojí. Jeho základy tam ale stále sú. Bývala v ňom v roku 1860 rodina Schwarz. Tento štál dnes domáci volajú ale Muller. Honig je ešte vyššie na kopci vedľa Belianského štálu a úplne na kopci Urban
Napísať odpoveď