Greger-Wäldl - Veľké Pole (Radobica?)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Ano máte pravdu, poplietol som to, na rýchlo som pozeral moje podklady v telefone. Tento Mathias mal sobáš 1786 a ako 20ročný a narodený by mal byť ca.1766.
Poplietol som 2 Mathiasov.

Ale rád by som si porovnal podklady Gregerovcov, možno nájdete niečo čo som prehliadal.
Mathiasa čo mam ja, sa narodil 21.11.1786 Paulovi a Apolonii.

(Ak to mám správne, tak tento vášho Mathiasov otec Mathias by mal byť brat Paula)
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

To by sme sa teda mali dostat k rovnakej osobe (predkovi), napisem Vam, ked to budem mat, aby sme si vymenili info
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Toto su Greger-Bäldl, ktorých mám spracovaných ja. Možno pomôže, ešte tam je viacej detí ale to ešte nemám popriraďované:

Paul Greger-Wäldl a Apolonia Cziger (nar.1761 – sobáš 7.2.1779 ako 18 ročný) - MOJ PREDOK.

Mária Greger-Bäldl a Thomas Thome (nar.1764 sobáš 30.1.1780 (deti: Josepha 28.2.1787, Joanes 13.6.1789, Michael 26.9.1790 + ??? Lucas s manželkou Anna Greger-Bäldl – 12.10. 17??)

Martinus Greger–Bäldl a Anna Max (nar.1765 – sobáš 4.2.1787 – deti: Agatha 4.12.1787, Adam a Eva dvojičky 3.9.1789)

Mathias Greger–Bäldl a Christina Müller/Miklosch (nar.1766 – svadba 4.2.1786 ako 20 ročný, deti: Thomas 20.12.1789)

Joannes Greger–Bäldl a Maria Klein (nar.1770 – sobáš s Maria Klein rok 1790 ako 20 ročný), používali ďalej len priezvisko Greger alebo Grega a bývali neskôr v Gelnici.

Stephanus Greger-Bäldl a Veronika Poljak (nar.1771 - sobáš rok 1790 ako 19 ročný ),

Susanna Greger–Bäldl a Martinus Max (nar.1771 – sobáš 4.2.1787 – deti Catharina 25.11.1787, Anna 18.9.1789)

Mária Greger–Bäldl a Stephan Jakal (nar.1772 – sobáš 4.2.1787 ako 15 ročná)
Deti: Agatha 4.2.1788-zomrela ako pol ročná, Elisabetha 11.11.1791,

Peter Greger – Anna Mirth (nar.1769 asi iba Greger nie Wäldl – nikde-nikdy nie je spomenuté Wäldl a ani nebýval v dome 174 ako ostatní... (ale sobáš v jeden deň s Paulom ??? – časté boli sobáše 2 a viac súrodencov naraz)


Tu som sa "zasekol" a neviem nájsť spojitosť týchto rodín.
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

dostal som overenú informáciu, že po švábsky či bavorsky naozaj označovali ľudí, ktorí bývali v lese - Wäldl, Wäldler, Wälder ... robia to tak dodnes :D
Človek s ktorým som hovoril ma po vypočutí hneď zaradil: "Šváb, ktorý býva v lese" :D :D :D :D
Čiže tie puzzle do seba pomaličky zapadajú. Hypotéza sobáša Wäldl a Greger môžem škrtnúť.

Wäldl priezvisko tým vzniklo až na Veľkom Poli, odsťahovaním časti rodiny Greger na Hoff Müller.
Čiže pred rokmi 1780-1790 budem pokračovať iba v priezvisku Greger.

Najpravdepodobnejší scénar je sobáš Josephus Greger a Anna Müller 1758 a následné (rok?) presťahovanie sa do domu 174 v Hoffe Müller a používanie priezviska Greger-Wäldl (Greger-Bäldl)
Časom sa Greger vytratilo úplne. Ešte nájsť dôkaz a pospájať to na famylisearch ...
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

wlado wäldl napísal: 04 Máj 2022, 07:58 dostal som overenú informáciu, že po švábsky či bavorsky naozaj označovali ľudí, ktorí bývali v lese - Wäldl, Wäldler, Wälder ... robia to tak dodnes :D
Človek s ktorým som hovoril ma po vypočutí hneď zaradil: "Šváb, ktorý býva v lese" :D :D :D :D
Čiže tie puzzle do seba pomaličky zapadajú. Hypotéza sobáša Wäldl a Greger môžem škrtnúť.

Wäldl priezvisko tým vzniklo až na Veľkom Poli, odsťahovaním časti rodiny Greger na Hoff Müller.
Čiže pred rokmi 1780-1790 budem pokračovať iba v priezvisku Greger.

Najpravdepodobnejší scénar je sobáš Josephus Greger a Anna Müller 1758 a následné (rok?) presťahovanie sa do domu 174 v Hoffe Müller a používanie priezviska Greger-Wäldl (Greger-Bäldl)
Časom sa Greger vytratilo úplne. Ešte nájsť dôkaz a pospájať to na famylisearch ...


Pozdravujem, mne to tiez tak vychadza, ze priezvisko Waldl netreba hladat. Islo o Gregerovcov. Greger-Waldl boli iba ti, ktori byvali v dome 174, ako ste spomenuli, Muller, resp Schvartz stale

Ale zas nesuhlasim s tym, ze priezvisko Greger sa casom uplne vytratilo. Iba vo Vasej vetve. V tej mojej sa vytratilo priezvisko Waldl. Moji predkovia odisli v cca roku 1810 aj s deviatimi detmi do Radobice a tam uz neni ani zmienka po Waldl, ale zato Gregor.

A asi sa k tomu aj sam dopracujete, ale Vasi dohladatelni predkovia nebude Jozef a Maria Muller ale Jozef (1737-1769) a Maria (1735-1763), pravdepodobne Beliansky. V tom case boli na Velkom Poli dva pari Jozef a Maria. Ten Vas, Pavlov (nar 1857) otec mal uvedeny alias Beliansky v umrtnej matrike

Pozrite si aj moju vetvu Greger, spolocnych predkov mame tak pred rokom 1700, k comu sa uz nedopatrame

https://www.familysearch.org/tree/perso ... s/LJYS-5QR
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

A dolezite je aj to, ze Greger Waldl, zijuci s manzelkami a detmi v dome 174 vobec neboli nutne blizsky pribuzni. Mohli byt spribuzneni aj cez 2., 3 generaciu

Prvy krat sa alias Waldl vyskytol v krsnej matrike v roku 1780 pri narodeni Stefana, otec Paulus a matka Applonia Czigel, v sobasnej matrike v roku 1790 hned pri dvoch sobasoch pod sebou. Stefan s Veronikou Poliakovou a Jan s Mariou Kleinovou. Tito muzi ale vyzera, ze neboli bratia a v umrtnej matrike myslim, ze som Waldl do roku 1800 ani nezaznamenal
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Zdravím,

ano ten zánik Greger som samozrejme myslel len v našej vetve. Rodina Greger tam žije dodnes.

Ešte raz teda: Paul Greger a Apolonia Cziger.
Paul sobáš 7.2.1790 ako 18 ročný a úmrtie 1.1.1830. Vychádzalo narodenie 1761 približne.
Čiže tento Paul sa narodil 30.12.1757 ? otec Josephus Greger a Maria Beliansky. Pochopil som to správne ?
(asi ste tam mali preklep s rokom 1857)
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

ano jasne preklep, rok 1757. A nie je iste, ci bola Maria Beliansky, ale Jozef ma pri umrti uvedeny alias Beliansky,
Tymto dvom parom Jozef a Maria som deti priradil podla krstnych rodicov

umrtie Jozefa 5 febr 1769 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

ten druhy Jozef, ktory nemal syna Paula, mal este deti aj po roku 1769
wlado wäldl
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 08 Feb 2022, 13:15
Predkovia z oblasti: Veľké Pole / Hochwies / H.Saliby / / Motešice / M.Hradná-Podhlinie / Látkovce
Bydlisko: Brezolupy

Ešte raz naozaj veľmi ďakujem za pomoc.

Posledné, čo mám, je zoznam platitelov dani Velkeho Pola z roku 1715.
Ak to niekomu pomoze.
Je tam Georgius a Joanes Greger.
Niektori z nich bude 99% predok ale to sa už nedozvieme…

Priložím tento zoznam, možno niekedy niekomu pomôže…

Pekný večer.
Prílohy
D23E01FC-0442-4FAE-9C05-EDAB9FE39656.jpeg
F6D05EFE-D509-410B-B5FA-0B585EF89737.jpeg
1BA9BB94-C3F3-4B60-B783-1FDEF0821A37.jpeg
5C0044B2-8DAC-4589-8AF0-43472D4B1D4D.jpeg
Rhostacny
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Dakujem aj ja za pomoc

Napriklad Georgius sa narodil cca 1690 a zomrel 1760
Ale medzi rovesnikov Georgiusa bude patrit aj Mathias, mal manzelku Mariu, ktora zila 1698 az 1783, zomrelvo veku 85 R. "zomrela Maria, manzelka Mathiasa" Mathiasovo umrtie som nevidel.
Joannes zomrel asi pred rokom 1757, jeho umrtie som nenasiel
Napísať odpoveď