Michal Hatnancik, pravdepodobne Povazska Bystrica miesto a datum narodenia?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Dana79
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Máj 2022, 18:14

Hladam datum a miesto narodenia pre Michal Hatnancik
Informacie ktore mam:
Umrtie: 27.11.1930 Borcice
Sobas: 20. 2. 1918 s Frantiska rod. Jurikova (nar. 1898 v Sedmerovec)
Family search mi nasiel priezvisko Hatnancik v Malej a Velkej Udici, ale nenasla som spojenie s mojim predkom, myslim, ze mohol byt narodeny v okrese Povazska Bystrica
Vopred dakujem za info (zijem v USA)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Koľko rokov mal pri úmrtí? Koľko rokov mal pri sobáši? Čo presne je uvedené v sobášnom zázname? Nie sú tam rodičia a miesto narodenia? Kde bývali po sobáši v r. 1930 v čase sčítania obyvateľstva?
Dana79
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Máj 2022, 18:14

Nemôžem nájsť viac info o ňom, bohužiaľ zomrel v 1930 a v sčítacích listoch z roku 1930 už nežije je len zápis, kedy Františka ovdovela (v tom istom roku)
Sobášny list nemám, keďže ich sobáš v 1918 nie je v matrikach online. Bývali v Borciciach (farnost Nemsova)
Všetky detaily mám len zo sčítacieho hárku z roku 1930.
Písala som zopárkrát do Borčic ale bez odpovede.
Matriky ohľadom narodenia na FS som prezrela v Udici a Nemsovej, ale posledné zápisy sú z 1895, takze myslím, že sa narodil niekedy po 1895.
Už neviem, kde hľadať. Videla som tu vo forume, že niektorí majú stiahnuté matriky aj zo začiatku 20. Storočia z predtým ako ho FS stiahlo, doporučujeme mám kontaktovať dotyčné osoby súkromnými správami?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Sobáš treba hľadať v živej matrike, ktorá je uložená na obecnom úrade. Borčice patria pod matriku v Bolešove: https://www.bolesov.eu/zakladne-informa ... idm=104329 Berte do úvahy, že za každý záznam z takejto matriky je správny poplatok 5 Eur. Budete musieť zdokladovať, že ide o Vášho priameho príbuzného.
Zo sobášneho záznamu sa dozviete, kde sa snúbenci narodili, kto sú ich rodičia a mal by tam byť uvedený vek. Je veľký predpoklad, že ženích sa narodil medzi rokmi 1895-1906.
Štátne matriky z rokov 1895-1906 sú uložené fyzicky na pracoviskách štátnych archívov (nie sú online). Borčice majú matriku v Bolešove, ten patrí pod pracovisko Štátneho archívu Trenčín v Považskej Bystrici. Kontakt: https://www.minv.sk/?kontakty-120 V tomto archíve. V tomto archíve podľa údajov zo sobášneho záznamu žiadajte nájsť narodenie ženícha. Očakávajte správny poplatok 2 Eurá za každý záznam.

K Vašej otázke o stiahnutých matrikách po r. 1895 - to majú len niektoré farnosti, ktoré odovzdali matriky s rokmi po r. 1895 (nemali to ako povinnosť). Toto sa však netýka Vašej oblasti.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 610
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Priezvisko Hatnancik (hatnancsik) sa objavuje aj v obci Sedmerovec , kde sa narodila aj Frantiska rod. Jurikova , sobáš Ján Hatnančik a Anna Lančin, 15.September 1890
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=756574
Do roku 1895 sa im narodila dcéra Štefánia https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=756574 , mohol sa tu narodiť aj Michal ale až po roku 1895...
Krstná matrika nie je indexovaná, takže vám FS vyhľadávač nič nenájde.
Pekný deň
Obi
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

obi napísal: 11 Máj 2022, 19:23 Priezvisko Hatnancik (hatnancsik) sa objavuje aj v obci Sedmerovec , ...
Nevesta bola z Piechova, resp. zo Slavnice, tam sa narodila aj tá ich dcéra. Ale stále to patrilo k Bolešovu, takže takže hľadať v štátnych matrikách bude treba v Bolešove.
Dana79
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Máj 2022, 18:14

Dakujem vam vsetkym za odpoved!!! Velmi to pomohlo, zkontaktovala som matriku v Bolesove a hned mi odpovedali. Maju zapis o ich sobasi.
Dana79
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Máj 2022, 18:14

Update
Takze z matriky z Bolesova mam viac otazok ako odpovedi, podla zapisu:
Uzavretie manzelstva 13. 2. 1912 v Bolesove,
ženích je zapísaný Michal Hatnáček (ale v indexe je správne Hatnančík), narodený 13.2.1892 Borčice a nevesta Františka Juríková, narodená 20.9.1898 v Borčiciach
Prezrela som matriku Bolesova, Pruske, Dubnice, Nemsovej, na FS ale nenašla som zápis Michalovho narodenia v roku 1892, 91 alebo 93.
Vedeli by ste mi poradit co dalej?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pri zápise o sobáši boli takmer určite uvedení aj rodičia snúbencov. Tak skúste hľadať podľa rodičob, napr. narodenie ostatných detí, ev. ich sobáš a možno na niečo natrafíte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Z toho zápisu máte fotokópiu, alebo ste dostali odpis z matriky? Mám totiž silné podozrenie, že došlo k chybnému prepisu a keďže ten Michal nie je nájditeľný, asi ide o rok 1897 a nie 1892.
Napísať odpoveď