Georgius Marciss - Čataj/Veľký Grob

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Archibald
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 19 Okt 2022, 18:12
Predkovia z oblasti: Senec, Trnava a ich okolie

Zdravím všetkých,

prichádzam s teoretickou otázkou. Pátram po mojom predkovi, no ani za svet ho neviem nájsť. Prišiel som špekulovať o tom, či ho zapisujúci nemohol namiesto ,,Marcis" zapísať ako ,,Ris".

Prikladám linky:

Jeho syn Paulus - 1.12.1795 - Tu zapísaný ako ,,Marciss"

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Sobáš s Catharina Kujovic - 21.11.1785 - Tu vedený ako ,,Marczisska"

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Krst spomínaného Georgius Ris - 6.3.1765

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Je tu ešte možnosť, že mohol prísť úplne z inej dediny, keďže bol servus/servilis.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Napísať odpoveď