Maršán Jozef - padlý 1. sv. vojna

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
chcela by som poprosiť o radu kde a ako hľadať úmrtie (miesto pochovania, ak je to vôbec možné...). Ide o Jozefa Maršána nar. 31.12.1894 v Kotešovej, Bytči. Viem, že musel narukovať do 1. sv. vojny. V rodine sa spomína, že bol udaný kamarátom "za schvaľovanie atentátu na Fr,. Jozefa". Asi bol odsúdený (dá sa niečo také nájsť (?) a poslaný do "prvej" línie (spomínala moja babka?). Chcela by som zistiť kam presne narukoval a na akom frote zomrel (pravdepod ruský -> podľa J. Jesenkého...), prípadne, kde bol pochovaný, V databázach padlých som našla dvoch Marsanov Joezefov, ale neviem ako postupovať ďalej... Je otázka, či by to jeden z nich mohol byť?) Spomína ho niekoľkokrát aj Janko Jesenký vo svojich listoch z vojny manželke, prípadne v próze Cestou k slobode, takže určite boli jednu chvíľu spolu... Podľa toho ako J, Jesenký píše zomrel asi v roku 1915...
Ďakujem za akúkoľvej radu ako hľadať ďalej.
Katarína
Prílohy
2169_detail.png
2169_detail.png (152.08 KiB) 1218 zobrazení
List_376.png
List_376.png (465.56 KiB) 1218 zobrazení
Verlustliste_293.png
Verlustliste_284.png
Maršan_Jožko.png
Maršan_Jožko.png (41.71 KiB) 1218 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Z tých dvoch záznamov sa mi javí ako najpravdepodobnejší ten prvý, aj keď je divné, že narukoval do 12. pešieho regimentu. Ten bol komárňanský. Podľa miesta narodenia (Bytča), ale aj miesta pôsobenia (Bánovce) mal narukovať do 71. pešieho regimentu (Trenčín). Možno má miesto narukovania súvislosť s tým, kde si odpykával trest.
Pokiaľ ide o jeho úmrtie a podrobnosti, pozrel som databázy VHA Praha (Seznam padlých v 1. světové válce, Kartotéka padlých v 1. světové válce) - bezvýsledne. Ak Vás zaujímajú odkazy:
https://www.vuapraha.cz/databaze-vha/
https://www.vuapraha.cz/kartoteky/
Tak Vám zostáva len kontaktovať VHA Bratislava a pozrieť príslušné matriky: https://www.vhu.sk/data/files/380.pdf
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
ďakujem za tipy. Skúsiom kontaktovať ten VHU a uvidím, kam sa dostanem. Ešte jedna otázka ohľadom toho Komárna.... Je možné sa dopátrať, či a kedy tam presne "sedel"? Existujú nejaké databázy?
Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.
Katarína
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

prípadne skúste kontaktovať chalanov z Klubu vojenskej histórie Beskydy. Knižne vydali zatiaľ len 67.peší pluk, no majú prehľad aj o iných plukoch lokalizovaných na dnešnom Slovensku.

https://www.kvh-beskydy.sk/
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

kabi napísal: 02 Nov 2022, 15:39 ... Ešte jedna otázka ohľadom toho Komárna.... Je možné sa dopátrať, či a kedy tam presne "sedel"? Existujú nejaké databázy?
...
Na to neexistujú databázy.
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
to je škoda, celkom by ma to zaujímalo. ale budem rada ak zistím kedy a kde padol... Moja už nežijúca babky (jeho sestra) by to rada vedela :-), aj keď sa narodila už po jeho smrti... ale vždy sa v rodine o ňom hovorilo ako "padol v prvej límii"...
Pekný deň.
Katarína
film
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24 Okt 2022, 10:29
Predkovia z oblasti: Lysá pod Makytou

O přidělení k jednotce nerozhodovalo místo narození ale domovská příslušnost, znáte ji u Jozefa?

ta zkratka verw. znamená raněný (verwundet)
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
viem že pochádzal z Kotešovej/Bukovej pri Byrtči, študoval niekde na Morave (zatiaľ neviem kde) a chvíľu pôsobil v Bánovciach nad Bebravou ako bankový "úradník" (?)... Ako to bolo s tým, že "sedel" za protištátne reči nevim, len sa traduje, že sedel a bol nasadený v prvej línii...A z vojny sa určite nevrátil...
Pekný deň.
Katarína
film
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24 Okt 2022, 10:29
Predkovia z oblasti: Lysá pod Makytou

Já našel zminki o účetním Maršánovi na české armádní digi knihovně

..V Bratislave za-
tvorený som bol s terajším senátorom Roháčkom, farárom
Závodským, kapitánom Molnárom, verejným notárom Kop-
tákom, účtovníkom Maršanom, farárom Fundárkom a inými,
s ktorými stýkať som sa nemohol.

odkaz mi funguke tento
https://kramerius.army.cz/search/handle ... 5056b73ae5
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravim,
To je veľmi zaujímavá informácia, musím sa nato bližšie pozrieť, ale teoreticky by to mohol byť on…
Ďakujem za nájdenie, nečakala by som, že sa bude ešte niekde spomínať…Ale to by teda sedel v Bratislave a potom do akého pluku by bol odvedený? V tejto oblasti úplne tápam….
Ďakujem za pomoc!
Katarína
Napísať odpoveď