Rod Kalmárovcov

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Jakub Smutný
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, potreboval by som pomôcť. Pri svojom pátraní som sa dostal do roku 1793, kedy sa zosobášili v Obeckove miestni rodáci a zemania Adam Vladár a Alžbeta Kalmár. On zomrel v roku 1839, ona 1821. Zároveň som našiel v roku 1820 úmrtie istého Štefana Kalmára, žijúceho v Obeckove, dožil sa údajne 77 rokov. Jeho manželka zomrela v roku 1790, volala sa Judita Bartók, mala vraj 49 rokov.
Nedávno som náhodou natrafil na rodostrom rodu Kalmár de Jászberenyi, z ktorého pochádzal istý Štefan, ktorý žil v Obeckove približne v dobe, kedy žil mnou vyššie spomenutý Štefan. Žiadne deti však pri ňom spomenuté neboli. Čo sa týka sobáša obeckovského Štefana Kalmára a Judity Bartók, ten som nenašiel, pravdepodobne je to spôsobené tým, že matrika Sklabinej, pod ktorú patril Obeckov, je len po rok 1777 a oni sa pravdepodobne zosobášili skôr.

Podľa mnou nájdeného rodostromu bol Štefan Kalmár syn Lukáša (1717-1779) a Eufrozíny Neumann (1727-?). Ich sobáš som našiel v Kremnici 15.2.1746. Našiel som aj narodenia dvoch ich detí: Evy (14.1.1749, Galgahévíz) a Zuzany (8.9.1754, Isaszég a úmrtie a sobáš jedného – Daniela v Aszóde (sobáš 27.1.1778, úmrtie 23.3.1807). Našiel som tiež predkov Eufrozíny Neumann v Kremnici.

Nepodarili sa mi však nájsť najdôležitejšie veci – narodenie Štefana a jeho spojenie s možnou dcérou Alžbetou z Obeckova. Navyše mi na tom celom nesedí, že Štefan Kalmár zosnulý v Obeckove bol katolík, no celá jeho (možná?) rodina bola evanjelická.
Prosím vás teda, pomôžte mi, vopred veľmi pekne ďakujem.

Zdroje:
Rodostrom rodu Kalmár: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadv ... nyi-1744E/
Narodenie Evy: https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
Narodenie Zuzany: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AXZSC-2GR
Sobáš Lukáša K. a Eufrozíny N.: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9D-6X21
Sobáš Daniela Kalmára: https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
Úmrtie Judity Bartók: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Úmrtie Alžbety a Štefana Kalmára: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Úmrtie Lukáša Kalmára: https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
Úmrtie Daniela Kalmára: https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
Napísať odpoveď