Narodenie Etela Biró - VYRIEŠENÉ

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
chcela by som sa poradiť. Hľadám narodenie Etely Biró. Sobáš mala 24.2.1873 s Rudolfom Biró. Zo sobášneho zápisu neviem mená rodičov (možno zle pozerám...), ale je tu uvedené, že mala v čase sobáša 19 rokov. To by v tomto prípade bolo narodenie v roku 854. Našla som jednu Etelu Biró z tohto roku, ale zároveň aj jej úmrtie v roku 1858. Je ešte jedna z roku 1852, tu však nesedí vek, čo môže byť otázne, či je to v sobášnom zápise uvedené správne...? Možno ju teda považovať za moju hľadanú Etelu? Bola kalvínskeho vieroviznania a pochádza z okolia Dunajskej Stredy. Ako si potvrdiť túto domienku?
Ďakujem za radu.
Pekný deň
Katarína

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1NC-G8K
Prílohy
Etella_1854.png
Naposledy upravil/-a kabi v 09 Feb 2023, 14:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
prosím, priložte sem link na jej sobáš a mrkneme na to.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Tu je link na sobáš...

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9F-ZRQ7

Ďakujem
Katarína
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry vecer, v niektorom inom vlakne som Vam pisal,ze krsty niektorych deti Rudolfa a Etely boli paralelne zapisovane do kat.matriky DS a ref.matriky Mad ( vratane nemanzelskej Ilky .... ) , takze je dôvodné predpokladat,ze Etela z Kutnikov ,ktorej krst je zapisany len v ref.matrike Mad je ta Vasa .....
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

To je v poriadku, že deti boli zapísané v oboch farnostiach. Pri zmiešaných manželstvách, synovia získali často vierovyznanie po otcovi, dcéry po matkách. Mám rovnakú skúsenosť, mój predok bol kalvin a predkyňa katolíčka a synovia a dcéry boli v róznych farnostiach, sobáš bol vo farnosti nevesty. Aj mňa to zmiatlo, dozvedela som sa o synoch až keď som našla tú rodinu v dome v rámci sčítania obyvateľstva v 1869 (kalvínska farnosť nie je sprístupnená na FS).

Poradím vám, nájdite Etelino úmrtia a zo záznamu sa dozviete, kde sa narodila, koncom 19 stor. a v 20 storočí sa to už uvádzalo. Ak nenajdete záznam na FS, vyziadajte si výpis z matriky obce, kde zomrela, sú povinni vam ho vydat ( za poplatok).
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Monicina napísal: 06 Dec 2022, 21:47 To je v poriadku, že deti boli zapísané v oboch farnostiach ......
mano napísal: 06 Dec 2022, 19:32 takze je dôvodné predpokladat,ze Etela z Kutnikov ,ktorej krst je zapisany len v ref.matrike Mad je ta Vasa .....
Podla sobasneho zapisu bola nevesta kalvinka z Kutnikov , v poznamke je popisany postup madskeho reverenda ,takze podla mna nie je pochyb ,o ktoru Etelu sa jedna
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1NC-G8K
Ziadna ina Etela Biro z Kutnikov sa v madskej ref. matrike nenachadza .....
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
ďakujem za všetky komentáre k môjmu príspevku. :-)
Myslela som si, že by to mohla byť ona (Etela z roku 1852), chcela som to skonzultovať, pretože o tejto časti rodiny mám veľmi málo infomácií a som v tomto ohľade pomerne nováčik. Skúsim pohľdať ešte jej úmrtie, či uz na FS alebo z matriky.
Ďakujem a pekný deň.
Katarína
Napísať odpoveď