Michal Filo a Klára Hajska - Veľké Orvište - Piešťany

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Peter Molnár
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 20:38
Predkovia z oblasti: Výčapy - Opatovce, Veľké Orvište, Bánov, Nitra

Dobrý deň. Potreboval by som pomôcť s pátraním po osobe Klára Hájska (Hajski ...).
Jedná sa o osobu narodenú niekedy okolo roku 1790.
Mám ju spojenú v rodokmeni v manželskom zväzku s menom Michal Filo nar. 4.10.1791.
Mám vypátrané všetky deti ktoré mali spolu Imrich Filo nar. 1816-1848, Ján Pavol Filo nar. 1818-1820, Štefan Filo narodený 1820-1820, Katarína Filo narodená 1820-?. Všetci z Veľkého Orvišťa.

Mám dopátrané že manžel Kláry Hajskej Zomrel v roku 1821 pri nešťastnej nehode v obci Prašník.
Ešte som objavil dieťa Mária Filo nar 1814-1833, kde rodičia pri narodení sú písaný Jozef Filo (nie Michal ako u ďalších detí) a Klára Hajcska, narodená Veľké Orvište. Úmrtný zápis Márie som našiel z roku 1833 kde je písaný ako otec Michal Filo. Tu sú linky na narodenie a úmrtie:

Potreboval by som pomôcť s akými koľvek záznamami Kláry Hajskej - úmrtie, narodenie, sobáš ....

Za každú pomoc vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4973
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte, linky ste nepriložili, tému som Vám presunul do správneho subfóra (pôvodne v "Otázky a odpovede").
Peter Molnár
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 20:38
Predkovia z oblasti: Výčapy - Opatovce, Veľké Orvište, Bánov, Nitra

duros napísal: 04 Mar 2023, 08:23 Vitajte, linky ste nepriložili, tému som Vám presunul do správneho subfóra (pôvodne v "Otázky a odpovede").
keď priložím liky https tak mi nejde odoslať príspevok. V čom môže byť chyba?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3262
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
nemohla sa Klára po smrti prvého manžela znovu vydať?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

patricius95 napísal: 05 Mar 2023, 12:11 Zdravím,
nemohla sa Klára po smrti prvého manžela znovu vydať?
Tiez mi to napadlo ...... hned prvy zapis,krst syna Jana rodicov Pansky/Hajska
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
umrtie , zapis c. 37
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9Q-CK44
Pre - geograficka blizkost farnosti , krst Jana po smrti "prveho ?" manzela Fila , status "nobilis" u Klarinho otca rovnako ako pri zapise krstu deti paru Filo/Hajska , predpokladany rok narodenia Klary +-1786
Proti - nenasiel som sobas s Panskym , rok narodenia Klary je mimo matrik dotknutych farnosti ...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3262
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

mano napísal: 05 Mar 2023, 12:21
patricius95 napísal: 05 Mar 2023, 12:11 Zdravím,
nemohla sa Klára po smrti prvého manžela znovu vydať?
Tiez mi to napadlo ...... hned prvy zapis,krst syna Jana rodicov Pansky/Hajska
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
umrtie , zapis c. 37
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9Q-CK44
Pre - geograficka blizkost farnosti , krst Jana po smrti "prveho ?" manzela Fila , status "nobilis" u Klarinho otca rovnako ako pri zapise krstu deti paru Filo/Hajska , predpokladany rok narodenia Klary +-1786
Proti - nenasiel som sobas s Panskym , rok narodenia Klary je mimo matrik dotknutych farnosti ...
Sobáš vdovcov býval skôr v mieste bydliska ženícha... Tam ste hľadali?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

patricius95 napísal: 05 Mar 2023, 12:42 Sobáš vdovcov býval skôr v mieste bydliska ženícha... Tam ste hľadali?
Oresany ,kde bol v case krstu krajcirom ,spadali tiez pod Horne Otrokovce ....... Skusal som aj Ardanovce ( krstni rodicia, farar pri krste),tie su nedostupne .....
Pri umrtnom zapise nie je jeho pripadny "iny" povod uvedeny ..... zapis c. 10
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9Q-CK19
To p.Molnar :
Skuste na inych forach patrat po zemianskej rodine Hajskych ,ak boli skutocne "urodzeni "....
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

To p.Molnar :
Skuste na inych forach patrat po zemianskej rodine Hajskych ,ak boli skutocne "urodzeni "....
Kempelen spomína tento rod:
Hajszky:
Az 1754/55. évi orsz. nemesi összeiráskor Nyitramegyében János özv. igazolja nemességét. – Vö. Nemcsovics (alias H.)

Nemcsovics (alias Hajszky).
Czímeres levele kelt 1635. aug. 11. (Nyitram. lt.)
Peter Molnár
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 20:38
Predkovia z oblasti: Výčapy - Opatovce, Veľké Orvište, Bánov, Nitra

Ďakujem za odpoveď. K manželstvu s p. Panskym som sa dopátral tiež. Nedovolím si túto informáciu zapísať do rodokmeňa lebo je to iba dohad. Je možné že sa vydala, len neviem prečo sa nevydávala v Orvište kde bývala.
Zdá sa mi že deti v čase jej svadby boli ešte dosť malé a nezdá sa mi že by odišla bez nich. Chýba mi k spojeniu ešte niejaké spojítko z Filom.
Prečítal som matriky všetkých okolitých dedín a nič. Nenašiel som zápis o manželstve ani s prvým manželom ani s "druhým" a ešte k tomu ten prvý zápis pri narodení prvého dieťaťa miesto Michala Fila - Jozef Filo. Pátral som aj po úmrtí jozefa Fila a nič. U mňa veľká záhada.
Ohľadom Nobillis - nič extra, podľa mňa niejaký malý zemania.
Ešte raz ďakujem. Keby Vás niečo napadlo napíšte.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4973
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Peter Molnár napísal: 05 Mar 2023, 20:31 ....
Ohľadom Nobillis - nič extra, podľa mňa niejaký malý zemania.
...
Nuž áno, drvivá väčšina slovenskej šľachty boli malí zemania, no vďaka svojmu postaveniu je veľká pravdepodobnosť, že o nich nájdete viac dokumentov, ako o obyčajných želiaroch. Takže nezahadzoval by som to šmahom ruky.
Napísať odpoveď