Pôvod rodu KLEIN - Spišská Teplica

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
roman2910
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 18 Máj 2023, 17:55
Predkovia z oblasti: Klein, Lang

Ahojte, dobrý deň

Potreboval by som poradiť s rodovou vetvou môjho pradeda

Pradedo Ján Klein 19.1.1912 Spišská Teplica, zomrel 31.12.1984 v Spišskej Teplici (tam je aj pochovaný)

Jeho otec je domnievam sa Ján Klein nar. 24.4.1885, zomrel 9.6.1947 (ak je to on tak je pochovaný v Sp. Teplici)

Chcel by som vedieť, kto boli jeho rodičia. Podľa všetkého to boli Joannes (Ján) Klein a Anna Kleinová (nar.Dorotinszky) - no netuším ako by som zistil ich dátum narodenia a úmrtia, nakoľko v Spišskej Teplici nie sú pochovaní ani na starom cintoríne. Neviete niekto poradiť v akých záznamoch by som sa ešte mohol prehrabať?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
poďme po poriadku. Píšete, že otcom Vášho pradeda Jána Kleina (1912-1984) bol zrejme Ján Klein (1885-1947). Z toho mi vychádza, že to neviete naisto. Bolo by preto dobré, keby ste našli záznam o narodení Jána Kleina (1912-1984). V r. 1912 sa v obci Spišská Teplica viedla matrika, no zrejme ju po r. 1948 presunuli do inej obce v okolí. Odporúčam Vám:
1.) Osloviť Obecný úrad v Spišskej Teplici a zistiť, kam odovzdali štátnu matriku zo Spišskej Teplice (malo by ísť o iný matričný úrad, nie o archív).
2.) Kontaktovať príslušný matričný úrad a získať zápis o narodení Jána Kleina (1912-1984).

To Vás posunie vo výskume a následne Vám poradíme ako ďalej.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
roman2910
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 18 Máj 2023, 17:55
Predkovia z oblasti: Klein, Lang

Dobrý večer prajem,
Zle som sa vyjadril, viem kto boli rodičia môjho pradeda. Podľa krstného listu to boli Joannes Klein a Anna Burdely (Burdelová). O jeho rodičoch ale neviem roky ich narodenia a úmrtia, tie som si iba dosadil podľa virtuálneho cintorína v Spišskej Teplici. Spišská Teplica patrí pod Matričný úrad v Poprade. Myslíte, že tam by mi vedeli dať informácie o pradedových rodičoch?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

roman2910 napísal: 10 Jún 2023, 23:18 Dobrý večer prajem,
Zle som sa vyjadril, viem kto boli rodičia môjho pradeda. Podľa krstného listu to boli Joannes Klein a Anna Burdely (Burdelová). O jeho rodičoch ale neviem roky ich narodenia a úmrtia, tie som si iba dosadil podľa virtuálneho cintorína v Spišskej Teplici. Spišská Teplica patrí pod Matričný úrad v Poprade. Myslíte, že tam by mi vedeli dať informácie o pradedových rodičoch?
1. V matrike by sa mal nachádzať záznam o narodení Jána Kleina z r. 1912. V zápise bude pri oboch rodičoch uvedený vek a miesto bydliska.
2. Následne potrebujete nájsť sobáš Jána Kleina a Anny Burdelovej, v sobášnom zázname budú totiž uvedení aj ich rodičia. Sobáš sa spravidla konal v mieste bydliska nevesty pred svadbou. Vek rodičov z rodného záznamu potrebujete na to, aby ste odhadli, kedy presnejšie sa mohol sobáš uskutočniť a podľa toho budeme postupovať ďalej...

EDIT: Horeuvedené kroky by ste za bežných podmienok museli absolvovať. Podarilo sa mi ich ale preskočiť takto: https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1dqo8
Na priloženom linku nájdete rodinu v sčítaní z r. 1930. Vďaka tomu vieme, že otcom Jána Kleina (1912-1984) bol naozaj Ján Klein (1885-1947). Zároveň vieme, že Ján Klein a Anna Burdelová sa sobášili v Spišskej Teplici dňa 17.01.1911, takže na matrike v Poprade si môžete priamo vyžiadať ich sobášny list, kde sa dozviete mená ich rodičov.
POZOR: Nie všetky dátumy narodenia / sobáša uvedené v tomto sčítaní boli správne, takže môže sa stať, že nájdete nezrovnalosti...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

patricius95 napísal: 10 Jún 2023, 23:38 ...Podarilo sa mi ich ale preskočiť takto: https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1dqo8
Na priloženom linku nájdete rodinu v sčítaní z r. 1930. Vďaka tomu vieme, že otcom Jána Kleina (1912-1984) bol naozaj Ján Klein (1885-1947). Zároveň vieme, že Ján Klein a Anna Burdelová sa sobášili v Spišskej Teplici dňa 17.01.1911, takže na matrike v Poprade si môžete priamo vyžiadať ich sobášny list, kde sa dozviete mená ich rodičov...
Dobrý deň,
cirkevný sobáš zo dňa 17.01. 1911 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 , 2. záznam hore.
roman2910
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 18 Máj 2023, 17:55
Predkovia z oblasti: Klein, Lang

Dobrý deň prajem

Tak týmto ste mi veľmi pomohli ďakujem. Okrem toho som natrafil na tzv. krstný list môjho dedka Jána Langa. Je však zapísaný veľmi komplikovane, nie som si istý či mu rozumiem. Čo poviete? :D
Prílohy
354491364_235045102714717_4855760996998855628_n.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
skúste, prosím, napísať, ako tomu rozumiete Vy. Následne Vám opravíme to, čo by bolo chybné.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
roman2910
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 18 Máj 2023, 17:55
Predkovia z oblasti: Klein, Lang

Do rodokmeňa som si to predbežne zapísal takto:
Ján Lang narodený 21.10.1931 v obci Borové u Poličky - jeho rodičia Ján Lang nar. v Sp.Teplici 2.10.1901 (robotník na píle v obci Lubné), Mama Julia Langová (slob. Tokarčík) nar. v obci Huncovce rok zatiaľ neviem.

Rodičia Jána Langa (1901) - Jakub / Jacobus Lang (nar. cca 1869) a Anna Lang (rod. Kleinová, nar.cca 1870)

Rodičia Julie Langovej (Tokarčíkovej) - Michael Tokarčík (nar. Pivniczne PL) a Žofia Tokarčík (rod.Levocký, Stará Ľubovňa) - od nich ale roky narodenia nemám.

Takto som to rozlúštil ja, neviem či správne. Zaujímalo by ma ešte sčítanie ľudu a domov z roku 1930 v Spišskej Teplici a rodinu Lang, v záznamoch som to však nevedel nájsť. Hľadal som aj históriu obce Lubné v ČR, okres Brno-venkov, Juhomoravský kraj, kde mal pracovať Ján Lang (1901), syn Jakuba. Pracoval tam na píle, nie som si istý, či tam nebol nejaký nemecký tábor nútených prác, pretože v takom tábore mal pradedo pracovať (údajne aj niekde v Nemecku), no po príchode z týchto prác zrejme kvôli podlomenému zdraviu zomrel (podľa informácii od môjho otca).

Našiel som záznam o krste Joannesa Langa v Sp. Teplici. Rodičia Jakub a Anna. Anna viem, že bola zo Sp.Teplice ale odkiaľ bol Jakub neviem prečítať.
krst joannes Lang 1901.png
baron
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
sčítanie ľudu 1930, Spišská Teplica:

https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1dr6o

baron
baron
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
Jakub Lang, nar. 20.12.1869 v Matejovce (dnes súčast Popradu):

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=613802

baron
Napísať odpoveď