Overenie nájdených údajov rodu Lamoš, Lamoss

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

juriva napísal:...
Kde ste prosím našli sobášnu matriku? Pošlete mi link? Na FS nenachádazam v okrese Martin Turany. Ako to vyhľadávate?
Imrich Vam to prave preto prepisal, lebo tato matrika nie je na FS dostupna, ale on si stiahol istym sposobom. Takze link Vam nemoze poslat (jedine samotny snimok).
juriva napísal:...Ak by mal byť dátum sobáša 26.10.1879, nie som si istá, či je to ok. Keďže dátum narodenia Josephusa Lamoša je r. 1832, v čase sobáša by mal 47 rokov a nie 27 rokov.
Otec Jozefa Lamoša sa volal pravdepodobne Alexander Lamoss Nobilis nar. 1805. Je to správne zistenie?
https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KH7L-M7F
....
Ten rok 1832 mate isty? Cim to mate podporene? Poznate umrtie Jozefa, manzelky Juliany Salmovskej? Ak ho mate a mate vek pri umrti, mozeme skusit dedukovat dalej.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Na tejto stránke z rímsko-katolíckej matriky Krupiny vidieť, že zákon o povinnom zápise v rímsko-katolíckej matrike
platil do 28.3.1787: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,137202702

Dovtedy do rkc matriky zapisovali rkc farár (Parochus) ako aj luteránsky farár (Minister).
Ten samozrejme robil aj záznamy do luteránskej matriky.

Po 28.3.1787 zapisoval už len Parochus a vidieť tam tiež, že "nemal do čoho pichnúť" - Krupina vtedy bola majoritne luteránska.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

P. Juriwa, pretože seba hodnotíte ako úplného začiatočníka priateľsky Vám odporúčam najprv si prečítať „Ako zostaviť rodokmeň“ z tohto fóra, na stránke vľavo.
Horeuvedený sobáš Jozefa Lamoša a Julie Salmovský z r. 1879 som našiel pomocou nástroja
FamilySearchViewer. Jeho použitie je presne popísané na viewtopic.php?f=27&t=6890
Voľne povedané, týmto nástrojom sa dajú prezerať aj také matriky z FS, v ktorých sa štandardným spôsobom nedá listovať.

Prezrel som matriku Sučian na FS a našiel som lepšieho kandidáta na Jozefa Lamoša tu:

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,121253203

23/26.12.1850 Ján Jozef, Sándor Lamoš Ondrušovič, Anna Lamoš Ondr.
Vekom zapadá, len prídomok otcov sa líši, Kostanké vs. Ondrušovič. Môže to byť aj chyba zapisovateľa. Prešiel som roky 1845-1850, žiaden ďalší kandidát tam nebol (preveriť!)
Všimol som si jednu vec naznačovanú už p. Mojmírom, že v Lipovci prakticky žili len Lamošovci. Na každej strane sa „rodil“ v priemere jeden Lamoš a napočítal som tam aspoň 9 rôznych prídomkov:
Paulovič, Ondušovič, Abram, Kostanke, Levko, Feré, Balvone, Belohlávka, Tarnovský.
Silne odporúčam, výpísať si od najmladších matrík všetkých Lamošovcov dozadu a skombinovať, zostaviť a odlíšiť jednotlivé rodiny. Ináč sa v tom stratíte.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý den Imrich a Duros.
Celkom trefne ste to Imrich vystihli - začínam sa v tom strácať... Na fórum som dala otázky možno vytrhnuté z kontextu, takže pripájam širšie súvislosti. Pátram po predkoch rodu Lamoš, ktorý aj z maminej aj z otcovej strany pochádzali s Lipovca. No a na Lipovci boli takmer všetci Lamošovci. V minulosti sa odlišovali spomínanými prímeniami (prídomkami). Napr. moja mama sa za slobodna volala Lamošová-Kostánke. Avšak Lamoš-Kostánke boli na Lipovci až dve rodiny – príbuzensky nepreviazané. Môj otec sa volá Lamoš-Hoďuríke, tiež pôvodom z Lipovca.
Najviac informácii mám z maminej strany Lamošovcov, preto som sa rozhodla pátrať po jej vetve.
Najstaršou písomne podloženou info je dátum narodenia Jozefa Lamoša (2.9.1832 v Lipovci). Z ústne podávaných info našej rodiny viem, že jeho manželka bola Juliana Salmovský, údajne zo Šútova. Ďalšou údajnou info je, že jej rodičia boli učitelia (možno len otec) a do Šútova boli vyslaní z Dolného Kubína.
Dátum narodenia Jozefa Lamoša (2.9.1832 v Lipovci) mám z dokumentu „Domovský list“ z 19.9.1945. Tu sa ustanovuje, že môj starý otec Michal Lamoš-Kostánke (nar. 1921) má domovské právo na bydlisko na Lipovci (číslo domu sa neuvádza) na základe domovského práva po jeho otcovi Jozefovi Lamošovi-Kostánke (nar. 16.1.1884) a ten ho má zase po svojom otcovi Jozefovi Lamošovi-Kostánke nar. 2.9.1832 v Lipovci, „ktorý mal 10.6.1871 stále bydlisko v tejto obci a inde si domovské právo nenadobudol“.
Ďakujem vopred za rady...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je tam velmi velakrat "udajne" a to by Vam vedelo potvrdit velmi vela uzivatelov, kolko rodinnych zarucenych historiek vyvratili prave genealogickym vyskumom. Jednoznacne najlepsie odporucanie v tomto pripade je zacat zostavovat Lamosovcov pekne po poriadku v kazdej vetve, lebo sa v tom naozaj stratite.
Ten Jozef nar. 1832 je dost podivna osoba. Ten sobas, co nasiel Imrich, je s najvacsou pravdepodobnostou to, co sa Vas tyka, uz aj vzhladom na pridomok Kostanke. Isiel by som po tejto stope dalej a hladal by som toho Alexandra (Sandora). Stavalo sa casto aj to, ze dieta dostalo pri krste meno, ktorym ho potom vobec tak nevolali...a stretol som sa s tym prave v Turci.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Duros, prepáčte, že nedám pokoj s tým dátumom 1832 :-)...
Myslíte, že môže byť chybne uvedený dátum narodenia Jozefa Lamoša st. (2.9.1832) v Domovskom liste vydanom jeho vnukovi Michalovi Lamošovi?
Chytila som sa tohto datumu (2.9.1832) a aj info, ze je to otec Jozefa Lamoša ml. nar. 18.2.1884.
Je Vám nejako nápomocný údaj v matrike o narodení syna Jozefa Lamoša st. a Juliany Salmovský?
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
I keď z pohľadu veku narodenia Jozefa Lamoša ml. by mal jeho otec Jozef Lamoš st. (nar. 1832) až 52 rokov. Na tú dobu neviem, či bežné... Alebo že by Juliana bola výrazne mladšia?
Škoda, že v staršej matrike pri hľadaní manžela Juliany, teda Jozefa Lamoša st. nemáme uvedené číslo domu. Jozef Lamoš ml. má adresu Lipovec č.d. 59.
Podľa rodinných info bol rodný dom stále na tom istom pozemku. Pristavoval sa a v r. 1944 vyhorel a postavili si ho nanovo.
Srdečná vďaka za ďalšie riadky...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja sa Vam necudujem s tym datumom z r. 1832, ale ak si to zhrnieme, par Jozef a Juliana Salmovsky - sobas mame v r. 1879, kde je Jozef uvedeny ako 29-rocny, syn Alexandra L.-Kostanke, navyse ako slobodny. Ak by aj islo o chybu pri zapisani veku, nie je nezvycajne, ze pri narodeni syna Jozefa v r. 1884 by mal viac ako 50 rokov. Skor by bol nezvycajny na chlapa taky vysoky vek pri sobasi, kedy by bol zapisany ako slobodny. Takze na Vasom mieste by som sa drzal toho, co tu uz bolo niekolkokrat naznacene - dat nachvilu bokom vsetko, co mate udajne a ist podla matrik. Mozno ani pri sobasi nebol otec spravne zapisany (mozno mal byt spravne Jozef a nespravne je Alexander, mozno mal naozaj pri krste meno Jozef, ale neskor ho volali Alexander, ako som uz bol byval pisal). Ale toto vsetko sa da zistit jedine postupnym skumanim. A v pripade Lamosovcov nakompletku.... ja viem, je to na dlhe lakte, ale ak sa chcete dopatrat k co najpravdepodobnejsiemu vysledku, asi Vam ine nezostane.
Linky mi nemusite davat, ja to sledujem od sameho zaciatku, ako ste sa rozhodli, ze budete pokracovat sama :-)
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Sobáš je tu:
ECAV matrika Turany
Krsty 1889-1912 Manželstvá 1785-1910 Úmrtia 1785-1857
Film č. 2062258
FamilySearchViewer, DFN 004946360, IMG 00446:

Imrich, ak Vas to nezatazi, mozete mi prosim poslat snimok?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Neviem, ci nahodou nie je Imrich na cestach. Posielam Vam to do emailu.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dakujem Duros... Našla som si :-).
Napísať odpoveď