Overenie nájdených údajov rodu Lamoš, Lamoss

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť pri hľadaní predkov rodu Lamoš, Lamoss z Lipovca (Turiec)?

1. Manželka pra-prastarého otca sa volala Juliana Salmovský a chcem sa dopátrať k jej dátumu narodenia. Máme info, že pochádzala z Dolného Kubína, odkiaľ sa s rodičmi presťahovali do Šútova. Rodičia údajne boli učitelia a do Šútova boli vyslaní. Rod Salmovský mal vyhynúť, nakoľko tam nebol mužský potomok. V Dolnom Kubíne sa také meno dnes v telefónnom zozname neobjavuje. Manžel Juliany Salmovský sa volal Josephus Lamoš, nar. 2.9.1832 na Lipovci, patriac pod Sučany. Mali spolu 5 deti, ktoré majú v zápise matriky meno matky Juliana Salmovský.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443

2. Viete mi prosím pomôcť overiť správnosť nálezu otca vyššie spomenutého pra-prastarého otca? Našla som, že sa volal Alesander Lamoss Nobilis, nar. 26.6.1805. Je to on?
K nemu som našla manželku Barbara Lamoss Levko (Leuko?). Rada by som poznala jej dátum narodenia a miesto narodenia.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443

3. No a nakoniec som našla možno otca Alesandra Lamoss Nobilis: Paulus Lamoss Leuko nar. 4.11.1784 a manželku Elisabetha Lamoss. Je to správne? I keď to priezvisko Levko (Leuko) mi smeruje skôr na rod manželky Alesandra Lamoss Nobilis.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443

4. Nobilis môžem chápať ako prívlastok pre zemana (šľachtica asi nie v našom rode)? Je to dedičné označenie?, lebo potom by ho mal mať aj otec Alesandra Lamoss Nobilis alebo nie?

Poradíte mi prosím ako ďalej pátrať tak, aby som nespravila chybu? ;) Som úplný nováčik. Vopred ďakujem za ochotu a Váš čas.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Podľa tereziánskeho urbáru: http://archivportal.arcanum.hu/urberi/o ... df&a=start
bol Lipovec "kuriálnou" dedinou.
To znamená že tam žili zemania, ktorí ale nemali žiadnych poddaných, takže pôdu museli obrábať sami.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Tuto http://www.obnova.sk/diskusia/re-slacht ... %93-1-cast
píšu že Lipovec patril Lamošovcom od roku 1397.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

1. prvý odkaz čo ste dali je na narodenie Jozefa syna Alexandra Lámoša a Barbary Lamoš. Ak chcete nájsť narodenie Juliana Salmovskej neostáva Vám nič iné iba ručne preklikať evanjelicke matriky v Dolnom Kubíne ak ste si istá že nebola predtým rímsko-katolíčka. Najvhodnejšie by bolo možno nájsť úmrtie otca Juliany a tam možno bude zápis o tom odkiaľ pochádzal. Je tu ešte možnosť ak sa zachovali spis školy na ktorej učil z tohto obdobia...(tie by mali byť možno uložené v ťátnom archíve Bytča pobočka Martin ,ktoý by sa mal nachádzať na Bystričke).
2. Ak máte záznam o sobáši mali by tam byť uvedené aj roky manželského páru, keď spätne odčítate roky a dostanete sa +- r. 1805 môže sa jednať o Vami hľadaného Lámoša
3. viď vyššie uvedené....Leuko(Levko) by som chápal ako prídomok (alias) rodiny Lámoš keďže tam bolo viac rodov s priezvisko Lámoš. Aj keď mali rovnaký alias nemuseli byť blízkimi pokrvnými príbuznými, o by im nedevoľovalo vykonať sobáš.
4. nobilis (urodzený) môžete chápať aj ako zemana aj ako šľachtica. Ak si dobre pamätám tak ak si šľachtic zobral dievča obyčajného pôvodu jeho rod bol aj naďalej nobilis, ak si ovšem zemianka zobrala za muža chlapa obyajného pôvodu (neurodzeného) ich deti neboli šľachticmi. v r.1918 sa však zemiansky a šľachtický stav ako taký zrušil.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Evanjelicke DK som uz prezrel od r. 1828 do r. 1844, take priezvisko som nikde nenasiel (Salmovsky). Ucitelom tam bol vtedy nejaky Buck, ci tak nejako, uz si nepamatam (pozeral som to pred tromi hodinami). Este pozriem katolicke.
Ako pisal Andrej, toho pridomku sa treba drzat, lebo tych Lamosovcov je tam naozaj strasne vela a su to vsetko slachtici (zemania).
Rod Lamos je popisany aj Nagy Ivanom: http://books.google.sk/books?id=HPgUAAA ... &q&f=false
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

1. Nobilis je označenie šľachtica. Prekopírujem sem kúsok z diskusiem na slachta.com (príspevok Denisa Pongrácza): Zeman je jazykovy archaizmus, v Uhorsku si bola slachta formalne rovna. vyraz zeman vypoveda iba o prislusnosti k slachte, nerozobera vsak majetkovu a pravnu formu. Teda aj obycajny slachtic z Turca mal rovnyky pristup na slachticku kongregaciu ako baron Revay. ... Nobilis je vyraz pravny, rozlisovaci a presny pre takzvanu netitulovanu slachtu.
2. Lamošovcov Szluha vo svojej knihe o šľachte Turčianskej stolice vo všeobecnom úvode uvádza ako príklad, že pri súpise šľachty v rokoch 1745/46 boli v mnohých rodinách používané aj prímená (prídomky) - konkrétne u Lamošovcov 15 rôznych prímien.
3. Ako som si listoval sučiansku matriku tak veľa šťastia - je ich tam požehnane. Aj keď riešiť takých Jesenských je ešte väčšia výzva.

Laco
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

juriva napísal:..... sa volala Juliana Salmovský a chcem sa dopátrať k jej dátumu narodenia. Máme info, že pochádzala z Dolného Kubína, odkiaľ sa s rodičmi presťahovali do Šútova. Rodičia údajne boli učitelia a do Šútova boli vyslaní. .............
V Štátnom okresnom archíve Dolný Kubín sa nachádza fond Školský inšpektorát v Dolnom Kubíne, 1802-1951 ak boli učitelia, môže (avšak nie je to pravidlo) byť záznam o tejto rodine. Sú to záznamy inšpekcie v škole. Ak boli odoslaní do Šútova, môže tam byť tam aj záznam o tom. Ak riešili ich nejakú žiadosť a budete mať šťastie získate aj ich podpis. Pripravte sa však na to že záznamy budú v maďarčine
edit: úprava pravopisu :twisted:
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Ďakujem všetkým za odpoveď... Pomohli ste ma naviesť na správnu cestu ohľadom Juliany Salmovský. Hľadala som teda učiteľov a našla pravdepodobne jej starého otca. Zistila som, ze existoval Ján Salmovský starší, (z toho usudzujem, že to bol starý otec), ktorý sa narodil v roku 1768 v Báčke v Novohradskej župe. Po skončení štúdií pôsobil v Liptovskom Mikuláši a v Beňadikovej. Bol prvým evanjelickým učiteľom v Liptovskej Kokave, kde pôsobil 16 rokov. V roku 1803 odišiel na Lipovec v Turci a odtiaľ do Lopuchova. Tieto info som našla v materiáli "Z dejín obce Liptovská Kokava" od Mgr. Petra Víteka.
Viac sa mi žiaľ nepodarilo zistiť. Neviem sa dopátrať k jeho matričnému záznamu o narodení, kde ho hľadať? Ani o jeho manželke či deťoch, čo by ma nasmerovalo k vnučke (?) Juliane Salmovský.
Ak mi viete poradiť, budem Vám vďačná...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ak by malo ist naozaj o Novohradsku zupu, tam Backa neexistuje. Existuje na Zempline a v Srbsku. V Novohrade je Becska. K madarskym matrikam je moznost dostat sa bud v Madarskom krajinskom archive (MOL), alebo si objednat mikrofilm (ak existuje z toho obdobia) u mormonov. Centra, v ktorych sa daju filmy objednat a prezerat su ku nam najblizsie bud vo Viedni, alebo v Budapesti. Potom este myslim v Miskolczi.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Skúste sa odraziť od tohto:
Podľa indexu na FS sa nájde zápis:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
2. položka vpravo
RK matrika Lipt. Mikuláša
*6.1.1786, Joannes, Joannes Szalmovszky et Susana,
p.t. (pro tempore) Ludi R.(ector) Benedekfalva (toho času učiteľ v Beňadikovej)
Napísať odpoveď