Frantisek K Vesely

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Uz tu mame Gejzu Dusika, tak sa k slagrom pridam aj ja.

Zaujimalo by ma, ci nevie niekto poradit ako zistit kto boli rodicia Frantiska Kristofa Veseleho so Skalice.
Uz viem, ze matkino priezvisko bolo Kotekova a otec ich opustil ked odisiel do Ameriky. Ale aj tam na imigracnych zaznamoch tazko uhadnut ktory Vesely to je. Ak vobec do tej Ameriky naozaj odisiel..

Hladam totiz "bratranca" Frantiska Kristofa Veseleho. Ktoreho bratranca to neviem, ale dufam, ze ich nemal vela.

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Matka bude pravdepodobne Leopoldina Terezia: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:939N-W47R-K , ma v poznamke cosi o Kristofovi a je jedina Kotekova zo Skalice, ktora by mohla zodpovedat zhruba generacii matky F.K. Veseleho.
S otcom to bude horsie. Su sice nasnimane indexy sobasenych az do r. 1951 a cez FS Viewer som ich pozrel, ale nie je tam vysloveny sobas Veseleho s Kotekovou. Je tam jeden sobas Frantiska Veseleho s nejakou Tereziou, ale...Turkovicovou a to v r. 1903. Kedze F.K. sa narodil 12.4.1903, neviem, ci nahodou nepojde o oneskoreny sobas a dodatocne uznanie otcovstva. Prikladam snimok indexu.
Prílohy
IS_Skalica.jpg
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Som toho názoru, že v priloženom linku rk matriky pokrstených v Skalici je krst Františkovej matky Leopoldíny Terézie Kotekovej.

- Františkova matka bola klavíristka
- František ako dieťa vyrastal u starých rodičov Kotekovcov v Skalici
- Františkova matka sa druhýkrát vydala za budapeštianskeho továrnika KRIŠTOFA
- po adopcii prijal od otčima priezvisko KRIŠTOF
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dakujem za odpovede.
Uz zacinam tusit ze sa s tymto asi daleko nedostanem.

Ale este nehadzem flintu do zita!

Aby som to priblizil...
V roku 1915 sa v Brne18-rocnej Anastazii Svobodovej narodila dcera Adela.
Anastazia meno otca neuviedla a neskor sa vydala v Prahe.
Jej dcera Adela sa po druhykrat vydala za Slovaka a odisla do Bratislavy.

Pamatnici (povodne dvaja, teraz uz len jeden :?) si pamataju ze Adela sa stykala s rodinou FK Veseleho pretoze sa akosi dodatocne zistilo ze: pamatnik 1) bratranec FKV bol otcom Adely, pamatnik 2) FKV bol nevlastny brat Adely.

FKV sa narodil v roku 1903 takze ak mal o nieco starsieho bratranca tak ta prva teoria by bola mozna.
Tiez sa zacina ukazovat ze otec FKV bol zrejme dajaky huncut a tak ak aj ta druha teoria moze byt platna.

Zo zapisov ktore poslal duros (dakujem) je vidno ze tam je hodne ceskych mien. Takze nieco na tom celom moze byt, nakoniec zo Skalice do Brna nieje tak daleko.
Ale co s tym?
Dnes uz ani DNA test nepomoze, iba ak ma dakto doma Frantiskovu nevypratu koselu. :lol:
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

maran napísal:...Ale este nehadzem flintu do zita!...
Máte moje sympatie! :)

Tu je článok z roku 2007, prosím, prečítajte si ho - http://zivot.cas.sk/clanok/4234/otec-bol-uzasny .
Obrazne povedané, hádžem Vám tú povestnú slamku. :) Možno je to pre niekoho pritiahnuté za vlasy, ale ak nemáte už iné východisko, tak by som neváhala kontaktovať pani Evu Veselú.
maran napísal:...otec ich opustil ked odisiel do Ameriky... Ak vobec do tej Ameriky naozaj odisiel...
"Jeho biologický otec emigroval do Ameriky a rozviedli ich na diaľku, druhý otec, maďarský podnikateľ Krištof, skrachoval a jeho mamu opustil". (zdroj: vyššie priložený článok)
maran napísal:...Ale aj tam na imigracnych zaznamoch tazko uhadnut ktory Vesely to je...
Pre mňa je kandidátom (bez záruky) - "Vesely, Jan", Skalica, vycestoval 25. dec. 1904 ako 30-ročný z Brém do New Yorku.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dakujem za radu a sympatie, milestone.

Tento clanok som uz pred casom cital, ale nemal som odvahu zdvihnut telefon :roll:

Otec Frantiska bol Pavel a do Ameriky odisiel okolo 1913. Rok pred odchodom stravil v Brne. A sme doma! Ale co s tym?
Matka by mala byt Klara ale padlo aj meno Leopoldina (viz linka od durosa, inak ja z toho zapisu dokazem vycitat akurat tak krizik a 5 maj 1914)

Tak som zbezne pozrel ci sa najde nejaky Pavel na Ancestry.com a sirsie vyhladavanie prinieslo 612 zaznamov.
No spanom bohom. Mam do Vianoc a zabavu postarane :)
Napísať odpoveď