Kde hladať Máriu Slameňak?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Mohol by som Vás požiadať o pomoc?

Môj predok Paulus Vorcsak sa oženil s Ilonou/Mariou Slamenak (u jedneho dietata ma uvedene Ilona u ineho Maria). Ich sobáš som nenašiel v matrike Polhory a okolitých obcí Rabča, Sihelné, Rabčice. Ani priezvisko Slamenak sa nevyskytuje v tejto oblasti. Tak predpokladam, ze svatba sa odohrala v rodnej obci manzelky. Neviete teda odkial pochádza priezvisko Slamenak a teda kde hladat sobas?

Ich deti sa narodili v Polhore:

1) Ilona, nar. 30.3.1885
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

2) Theresia, nar. 19.5.1886
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

3) Antonius, nar. 26.6.1887
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Vopred dakujem.

PS: Ak by niekto hladal v matrike sobasov Polhory v obdobi pred 1885, tak najde sobas Paulusa Vorcsaka s Ilonou Fidrik (1883). Ide o otca tej osoby,ktoru potrebujem. Zenil sa celkom trikrat.
Naposledy upravil/-a duros v 10 Jan 2017, 17:03, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunute do spravneho subfora (povodne Povod priezviska) a zmeneny nazov (predtym Povod priezviska Slamenak - z otazky vyplyva, ze sa nehlada povod priezviska, ale povod predka, povod priezviska je zrejmy - od slova "slama", resp. "slamenn
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Skúsila by som prehľadať záznamy o úmrtí z danej farnosti - ak nemáte indície, že by sa mohli časom presťahovať inam, tak je veľmi pravdepodobné, že Mária Vorčák rod. Slameňák bude pochovaná tam. Rabča má zverejnené záznamy až do 1910, ak nebude o nej zmienka tam, obrátila by som sa na miestny matričný úrad, aby Vám vyhľadali, či evidujú záznam o úmrtí osoby s tým menom. Ak sa Vám ho podarí nájsť a budete mať šťastie, mohlo by tam byť uvedené aj miesto narodenia, ak bolo odlišné od miesta bydliska. Prajem veľa zdaru!
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Karla napísal:Skúsila by som prehľadať záznamy o úmrtí z danej farnosti - ak nemáte indície, že by sa mohli časom presťahovať inam, tak je veľmi pravdepodobné, že Mária Vorčák rod. Slameňák bude pochovaná tam. Rabča má zverejnené záznamy až do 1910, ak nebude o nej zmienka tam, obrátila by som sa na miestny matričný úrad, aby Vám vyhľadali, či evidujú záznam o úmrtí osoby s tým menom. Ak sa Vám ho podarí nájsť a budete mať šťastie, mohlo by tam byť uvedené aj miesto narodenia, ak bolo odlišné od miesta bydliska. Prajem veľa zdaru!
Dakujem za odpoved.

Matriku umrti Rabce do 1910 z FS som presiel asi pred rokom, pozadovanu osobu som tam nenasiel. Casom planujem prelistovat tuto matriku este raz.

Prave tento tyzden som sa bol opytat na Mariu/Ilonu Vorcak rod. Slamenak na matrike v Rabci. Ziaden zaznam o jej umrti v 20 storoci, ani jej manzela Pavla, tam pani matrikarka nenasla. Ako keby "zmizli" (mohli napr. odist do obce odkial pochadzala manzelka alebo inde. Avsak preco by nechavali syna Antonia - vid nizsie - v Polhore?)

Tento manzelsky par je pre mna zahadou. Podla vsetkeho byvali v jednej casti Polhory, priblizne na mieste, kde aj Pavlovi predkovia. Avsak ich syn Antonius uz byval na opacnom konci obce, kde postavil dom, a aj tam zomrel.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Ak bývali v Oravskej Polhore, neoplatilo by sa skúsiť opýtať na matrike priamo tam? (http://www.oravskapolhora.sk/sk/obcan-a ... ad/matrika) Prípadne sa skúsiť informovať na miestnom farskom úrade - oni si vedú vlastné záznamy o cirkevných úkonoch mimo štátnu matriku. Možno by vedeli pomôcť.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ano, mate pravdu, treba to overit aj v Polhore. Do Rabce som siel najskor, kedze tam bola aj farnost - aj tu treba overit.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Dajte potom vedieť, či sa podarilo niečo zistiť.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

ok, napisem, co sa mi ne/poradilo zistit ;)
Napísať odpoveď