Hledám předky - rodina Cuperová a Greňová

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Iva Synková
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Mar 2017, 22:18
Predkovia z oblasti: Greňo, Furin, Cuper, Spišská Nová Ves

Dobrý den,
nějaký čas marně pátrám po předcích mé babičky a dědečka (Lýdia a Jozef Greňovi), kteří přišli po válce do Čech. Babička - Lýdia Greňová - roz. Furinová (*6.12. 1929, Spišská Nová Ves) měla (nejspíš staršího bratra) Juraje Furina, maminku Marii Furinovou - roz. Cuperovou a tatínka Juraje Furina. Podle dochovaných fotografií měla pravděpodobně Marie Furinová (roz. Cuperová) sestru Margit Cuperovou (a další sourozence) a maminku Annu Cuperovou. Marie Furinová (roz. Cuperová) rodinu opustila a pravděpodobně se po válce opět vdala (zůstala na Slovensku).
Dědeček Jozef Greňo (*27.7.1913, Divina Dlouhá) přišel do Čech se sestrou (jméno neznámé) a rodiči - Janem Greňo a Annou Greňovou, roz. Birkovou.
Pokud byste někdo poradil, v kterých zdrojích pátrat, byla bych moc ráda.
Děkuji!
Iva Synková
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Mar 2017, 22:18
Predkovia z oblasti: Greňo, Furin, Cuper, Spišská Nová Ves

Jen ještě upřesním - Divina Dlouhá je přepis českých úřadů, jedná se o Divinu (okres Žilina). Co konkrétně znamená Dlouhá, nevíme, možná Dlhé Pole..
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Tu na internete nájdete matriky zväčša do roku 1896. Zaujalo ma Furín Juraj. V okrese Sp. Nová Ves sú dve miesta, kde sú uvádzaný.
Jedna rodina,father Stephanus Furin mother Catharina Pikovska,tým sa narodil syn v Letanovciach, potom 2 synovia v Chrasti nad Hornádom a dcéra na Poráči. Je tam rozdiel 5 rokov, takže priestor na narodenie Juraja v obci Chrasť nad Hornádom by bol. Všetky 3 obce sú v okrese SNV. Pomohlo by, keby ste vedeli jeho približný vek.
Ďalším miestom, tiež v okrese SNV je obec Závadka. Tu je väčšia šanca, tých rodín je viac. Ešte je to umocnené, že meno Cuper sa nachádza v obciach bližšie k Závadke /ale aj tej, ktorá asi skončila na Poráči-pozrite mapu.
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Tu môžte prehľadávať, kde je ikona fotoaparátu, po kliknutí naskočí stránka. Môžte tam aj údaje meniť.
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Divina Dlouhá, to je zlý prepis,preklad, volala sa Veľká. Spojte sa z Obecným úradom, majú matriku .
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3786
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nez sa pani pusti do hladania na familysearch.org, musi si najskor ujasnit veci, ktore spadaju do obdobia tzv. zivych matrik. Treba najskor najst sobas Jan Greno a Anna Birkova a nasledne ich narodenia - v Divine.
Maria Cuperova, ako som pochopil, sa narodila z nemanzelskeho vztahu Anne Cuperovej, s najvacsou pravdepodobnostou niekedy v obdobi obecnych uhorskych matrik, ktore su ulozene v okresnych archivoch (teraz sa to vola pracovisko statneho archivu), ktore nie su digitalizovane, takze to bude treba hladat manualne, resp. poziadat okresny archiv o resers: http://www.minv.sk/?sake-pracovisko-spisska-nova-ves
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Iva Synková napísal:Jen ještě upřesním - Divina Dlouhá je přepis českých úřadů, jedná se o Divinu (okres Žilina). Co konkrétně znamená Dlouhá, nevíme, možná Dlhé Pole..
"Dlhá" sú bývalé divinské lazy zvané "Dluhá".

Podľa Chytilovho místopisů z roku 1929 bola "Dlhá" skupina chalúp patriaca k obci Divina.

"Dlhá" najprv samostatná osada Dlhého Poľa (netuším odkedy), potom Turzovky, dnes súčasť obce Dlhá nad Kysucou; zdroj: http://www.divina.sk/section/default/2112
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 604
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Kým Vám doručia výpisy z civilných matrík, minimálne v rode Greňo môžete pátrať v online matrikách, vďaka šťastnej zhode okolností. Mormónsky index nájde tohto Ján Greňa, nar. 12.6, v Divine 203, farnosť Turzovka, rodičom Peter Greňo a Agneša Ninik-Macháč:

https://familysearch.org/search/collect ... _id=155444

V poznámke je uvedené, že sa ženil s Máriou Birka, viď s. 181/246 (contr. matr. cum Anna Birka)

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Podobne, index nájde aj vhodnú Annu Birka, nar. 12.7.1888, rodičom Ján Birka a Sofia Repčik Roman, Zákopčie 96:

https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443

Viď s. 73/125. V poznámke, zrejme mylne umiestnenej o riadok vyššie je uvedené, že sa vydávala za Jána Greňa v Turzovke r. 1911:

https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Iva Synková
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Mar 2017, 22:18
Predkovia z oblasti: Greňo, Furin, Cuper, Spišská Nová Ves

Dobrý den, moc děkuji za zajímavé odkazy a připomínky! Jinak co se Marie Cuperové (Furinové) týče, napsala jsem to neobratně. Neměla by být nemanželské dítě - Jestli byla matka Anna, nevím zcela jistě, rodné příjmení neznáme vůbec. Jediné z čeho jsem usuzovala, byla dochovaná fotografie - pohlednice, adresovaná Anně Cuperové do Nižných Slovienek č. 109. Podle mého tatínka byla Anna C. jeho prababička. Ale mám pocit, že Anna Cuperová byla spíše sestra Marie Cuperové. Z další dochované pohlednice - adresované do Užhorodu - Palacký park č.12 Margit Cuperové (r. 1936), by se dalo usuzovat na další sestru (onu adresovanou Margit C.). Podle další fotografie je možné, že celkem bylo 5 sester Cuperových a jeden bratr. Ale toto jsou pouze domněnky. Tady by bylo nejlepší zapátrat asi ještě v živých matrikách.
Ještě jednou moc děkuji!
Napísať odpoveď