Pomenovanie jednotlivých členov rodiny

Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3286
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím, na internete som narazil na celkom zaujímavý článok, v ktorom sa trochu upresňujú oslovenia jednotlivých členov rodiny.
Aký je Váš názor na tieto pomenovania, resp. na aké špecifické oslovenia z Vášho kraja si spomeniete? :-)

http://paulicka.blog.sme.sk/c/78541/Slo ... nstvo.html
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4998
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uz aspon viem, z coho vznikol tento dnesny hlupy test: http://www.sme.sk/c/7004789/si-testina- ... tahov.html
Na druhej strane, autor hned v uvode priznava, ze su to jeho osobne poznania a krajove zvyklosti, co v uvedenom teste absentuje a automaticky prebera vyrazy ako "spravne". Staci si prezriet diskusiu, kde aj cez KSSJ je test odsudeny na zavrhnutie.
Apropos, najkrajsia hlaska z diskusie pod testom je hned ta prva: "...a všetkých týchto ľudí nájdete pohromade na ministerstve pôdohospodárstva :-)"
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Aj toto bolo dobre:

Nový lekár psychiatrickej liečebne sa pri zoznamovaní s pacientami pýta:
- Vy ste sa sem ako dostali?
- No začalo to tým ,že som sa oženil - hovorí pacient. To som nikdy nemal urobiť!
Vzal som si jednu vdovu, ktorá mala dospelú dcéru, ktorá sa stala mojou nevlastnou dcérou...
Keď nás prišiel navštíviť môj otec ,tak sa do dcéry zamiloval a potom sa s ňou oženil. Teda moja nevlastná dcéra sa stala mojou nevlastnou matkou. Potom sa mojej žene narodil syn, ktorý bol samozrejme aj otcov švagor, lebo to bol brat jeho manželky. No a keďže moja dcéra bola mojou nevlastnou matkou, jej malý brat, môj syn, sa stal mojim strýkom. Z toho vyplýva, že moja žena, ktorá je matkou mojej nevlastnej matky je tiež mojou babičkou a ja som teda jej vnuk.
Ale to nie je všetko. Preto, že mám za manželku svoju nevlastnú babičku, nie som len jej manžel a vnuk, ale som aj svoj vlastný dedko...

No ne...lo by vám z toho?

:D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4998
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nieco podobne, v mensom meradle, som aj ja nasiel :))) pisal som to este na starom fore: http://www.geni.sk/forum/zaujimavosti-v ... epletenec/
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 907
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý článok od patricius-a95 a rovnako dobrý test. Nehodnotím ich tak úzkoprso, práve naopak. Pán Paulička len oprášil históriu. Priznám sa, že v mojom krátkom živote som sa nestretla s viacerými pomenovaniami členov rodiny. Bloger má vlastne pravdu s tou "slovenčinou drahou". Viaceré slová sa stali časom zastarané a myslím si, že naši predkovia boli v minulosti skutočne takto pomenovaní.
Treba očkom mrknúť aj na SSS a SSJ, kde sú slová špecifikované. Prekvapilo ma slovo "svokra". Mnohí z nás ho používajú v súčasnosti bežne a nemajú ani potuchy, že je to zastarané slovo. ;)
K tej diskusii - mnohí to tam zobrali s humorom. :)
Napísať odpoveď