Vek ženícha a nevesty

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Dobrý deň.

Nerád by som sa zamotal v rokoch ,preto sa radšej opýtam.

V rodokmeni som natrafil na sobáš snúbencov - Juraja Magušína a Doroty Komárovej dňa 4.11.1799
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,163726301

Problém je v tom, že podľa matriky sa Juraj narodil v roku 1784, čo by nevadilo, ale Dorota sa podľa matriky narodila v 6.2.1788 -čiže v čase vydaja mala 13 rokov ??? /pravá strana cca v strede/
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443

No neviem - aj keď o pár strán ďalej som našiel sobášiacich vo veku 14 a 13 rokov /pravá strana úplne dolu/
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,163726301

Nikde nevidím ani poznámku o dišpenze v zmysle veku, ani nič podobné.
Čo vy na to ?

Ďakujem
Martinb
Martustus : martustus@azet.sk
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ano, mam take poznatky, kvoli tomu mam zmenene nastavenia v genealogickych programoch na najnizsi vek 12 rokov (lebo aj taky som mal), nech ma neotravuju s hlaskami o nerealnom veku.
To, ze tam nie je uvedeny dispenz, by som neriesil - nemal tam na to ani kolonku.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

jedna z mojich pra...starych matiek sa tiez vydavala v trinastich, prve dieta (podla matriky) porodila ako sestnastrocna... (tiez bez dispenzu)
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ako sa mohol v roku 1800 ženiť 13 ročný "muž"? Nebol v tom čase pre mužov vekový limit 18 rokov?
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

13 rokov mala mat nevesta...

podla priezvisk to vyzera tak, ze sa sobasili surodenci dvoch rodin... :? potom by som sa necudovala, ze niektori z nich boli pod "vekovym limitom"
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

V tomto zázname (vpravo dole) to nie je naopak? Ženích 13 a nevesta 14?

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,163726301

Podľa Príručky ku genealogickému výskumu: "V 19. storočí zákonnou vekovou hranicou pre uzavretie manželstva bol 16. rok u dievčaťa a 18. rok u chlapca." (strana 47)

Rok 1800 je 19. storočie. Farár vedel o veku, keďže je zapísaný v matrike a napriek tomu sobáš uzavrel. Keby to bol rok-dva, tak beriem, keby nevedel vek, tak beriem, ale toto stále nemôžem plne vstrebať/pochopiť. Nebol nejak "sankcionovaný"? Načo vlastne bolo to vekové pravidlo, keď ho samotní farári vedome porušovali?
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Richard napísal:Rok 1800 je 19. storočie. Farár vedel o veku, keďže je zapísaný v matrike a napriek tomu sobáš uzavrel. Keby to bol rok-dva, tak beriem, keby nevedel vek, tak beriem, ale toto stále nemôžem plne vstrebať/pochopiť. Nebol nejak "sankcionovaný"? Načo vlastne bolo to vekové pravidlo, keď ho samotní farári vedome porušovali?
Čisto akademicky rok 1800 je ešte v 18. storočí, ale vzhľadom k tomu, že ohľadom manželstiev platilo cirkevné právo a to vychádzalo z uznesení Tridentského koncilu, ktorý sa konal v 16. storočí je to jedno.

To, že v matrike nie sú zapísané žiadne dišpenzy, ešte neznamená, že tie dišpenzy neboli reálne udelené, alebo či neboli nejaké lokálne diecézne výnimky a podobne.

Laco
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Jasné, ale do 19. bol cca mesiac :) keďže svadba bola v novembri.
Napísať odpoveď