Poznámka v súpise z r. 1869

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
zdurfinova1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Feb 2016, 20:14
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj, Cabaj-Čápor, Lehota, Jarok

Dobrý večer,
v sčítacom hárku sme našli našich predkov. Zarazila nás trocha poznámka pri mene Jánoš Šášik, ktorú sme si voľne preložili ako "nie dôstôjník - v zálohe", je tam asi aj názov miesta, ale nie sme si však istí, či sme to správne prečítali. Vedeli by ste nám niekto poradiť?

Prikladám obrázok, jedná sa o tretí riadok, posledný stĺpec.

https://drive.google.com/file/d/0BxIYpa ... sp=sharing

Ďakujeme.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Poznámku v 3. riadku pri Jánovi čítam: "Vilhelm Ezred Kön Vit - Tartalékos".
V tejto skrátenej forme zápisu by sa malo jednať o Husársky pluk würtemberského kráľa Wilhelma č. 6, záložník (Husaren-Regiment Wilhelm II. König von Württemberg Nr.6), nie je tam zmienka o jeho vojenskej hodnosti.
zdurfinova1
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Feb 2016, 20:14
Predkovia z oblasti: Nitriansky kraj, Cabaj-Čápor, Lehota, Jarok

Ďakujem pekne!
Napísať odpoveď