Dišpenz - vysvetlenie, Polhora

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Zdravím,

Mal by som otázku k vysvetleniu rodinných vzťahov k už preberanej téme dišpenzu.

Andrej Talaga a Maria Berdis mali dišpenz z miešaného 3. a 2. stupňa afinného príbuzenstva.

viewtopic.php?f=22&t=9194&p=23387&hilit ... aga#p23387

Zhrniem fakty:

1.Mám dva páry Jozef Talaga a Maria Tirol resp. Jozef Talaga a Katarina Tirol. Neviem v akom vzťahu boli Tirolove a ani Talagovci. Zaujima ma hlavne, v akom vztahu boli tito Talagovci. Tirolov v tej dobe nebolo vela, zato Talagov ano.

2.Aj Pavol Berdis mal Tirolovu. Pri ich sobasi je najaka poznamka "cum=s", čo chápem ako dišpenz. Berdisov tiez nebolo vela v danej dobe.

sobáš 5.februára, vpravo, stred
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=767117

3.Jozef Talaga a Katarina Tirol nemali dišpenz. Pri oboch paroch Jozefov s Tirolovymi je manzelka pisana ako Tirol a inokedy Kitka.

treti zapis vlavo
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=767117

4.Jozef Talaga a Maria Tirol nemali dišpenz, pre Jozefa to bol druhy sobas.

prvy zapas vpravo
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=767117

5. Narodenie Anny Talaga v 1822 je sporné. Jej matka je totiz uvedena Katarina Tirol. V tom istom roku, behom 6-7 mesiacov, sa vsak narodili deti dvom parom Jozef Talaga a Katarina Tirol resp. Jozef Talaga a Katarina (neuvedene priezvisko). Vsetko by sa vysvetlilo, ak by tento par Jozef Talaga a Katarina bol tretím v poradí v danej dobe, o ktorom viem. Problém je vsak ten, ze podla informacii z inych dokumentov vyplyva, ze Anna Talaga patri k rodicom Jozef Talaga a Maria Tirol. Aj podla krstnych rodicov by Anna mala byt dcerou Jozefa a Marie Tirol.

6. Prvym manzelom Anny Talaga bol Jozef Berdis. Neskúmal som Berdisov, ale nebol by som prekvapeny, ak by boli Jozef a Pavol Berdis bratia, maximalne bratranci.

Otázka:

Moja základná otázka, cieľ, je zistiť vzťah medzi dvoma uvedenými Talagovcami, ktorí mali Tirolové. Preto som rozpracoval aj rody Berdis a Tirol. A nebolo by na škodu pochopiť,prečo bol uvedený miešaný dišpenz v dvoch stupňoch. Zrejme sa to odvíja od dišpenzu Pavla Berdisa a Tirolovej a starého otca Andreja Talagu, teda ťahá sa cez Berdisov i Tirolov.

Ďakujem za prečítanie i rady.

V prílohe je náčrt rodinných vzťahov.
Talaga-Tirol-Berdis.jpg
Napísať odpoveď