"Sobášna matrika 1842 Píla madarčina " VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
ada.t
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová , Rimavská Píla

Dobrý večer. Prosím potrebujem preložiť sobášnu matriku Píla a Ratkovské Bystré či sa jedná o tých istých ľudí.
1. Sobášna matrika Píla r.1842 4.apríľ 2/ Ženích Csombor Michal po Hrnčiar Ilona Píla, nevesta Remper Mária po Poprocký Michal Krokavahttps://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S ... cc=1554443
2.Sobášna matrika Ratkovské Bystré r.1842 29.mája 5/ Ženích Csombor Michal Píla rodičia Csombor Michal a Sesták Mária Píla , nevesta Remper Mária Krokava rodičia Remper Michal a Remper Mária Krokava , svedkovia Zajac Michal a Remper Ondrej . https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Neviem či sú to tí istý ľudia a neviem prečo je tam iný dátum svadby ? Ďakujem .
Naposledy upravil/-a ada.t v 10 Dec 2018, 09:48, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3843
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Sú to tí istí. V zápise z Píly máte namiesto kňaza uvedené, že sa sobášili v Ratkovskom Bystrom. V Píle je dátum neskorší, snáď podľa ohlásenia o uskutočnení sobáša.
ada.t
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 17:24
Predkovia z oblasti: Čombor-ová , Rimavská Píla

Ďakujem
Napísať odpoveď