Priezvisko Šangala

Hladanie priezviska
Samson
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 23:30
Predkovia z oblasti: Rod Šangala

Dobrý deň
Rád by som sa dozvedel o pôvode/význame priezviska Šangala. Prevažne sa vyskytuje v Oravskom Pielom Potoku. Predom ďakujem.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Odporúčam obrátiť sa na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra. Tiež som takto hľadala pravdepodobný pôvod a význam priezviska a dostalo sa mi od nich odpovede. :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Karla napísal: 19 Feb 2019, 15:55 Odporúčam obrátiť sa na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra. Tiež som takto hľadala pravdepodobný pôvod a význam priezviska a dostalo sa mi od nich odpovede. :)
Tak my tu pomaly cely den s Andrejom meditujeme nad etymologiou Sangalu a Vy takto... :lol:
Samson
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 23:30
Predkovia z oblasti: Rod Šangala

Ďakujem za radu pôjdem im napísať :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Samson napísal: 19 Feb 2019, 22:16 Ďakujem za radu pôjdem im napísať :D
Dobrá voľba. Napriek tomu sme sa s Andrejom o čosi pokúsili. Je to ale mierne špekulatívne.
Vzhľadom na blízkosť poľského územia (aj keď priamo v Poľsku je výskyt priezviska zanedbateľný), je tu možnosť, že pôvod priezviska by sa dal hľadať v poľskom slove sięgnęła - foneticky šiengnela - význam "siahala /na niečo/, primiešaním trocha poľského alebo goralského nárečia šongnela s prispením farárovej hluchoty a neznalosti poľštiny, poprípade časom komolením zápisov mohlo vzniknúť Šangala.
Samson
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 23:30
Predkovia z oblasti: Rod Šangala

Zaujímavá teória. Tiež si myslím že to bude mať spojitosť s Poľskom. No uvidíme čo mi napíšu z jazyk. ústavu
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Samson napísal: 20 Feb 2019, 22:34 No uvidíme čo mi napíšu z jazyk. ústavu
Už máte od nich nejaké info?
Samson
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Feb 2019, 23:30
Predkovia z oblasti: Rod Šangala

mimili napísal: 20 Mar 2019, 07:47
Samson napísal: 20 Feb 2019, 22:34 No uvidíme čo mi napíšu z jazyk. ústavu
Už máte od nich nejaké info?
no dopísali že by mohlo vzniknúť s ženského rodu l-ového príčastia , ale v slovenčine nie je sloveso s ktorého by to mohlo vzniknúť . Alebo druhou možnosťou by bolo, že ide o zápis poľského
priezviska Sankala. Priezviská zo základom san- sa v poľskej odbornej
literatúre odvodzujú buď od osobného mena Aleksander alebo od apelatíva
sanie (= sane).
Ale ani oni sú si neni 100% istý :)
Barley
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Bože, najslávnejšia slovenská filmová postava (konkurovať Adamovi Šangalovi môže asi len Jánošík, Kubo a kapitán Dabadž) a JULS má problém s etymológiou :( . Kam to ten svet speje?
Napísať odpoveď